YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2.elde fiyatlar neden yüksek?
Ekonomik kriz nedeniyle işçi çıkaran firmalar talebi karşılayamaz hale geldi. Sıfır araç almak isteyen müşteriler 2-3 ay beklemek zorunda...Süreyi uzun bulanlar soluğu 2.elde alıyor. Böyle olunca fiyatlar normal değerinin 1-2 bin lira üzerinde seyrediyor.
2.elde fiyatlar neden yüksek?
03 Ekim 2010 / 11:43 Güncelleme: 03 Ekim 2010 / 12:02

Sıfır otomobillerde arzın talebi karşılamaması nedeniyle ikinci el otomobil fiyatları olması gereken değerinin üzerinde seyrediyor.

Konya'da ikinci el otomobil galerisi Has Otomotiv'in sahibi Mehmet Çenesiz, yaptığı açıklamada, yaşanan ekonomik krizin ardından otomobil fabrikalarının yoğun şekilde işçi çıkardığını ve üretimlerini neredeyse yarıya düşürdüğünü belirtti.

Çenesiz, Türkiye'de krizin etkilerinin bu yılın başından itibaren azalmasıyla sıfır otomobile talebin arttığını ancak krizin devam edebileceği kaygısıyla temkinli davranan çoğu yurt dışındaki otomobil firmalarının üretimlerini talebi karşılayacak oranda artıramadıklarını anlattı.

Bu durumun yoğun talep gören modellerde müşterilerin sırada beklemesine yol açtığını, sıfır otomobilde yaklaşık 6 aydır devam eden 2-3 aylık bekleme süresinin yılın ikinci 6 ayında da azalmadığını ifade eden Çenesiz, şunları kaydetti:

''Bazı sıfır otomobillerde oluşan kuyruk, ikinci el otomobillerin değerini yükseltti. İkinci el otomobil fiyatları bu nedenle normal değerinin üzerinde seyrediyor. Orta sınıf ikinci el otomobillerin fiyatı, 6 ay öncesine göre 1-2 bin lira daha yüksek... Sıfır otomobil satın alanlar, bu araçlarını satmaya kalktıklarında değerinin belli oranlarda düşeceğini iyi bilir. Ancak bu yıl kampanyalı satılan bazı sıfır otomobillerin ikinci elleri, sıfır fiyatının üzerinde satılıyor. Sıfır otomobilinin 5-6 ay önce alıp şimdi satan bazı müşterilerimiz, aldığı sıfır fiyatının 2-3 bin lira üzerinde satarak bir de kar etti. Bu durum, ikinci el otomobilin ateşinin ne oranda yükseldiğini çarpıcı bir şekilde gösteriyor.''

İkinci el otomobil fiyatlarının bir süre daha böyle seyredeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Çenesiz, ekonomik krizinin etkilerinin zamanla hafiflemesiyle 2011 yılının bahar aylarında fiyatların normal seviyelere oturmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

İkinci eli en çok talep gören bazı otomobillerin fiyatları şöyle:


MARKA MODEL MODEL YILIFİYAT

Volkswagen Passat (Benzinli)200123-25 bin lira

Nissan Primera (Benzinli)200115-17 bin lira

BMW 5.20 (Benzinli)200340-43 bin lira

Audi A6 2.8 (Dizel)200860 bin lira

Toyota Corolla 1.6 (Benzinli)200625 bin lira

Audi Quattro 3.00 TDI200536 bin avro

Volkswagen Bora (Benzinli)200118-20 bin lira
AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler