YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100 bin kişi İnstagram tuzağına düştü!
Mobil dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım uygulamarından biri olan Instagram, birçok sosyal ağ gibi sahte beğeni uygulaması tehdidi altında.
100 bin kişi İnstagram tuzağına düştü!
13 Kasım 2013 / 23:14 Güncelleme: 13 Kasım 2013 / 23:14

Şirket, kullanıcılara bedava takipçi ve beğeni vaat eden bir uygulamanın 100 bin kişinin şifresinin çalınmasına neden olduğunu açıkladı.

Bir zamanlar Twitter’da salgın haline dönüşen bedava takipçi takıntısı, şimdi de Instagram’a bulaştı. Dünya genelinde 150 milyonu aşkın kullanıcı olan uygulamanın kullanıcıları, kendilerine bedava takipçi ve beğeni vaat eden ‘IntsLike’ adlı uygulamanın mağduru oldu.

Mashable sitesinin haberine göre, InstLike, Instagram kullanıcılarına paylaştıkları fotoğraf ve videoları beğenecek bedava takipçiler vaat ediyor. Uygulama, indirildikten sonra kullanıcıların Instagram’daki kullanıcı adı ve şifresini istiyor, bu bilgiler alındıktan sonra hesabına erişebildiği kişiler mobil cihazlarından oluşan bir botnet oluşturuyor.

Instagram’ın verdiği bilgiye göre, şu ana kadar 100 bin kullanıcı bu tuzağa düşmüş durumda.

İlk olarak Symantec’in uyarıda bulunduğu uygulama, kayıt yapılmasının ardından hesabınıza rasgele diğer kullanıcıları ekliyor. IntsLike, uygulama penceresinde ‘Hesabınızı çalmıyoru’ ifadesine yer veriyor. Ancak Symantec’e göre yapılan işlemin tanımı hırsızlık.

Uygulama platformalrdan kaldırıldı!

Symantec’in kötü amaçlı faaliyetlerini tespit ettiği IntsLike, Android’e 9 Haziran, iOS’e ise 19 Eylül tarihlerinde sunuldu.

Güvenlik şirketinin yaptığı uyarıların ardından, uygulama Google Play ve AppStore’dan sırasıyla 25 Ekim ve 7 Kasım tarihlerinde kaldırıldı. Ancak bu tarihlere kadar en az 100 bin kişinin indirdiği uygulama, 5 Ekim tarihinde AppStore’da 22’inci sıraya kadar yükseldi.

Mashable’ın verdiği bilgiye göre, Google Play’den kaldırıldığında ise uygulamanın indirilme miktarı 100-500 bin arasında görülüyordu.

Symantec güvenlik yetkilisi Satnam Narang, “İnsanlar bu uygulamaya güvenip güvenmemeleri gerektiğini sorgulamamış. Uygulama ekstra beğeni ve takipçi için ücret bile talep etmeye başlamış” dedi. It also convinced people to pay for extra Likes and followers.

Apple, IntsLike’ın toplamda ne kadar indirildiği hakkında açıklama yapmadı.

Uygulamayı indiren kullanıcıların en kısa zamanda IntsLike’ı silmesi ve şifresini değiştirmesi gerekiyor.

 

VATAN

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler