YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 Temmuz 2015'de dijital kıyamet yaşanabilir!
International Earth Rotation Service, bir kez daha çok önemli bir açıklamayla dijital alemin dikkatini çekti. IERS'in 2015 yılına da 1 saniye daha ekleneceğini açıklamasıyla, Google başta olmak üzere internet dünyası bu 1 saniyeyi dengelemeye çalışacak.
1 Temmuz 2015'de dijital kıyamet yaşanabilir!
11 Ocak 2015 / 14:44 Güncelleme: 11 Ocak 2015 / 14:46

Kısaca bahsetmek gerekirse dünyanın dönme hızı her gün saniyenin 2 binden biri kadar azalıyor. Bu nedenle 1972’den bu yana belli aralıklarla saatlere 1 saniyelik artış ekleniyor. Sonuncusu 2012 yılında yapılan bu değişiklik 30 Haziran 2015 günü bir kez daha tekrarlanacak. Ancak atomik saati dijital bir şekilde yorumlayan internet devleri için durum sanıldığı kadar basit değil. Zira aynı saniyenin tekrarlanması durumunda sistemlerin kararsız kalarak çakılma riski taşıdığı biliyor. 2012 yılında bu sebeple çakılan siteler arasında Reddit, Foursquare, Yelp ve LinkedIn gibi önemli girişimler bulunuyor.

Google, bu soruya yanıt bulan internet devlerinden biri. 86,401 saniye sürecek olan 30 Haziran gününe kadar saatine milisaniyeler boyutunda eklemeler yapacak olan Google, bu sayede 1 Temmuz’a sorunsuz girmek istiyor. Şahsen Google’ın Michael Jackson’ın ölümü dışında kısa süreli de olsa çakıldığını hatırlamıyorum ve bu sistemsel tehditten de kurtulması mümkün görünüyor. Aksi takdirde kullanıcılar belirli bir süre sorun yaşayacağı gibi Google’ın kaybı da saniyelere paralel olarak artacak. Şimdiden 30 Haziran 2015’e bir hatırlatma kurarak sorun olup olmayacağını canlı olarak takip edebilirsiniz.

biri bizleri gözetliyor.
 // Ömer
2014 yılı sonrası girdilerin takibi konusunda ki yığılmaları(önce kaydetme sonra okuma) önleme amaçlı bir uygulamayı zaten bazı saldırıları(kendi bilgi ve denetimleri dışındaki) önleme için veri bankasına aktarma-stoklama ile birlikte önleyici tedbir amaçlı veri (yazışmaların,kişi veya devlet) paylaşımın ivedilikle istenilen merkeze ulaşımını gizleme amaçlı yapılan bir haber ve açıklama.Türkiye küresel oyunun piyonu kalmak istemiyor ise kendi ulusal yazılım ve proğramlarını yap ma lı dır....
11 Ocak 2015 Pazar 15:45
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler