YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ZARURETLER KABİNESİNDE GÖZE ÇARPANLAR
ZARURETLER KABİNESİNDE GÖZE ÇARPANLAR
29 Ağustos 2015 12:36
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, dün açıklanan yeni Kabine'yle ilgili bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Anayasa’nın amir hükümleri gereği mecburen kurulan Seçim Hükümeti ile 7 Haziran sonrası ortaya çıkan belirsizlik dönemi sona erdi. Türkiye bir siyasi badireyi daha atlattı. Şimdi artık siyaset, 1 Kasım seçimlerine odaklanacak. Hükümetse ülkeyi yönetme mesuliyeti ile içinde yaşadığımız hem terör ve savaşa hem de seçime..

Son gelişmelerle birlikte Cumhuriyet tarihinde bazı ilkler de yaşandı. İlk kez Cumhurbaşkanı kararıyla ülke seçime gidiyor. Belli şartların oluşmasıyla Cumhurbaşkanı'nın seçim kararı alma ve Seçim Hükümeti kurması yetkisini tanıyan Anayasa’nın 114 ve 116. maddeleri ilk defa icra edildi.

Cumhuriyet tarihinde ilk başörtülü milletvekilleri ile Türkiye geçen dönem tanışmıştı. Bu seçim kabinesiyle Türkiye ilk kez başörtülü Bakan'a tanık olacak.

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı bir parti zaten yıllardır bazı belediyeleri yönetiyor ve TBMM’de grubuyla temsil ediliyordu. Bu seçim hükümetinde iki Bakan'la, PKK’nın legal siyasi uzantısı HDP ilk kez Kabine'de görev almış olacak.  

Kurucu lider Alparslan Türkeş’in oğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in, partisinin vizyonsuz kararını dinlemeyip seçim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev almasıyla MHP bir deprem yaşadı. Bugüne kadar MHP’de çeşitli sarsıntılar yaşandı ama Tuğrul Türkeş depremi çok daha derin fay hattına işaret ediyor. Devlet Bahçeli’nin genel başkanlığı döneminde bu denli derin bir sarsıntı ilk kez yaşanıyor. Her ne kadar bunun sayısal değeri Türkeş’le sınırlı görünse bile MHP’ye olacak siyasal etkisi çok daha fazla olabilir. 

CHP ve daha da önemlisi MHP’nin her şeye “hayır” diyen tutarsız ve çelişkili açıklamaları Türk milliyetçisi partiyi 7 Haziran’da milletvekili sayısı bakımından Kürt milliyetçisi HDP ile aynı seviyeye düşürmüştü. Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da ise HDP’nin bile gerisinde bırakmıştı. Eğer MHP, Tuğrul Türkeş’i partiden atarsa MHP’nin TBMM’deki temsili 79’a düşecek. Böylece 80 milletvekili olan HDP’nin de arkasında yer alacak. Bu vahim durumun milliyetçi camia tarafından sorgulanmayacağını düşünmek zor.

Ak Parti iktidarını hem acımasızca eleştirmesi hem de kendisine teklif geldiği halde hiçbir şekilde sorumluluk almayarak kaçması MHP için pahalıya patlayabilir. MHP lideri Bahçeli’nin “Millet bize muhalefet görevi verdi” diyerek kolaycılığa kaçması ve seçmenlerine hayal kırıklığı yaşatması, muhtemelen MHP yönetiminin önüne bir fatura getirecektir.

MHP’nin bu mantıksız ve hırçın tavrının ne kadar vahim olduğunu daha iyi anlatabilmek açısından şöyle örneklendirebiliriz. MHP mantığından hareketle Ahmet Davutoğlu da deseydi ki “Ak Parti 13 senedir tek başına ülkeyi yönetti. 7 Haziran’da millet bize ülkeyi tek başına yönetme yetkisi vermediğine göre bizim muhalefette kalmamızı istiyor. O sebeple Hükümet'te yer almayacağız.” Bu tavırlar karşısında ülkede Hükümet kurulamayacak ve belki de bir kaos yaşanacaktı.

Her parti iktidar olmak ve ülkeyi yönetmek için siyaset yapar. Siyasetin temel mantığı budur. MHP’nin ısrarla muhalefet olma hevesinde devam etmesi ve sahayı diğer partilere bırakması Türk milliyetçisi seçmen açısından ne kadar hazmedilecek acaba?

Öbür taraftan Başbakan Davutoğlu’nun BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun halefi Yalçın Topçu’yu Kültür Bakanlığı’na getirmesi ise çok anlamlı bir adım. Bu hamle 7 Haziran öncesi izlediği siyasetle Pensilvanya’nın sinek kovalayan kuyruğuna dönüşen ve Yazıcıoğlu’nun tüm emeklerini “hiç” eden mevcut BBP yönetimini iyice tarihin çöplüğüne süpürebilir.

Anayasa’nın bir cilvesiyle Bakanlık koltuğuna oturan 2 HDP’liye gelince. PKK terörü şiddetle devam ederken bu durum milletin sabır ve hazım kapasitesini elbette çok zorlayacaktır. Bir yandan şehitler gelirken öbür yanda PKK’nın legal uzantılarının Bakanlık koltuğunda oturmaları elbette katlanılması çok zor bir durum. Ancak bu durum PKK ve HDP açısından daha büyük bir sınav olacak.

HDP’li 2 Bakan'ın ilk mesajları son derece olgun ve mantıklı. Ancak bu tavrı ne kadar devam ettirebilecekler bilinmez. Mesela HDP’li AB Bakanı Avrupa’ya gittiğinde Selahattin Demirtaş gibi Ankara’yı şikayet mi edecek yoksa Türkiye Devleti’nin haklarını mı savunacak. Yani AB’ye karşı Türkiye’nin sözcüsü mü olacak yoksa PKK’nın sözcüsü mü?

HDP’li Kalkınma Bakanı, devletin Doğu, Güneydoğu’ya yatırımlarını yıkan yakan PKK terörüne karşı devletin icraatını mı savunacak, yoksa PKK ve Demirtaş’ın dediği gibi ‘bunlar askeri amaçlı yol, askeri amaçlı baraj, askeri amaçlı yatırım’ diyen PKK’nın saçma tezlerini mi savunacak? PKK ağzıyla hareket ederlerse Türkiye partisi olduğuna milleti nasıl inandıracaklar? Çatışmasızlık ortamında 7 Haziran’da saz çalıp halay çekerek toplumu efsunladıkları gibi 1 Kasım’da da askerleri polisleri şehit ederek, ülkenin her yerinde terör yaparak da efsunlayabilecekler mi? Yani PKK-HDP, millet karşısında hatta özelde Kürtler karşısında daha çetin bir imtihana girecek.

Sonuç olarak kurulan seçim hükümeti listesine baktığımızda CHP ve MHP’nin tavırlarına ve anayasal kısıtlamalara, zaruretlere rağmen mevcut şartlarda olabilecek en makul ve en mantıklı tercihler yansıtılmış.

Umarız seçim kabinesinde bu çözümü üreten o akıl, Ak Parti’nin 12 Eylül Kongresinde ve milletvekili aday listelerinde de devrede ve etkili olur.

Bu mecburiyetler kabinesi ülkemiz siyasetine belki göz açıcı başka ilhamlar da verir. Hayırlı olsun.. Allah utandırmasın..

Alper TAN

29.08.2015  

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

NEYİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ?

BİRİ YABANCI KÜRT DİĞERİ YERLİ KÜRT

HDP-PKK AZGINLIĞININ SONU NEREYE VARACAK?

“ASKERİ AMAÇLA YOL” “ASKERİ AMAÇLA BARAJ” “ASKERİ AMAÇLA SEÇİM!”

"REJİM MÜCADELESİ" VE KÜRTLER

İSLAM DÜNYASINDAKİ VAHİM TABLO VE ÜMİT

TÜRKİYE NEDEN SIKIŞTIRILIYOR?​

7 HAZİRAN FELAKET Mİ FIRSAT MI?

HDP KÜRTLERİ DEĞİL İNGİLİZLERİ SEVİNDİRİYOR!

KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Ali kepçe oğlu
Mesela işçiden kesilen ler .sen oyu kimden aldın? Emekli lik yaşı çek aşağı ya iki yıl? İşçiden emekli den oy lıp onları faruk Çelik e teslim ettin hiç olmadı? Siz bunları dile getirebilirsiniz.teşekkür ediyorum...
31 Ağustos 2015 23:05
 // Ali kepçe oğlu
Sizi hep takip ediyorum ve aynı fikirde yim. Fakat Vatandaş şunu bekliyor. Vergiler.1.5 lira iletişim vergisi ayda 80.90 milyon ₺ operatörlere kalıyor. Onlar da akp düşmanı...
31 Ağustos 2015 22:57