YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Şubat'ta Afrika'yı fethedeceğiz!
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 15 Şubat'ta fırlatılacak TÜRKSAT 4-A uydusu ile daha önce ulaşılamayan Afrika'nın Sahra altı kısmına da Türkiye'deki televizyon yayınlarının ulaştırılacağını söyledi.
15 Şubat'ta Afrika'yı fethedeceğiz!
27 Ocak 2014 / 12:49 Güncelleme: 27 Ocak 2014 / 13:02

Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) tarafından yapılan ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Japonya seyahatinde Türkiye'ye teslim edilen Tüksat-4A uydusu 15 Şubat 2014'te uzaydaki yerini almak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin haberleşme uyduları kapasitesini mevcut duruma göre 3 kat artıracak olan Türksat-4A ve Türksat-4B haberleşme uydularının üretiminin MELCO firması tarafından yapıldığını ifade etti.

Türksat-4A uydusunun üretim sürecinin tamamlanarak fırlatılmak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'ne götürüldüğünü ve 15 Şubat 2014 tarihinde fırlatılacağını belirten Elvan, Türksat-4B uydusunun da 2014 yılı içinde fırlatılacağını açıkladı.

Bakan Elvan, Türksat-4A uydusunda Türkiye'nin haberleşme uydu filosunda ilk defa yeni bir teknoloji olan "Ka Bant" frekans kullanıldığını kaydetti.

Türksat-4A haberleşme uydusunda "Ka Bant" frekansının yanı sıra "Ku Bant" frekansının da yer alacağını kaydeden Elvan, "Bu sayede daha önce ulaşılamayan Afrika'nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınlarımızı ulaştırma imkanına kavuşmuş olacağız. TÜRKSAT-4A uydusu sayesinde Afrika'nın da tamamını kapsayacağız" dedi.

Elvan, yeni haberleşme uydularının sağlayacağı 3 kat kapasite genişlemesi sayesinde, uydu haberleşme ve TV yayıncılığı için kamu ve özel kuruluşlarının bekleyen taleplerinin tamamının karşılanmış olacağını ifade etti.

UZMAN YETİŞTİRİLİYOR
Türksat-4A ve Türksat-4B uydularının haberleşme alanında çok daha geniş alana ulaşma imkanı vereceğini kaydeden Elvan, haberleşme uydularının tedarik sözleşmesnin, uydu satın alma işleminin yanında, yerli haberleşme uydularını üretecek insan kaynağını yetiştirme projesi çerçevesindeki son adım olan "Doğrudan Katılım Programı"nı da (DKP) içerdiğini belirtti.

Bu program çerçevesinde Türk mühendislerinin Türkiye'de üretilecek yerli haberleşme uydularının entegrasyon ve testlerinde çalışmak ve yerli haberleşme uydularını üretmek için gerekli en üst düzey yeterlilik ve sertifikasyonlara sahip olmalarının hedeflendiğine dikkati çeken Elvan, şunları kaydetti:

"Uydularımızın üretim sürecine nezaret ve kontrol etme görevini yürüten mühendislerimizin dışında, DKP kapsamında 14 mühendisimiz Japonya'da görevlendirildi. DKP Programı, uygulamalı işbaşı eğitimine dayalı kapsamlı uydu tasarım, montaj, entegrasyon ve test aktivitelerini kapsıyor. Japonya'da bulunan mühendislerimiz, sertifikasyon ve işbaşı eğitimlerini tamamlayarak, uydularımızın entegrasyon ve testlerine bizzat katılıyorlar. Programın bitiminde Türkiye'ye dönecek olan mühendislerimiz, TUSAŞ-TAİ Kazan tesislerinde kurulumu devam eden, Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezinde (UMET), yerli Türksat haberleşme uydularının üretiminde görev alacaklar."

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler