YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10.000 Kat Daha Az Enerji Tüketen Wi-Fi
10.000 Kat Daha Az Enerji Tüketen Wi-Fi
25 Şubat 2016 16:38
Wi-Fi zaten harika bir şey. Problem ise özellikle mobil ürünlerde çok fazla enerji tüketiyor olması.

Ancak bir grup araştırmacı Wi-Fi bağlantısının enerji tüketimini Bluetooth için gerekli olandan bile daha düşük bir seviyeye çekti. Sistemin adı pasif wi-fi. Amacı ise aralarında Bluetooh Low Energy ya da Zigbee gibi portallardan en az 1000 kat daha az enerji harcayan bir wi-fi portalı geliştirmek.

Aslında bu olay fikir olarak bir süredir ortadaydı ancak ilk defa böyle bir şeyin yapılabileceği kanıtlandı. En yüksek performansta yeni wi-fi sistemi normal bir wi-fi bağlantısından 10.000 kat daha az enerji harcıyor. Peki bu nasıl yapılabiliyor.

Washington Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar radyonun çalışma sistemini yeniden hayal etti. Radyo dalgaları iki operasyon ile kullanılır. Dijital ve analog. Son on yıldır dijital bölümü tasarruf konusunda daha verimli çalışıyor. Ancak analog hala daha fazla tüketim yapıyor.

Geleceğin Router’ı!

Hal böyle olunca araştırmacılara ise sadece ikiye ayırmak kalıyor. İlk olarak duvara takılabilen basit bir ürün. Bu kısım bütün işlemin en çok enerji yükünü çeken kısım oluyor. Duvara takılan adaptör özel, pasif wi-fi alıcılarına analog dalgaları gönderiyor. Bu sensörlerin çalışması için neredeyse hiç tüketim yapmıyor. Araştırmacılar daha sonra bu dalgaları alıp dijital anahtara yansıtıyor.

Araştırmacılar buna wi-fi paketleri adı veriyor. Bu dalgalar düşük enerjili internet ve telefonlar, routerler ve diğer cihazlara saniyede 11 megabitlik bağlantı sağlıyor. Yenilenebilir kaynaklar ve verimli kullanım alışkanlıkları teknolojinin her alanına yayılıyor.

 

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler