YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3G nedir, ne değildir?
3G nedir, ne değildir?
07 Ağustos 2009 20:10
İşte 25 maddede 3G'li günler...

30 yıl önce telefon bağlatmak için hatırlı tanıdık aranırdı. 5 yıl önce öğrenciler ADSL hizmet bölgesinde yer alan bir ev bulup kiralayabilmek için büyük şehirleri sokak sokak dolaşırdı. Şimdi ise ülkemiz, 3. nesil cep telefonu hizmetiyle tanıştı. Artık insanlar cep telefonlarıyla görüntülü konuşabiliyor. İşte 25 maddede 3G'li günler...


1. 3G ile birlikte program yüklenebilir cep telefonları yaygınlaşacağı için ciddi bir güvenlik zafiyeti olacak. Cep telefonu virüslerinin sayı ve etkileri çok hızlı artacak. Yeni dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkacak. İnternet bankacılığı işlemlerinde yeni standartlar belirlenmesi gerekebilecek.


2. Telekulak'çılık görüntülü hâle dönüşecek, bireysel muhbirlik faaliyetleri ve citizen journalizm (vatandaş gazeteciliği) artacak. İnsanlar haberi sokakta görüntüleyip hemen habercilere, haber sitelerine ve video paylaşım sitelerine gönderebilecekler. Yurttaş haberciliği yapan sitelere ilgi artacak ve bu siteler çoğalacak


3. İstihbarat servislerinin video görüntü arşivlemesi kolaylaşacak. Operatörler aracılığıyla yapılan dinleme faaliyetlerine gözleme faaliyetleri de eklenecek.


4. Bilgisayarda kullanılan bazı truva atı mantığıyla çalışan virüs yazılımlarının benzerleri cep telefonları için uyarlandığında ve çalıştırıldığında cihaz kullanıcının isteği ve bilgisi dışında çevreden görüntü alabilecek. Böylece özel hayatın istem dışı ifşası söz konusu olabilecek.


5. Türkiye bir kez daha teknoloji çöplüğü hâline gelecek. Eski cihazların yenileriyle değiştirilmesi sürecinde döviz çıkışı artacak. IMF'den para gelsin mi diye konuşurken 3G'li telefonlara 4 milyar dolar yatıracağız.


6. Şimdiye kadar kontörlü müşteriye ağırlık veren operatörler bundan sonra faturalı tarifeleri cazipleştirecek. Ekonomik kriz nedeniyle parça kontöre yönelen ve ön ödemeli yüklemeden çekinen kullanıcıları daha rahat ve ucuz internet kullanımı teklifiyle faturalı hat abonesi yapacaklar.


7. Lig TV maçlarının yayın haklarında yeni kavgalar çıkacak. Cep telefonu operatörleri ortaklıklar kurarak veya TV kanalları ile anlaşarak ihalelere girebilecek. Bu alanda da rekabet artacak.


8. Web siteleri cep telefonlarına uyumlu tasarlanacak. Bugüne kadar mobil ziyaretçi oranı yüzde 1 mertebesinde olan web siteleri kullanıcı sayılarının artması ile beraber site tasarım ve yazılımlarında mobil ziyaretçileri daha çok dikkate alacak.


9. Dizi, yarışma ve şov programı yapımcıları TV kanalları ile anlaşmak yerine GSM operatörleriyle anlaşabilecek. Popüler diziler izleme veya indirme başına ücret talep ederek pazarlanabilecek.


10. İnternetten indirilen video, müzik ve resimlerde reklam bulunması karşılığında, operatörler kullanıcılara kontör ve indirim tekliflerinde bulunacaklar.


11. Cep telefonunun çektiği her yerde internete girebilme imkânıyla beraber taşınabilir özellikleri düşük olan notebook satışları azalacak, daha taşınabilir olan netbook ve kullanımı daha konforlu olan masaüstü bilgisayarın satışları artacak. Bilgisayarlara ilave edilen 3G modüllerinin maliyeti ve satışların düşmesi nedeniyle notebook fiyatları artacak, netbook yaygınlaşıp ucuzlayacak.


12. Beyaz eşya firmaları sim kart modülü ekledikleri ürünlerini yeni bir teknoloji olarak lanse edip yüksek fiyatlarla satacak. İçerisindeki ürünleri internet üzerinden gösterebilen buzdolabı, çalışma saati cep telefonlarından ayarlanan fırın gibi ürünler hayatımıza girecek ancak fiyatları yeni teknoloji sebebiyle pahalı olacak.


13. İkili görüşme ve görüntülü toplantılar cep telefonları üzerinden anlık olarak yapılabileceği için şehir içi ve şehirlerarası iş seyahati talebi ve şehir içi trafiği azalacak.


14. Alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda sıra dışı hareketler yapanlar artacak. Denediği kıyafeti telefonla gösterip 'Hayatım, yakıştı mı?' diye soranlar ya da markette telefonunu dolaştırarak "Bir bak da, ne lazımsa alalım" diyenler ortaya çıkacak.


15. Firmalar daha önce düşük maliyeti nedeniyle SMS ile yaptıkları reklamları artık MMS ile internet sitelerine yönlendirerek yapabilecekler. Cep telefonlarımıza bol bol MMS reklam mesajları gelmeye başlayacak.


16. Özel hayatın gizliliği için hassasiyet gösteren kişiler ve kurumlar için jammer (sinyal kesici) kiralanması ve satışı yaygınlaşacak. Organik tarım alanları gibi veri sinyalleri olmayan yaşam ve eğlence alanları yeni trend hâline gelecek.


17. Toplu taşıma araçlarında cep telefonuyla cinsel taciz ve bunların internet ortamında paylaşılması artacak (Upskirting). Taciz ve görüntülenmekten kaçınma nedeniyle giyim kuşama daha dikkat edilecek. Bu nedenle otobüslere jammer takılması tartışılacak.


18. Okullarda sınavlarda ciddi sorunlar çıkacak. Eğitim sisteminde (üniversiteler de dâhil) telefon yasağı gündeme gelecek. Öğrenci devamlılıkları ve katılımları cep telefonları üzerinden anında ölçülüp ailelere rapor edilebilecek.


19. Tasarım ve patent hakları daha kolay ihlal edilecek ve fikir hırsızlığı artacak.


20. Cep telefonundan kesin reyting ölçümü mümkün olacak. Kullanıcının yaş, cinsiyet, eğitim ve sosyal ekonomik durum gibi verileri ile birlikte reyting ölçümleri yapılabilecek. Reyting ölçümlerinde sadece AGB değil artık GSM de referans olabilecek. TV kanallarının gündüz yayınları reyting kaygısı ile daha çok güncel haber ve günlük gelişmelere odaklanacak.


21. Operatörlerin son dakika haber yayınına ilgi artacak, haber sitelerine girmek yerine ajansların anlık haberlerini almak daha hızlı ve kolay olacak. Foto-haber, video-haber daha fazla ilgi çekecek. Bu yüzden gazeteler yoruma daha fazla ağırlık verecek. Köşe yazarlığı önem kazanacak. Kullanıcılar için haberin içeriği kadar, haber kaynağının güvenirliği de önemli hâle gelecek. Gazete ve televizyonlar, güvenirliklerine daha çok dikkat edip yatırım yapacaklar.


22. Youtube'a giriş talebi artacak ve dolayısıyla Youtube yasakları daha sık tartışılır hâle gelecek.


23. Home-ofis ve mobil-ofis uygulamaları yaygınlaşacak. Dünyanın öbür ucundaki kurumlara evinizden iş yapabilme imkânı artacak. Bazı mesleklerde uluslararası işgücü rekabeti artacak. Üniversiteler dünya ile rekabette öne çıkabilen öğrenciler yetiştirmek için çalışacaklar.


24. Boşanma davaları artacak ve kısa sürecek. Yalan söylemek zorlaşacak, şantaj artacak, tanıklık önem kazanacak ve yaygınlaşacak. Görüntülü telefonlarda söylenen yalanları destekleyecek türde çözümler üreten firmalar türeyecek.


25. Gelebilecek görüntülü aramaları yanıtlayabilmek için insanlar evlerinde de kendilerine daha çok dikkat edecekler. Aynaya bile makyajsız ve bakımsız bakmak istemeyen bazı bayanların kozmetik ürünleri tüketimleri artacak.


Alpay Sevim / Aksiyon

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler