23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul27 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa28 °C
 • Kayseri27 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep32 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Wikileaks-ABD-İsrail'in oyunu
Wikileaks-ABD-İsrail'in oyunu
29 Kasım 2010 11:58
ALPER TAN

Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerekçesini hazırlamak için ABD derin devleti eliyle organize edilen 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası gelişen hadiseler, Washington’un masa başı planlarının öngördüğü şekilde gitmedi. Kendini en güçlü zannettiği dönemde ABD’nin en zayıf yönleri deşifre oldu. ABD, içine düştüğü Afganistan batağından 9 senedir çıkamadı. 2003’te işgal ettiği Irak’tan onursuzca çekilmek zorunda kaldı. BOP elinde patladı. Şimdi ağzına bile alamıyor. Dünyayı nasıl kandırdığı ve hangi yalanları söylediği bir bir ortaya döküldü.

Dünyadaki iletişim ve medyayı yönlendirme gücüne sahip olduğu için son yıllara kadar kendini demokrasi ve insan hakları havarisi gibi gösteren eli kanlı ABD, Afganistan ve Irak’ta milyonu aşan katliam yaptı. Çocuk, yaşlı, kadın, sivil demedi. Yapılan işkenceler ise ayyuka çıktı.

11 Eylül sonrası gelişmeler, ABD’yi askeri ve siyasi olarak çökerttiği gibi ekonomik ve mali olarak da fena şekilde sarstı. ABD, hala siyasi, askeri ve ekonomik yönden toparlanmanın yollarını arıyor. Ama başarılı olamıyor.

11 Eylül operasyonunda hezimetle karşılaşan ABD, şimdi yeni bir operasyon başlattı. Nasıl ki kendi derin devletinin planladığı kurmaca 11 Eylül olayında “İslamcı teröristler bizi vurdu” numarası ile İslam ülkelerine saldırının gerekçesini oluşturdu ise şimdi de çok benzer bir durum söz konusu. Güya “ABD aleyhine çalışan Julian Assange isminde bir adam ABD Dışişleri Bakanlığı’nın milyonlarca gizli belgesini ele geçirerek yayınlıyor.” “ABD ve İsrail şokta.” Yerden yükselen bir tenis topunu bile uydudan tespit edebildiği söylenen, dünyanın en gelişmiş istihbarat imkanlarına sahip ABD, nasıl ki on yıllardır El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i bir türlü “yakalayamıyorsa” aynı Amerika şimdi de bu Wikileaks’in yöneticisi Julian Assange’ı “yakalayamıyor.”

ABD, dünyaya, yeni bir numara daha çekiyor. Ülkelerin siyasetlerini ve kamuoylarını kendi arzuladığı istikamette yönlendirmeye çalışıyor. Wikileaks’in ifşaatları ABD’yi zora sokmak için sızdırılmıyor. Aksine ABD’nin yeni bir “istihbarat” operasyonunun eseridir. Operasyon, ABD ve İsrail derin yapıları eliyle yürütülüyor. ABD ve İsrail şokta falan da değil. Aksine mutlular ve olumlu bir beklenti içindeler. Bu operasyonla dünyada yeni oluşan ve ABD aleyhine gelişen siyasi dengeleri tekrar ABD yörüngesine çekme çabası içindeler.

ABD bir taraftan Kuzey ve Güney Kore’yi bir savaşın eşiğine getirerek dünyanın dikkatini oraya çevirirken diğer taraftan da bu istihbarat operasyonu ile ülkeler arası ilişkileri Washington eksenine oturtmak istiyor. Dikkat edilecek olursa yayınlanan belgeler, estirilen propagandanın aksine ABD’yi veya İsrail’i zora sokmaktan ziyade en başta Türkiye’yi zora sokmayı hedefliyor. İfşa edilen belgelerin çoğu Türkiye’yi hedef alıyor. Türkiye ile alakalı belgelere iyi dikkat edilecek olursa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayip Erdoğan’ın arasını açmaya, hükümet ile TSK’nın arasını bozmaya özel bir gayret gösteriliyor. Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği açıklanarak, Ankara’nın “İslami terörü” desteklediği mesajı verilip, Avrupa ve Hıristiyan dünyası ile Türkiye’nin ilişkileri tahrip edilmeye çalışılıyor. Suudi Kralı Abdullah’ın Washington’a, “İran’ı vurun” telkini yaptığı belirtilerek Suudi Arabistan ile İran arasında son yıllarda Türkiye’nin de yönlendirmesiyle gelişen olumlu ilişkilere fitne sokulmuş oluyor.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Türkiye ile alakalı olumsuz konuşmaları deşifre edilerek Türkiye ve Azerbaycan halkları arasına nifak tohumları ekiliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “deli” sıfatıyla yaftalanarak dünyada itibarsızlaştırılmaya ve onun uluslar arası başarıları gölgelenmeye çalışılıyor. Türkiye’nin İslam ülkeleri ile ilişkileri, Türk devletleri ile gelişen münasebetleri bozulmaya çalışılıyor. Ayrıca Türk devletleri ve diğer İslam ülkelerinin olumlu gelişen ilişkileri de provoke ediliyor.

ABD’nin PKK’ya yardım ettiği gibi belgeler ise esas niyeti kamufle etmek için kullanılıyor. ABD’nin PKK ve birçok terör örgütüne yardım ettiğini zaten bilmeyen yok. Bu belgeler malumu ilamdan ibaret. Fakat ABD’nin PKK’ya yardım ettiğine dair belgelerin yayınlanmasının şöyle bir mesajı olduğu anlaşılıyor. Türkiye bu silahlı terör örgütünü tasfiyeye yönelik bir açılım içindeyken Washington, Ankara’ya şu mesajı veriyor. “Dikkat et. Eskiden nasıl yaptı isem sana karşı PKK’yı bundan sonra da destekler ve kullanabilirim. Ortadoğu’da bana uymayan politikalar yürütme” diyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da İsrail’i gerçekten zora sokacak ciddi belgelerin yayınlanmıyor olması. İsrail ve ABD’yi gerçek manada zora sokacak belgeler yok ortada. Belli amaçlarla yayınlanmış belgeler var. Mesela İsrail’in Filistin’de, Gazze’de, Afganistan’da, Irak’ta ve daha birçok yerde hangi şenaatleri işlediğine dair, onu uluslar arası camiada sıkıntıya sokacak belgeler neden ortada yok sizce?

Tekrar söylüyorum. Wikileaks ifşaatları ABD ve İsrail derin yapılarının ortaklaşa yürüttükleri bir istihbarat operasyonu. Belgeleri yayınlayan Julian Assange’ın ABD tarafından bir türlü “yakalanamıyor” olması ise tamamen bir efsane. Çünkü Julian Assange zaten bu iki ülkenin adına hareket ediyor ve onların koruması altında. Tıpkı Usame Bin Laden’de olduğu gibi.

Her kesimiyle Türkiye medyası bu konuda tamamen dolduruşa ve yeme gelmiş vaziyette. Medyamızdaki şu ana kadar yapılan tüm yayınlar ne yazık ki yapılan derin operasyona hizmet edecek şekilde gelişiyor. Hiç kimse “bu iş nasıl olur, milyonlarca belgeyi bir insan kolayca nasıl elde eder, bu ifşaatların amacı nedir” gibi temel konular üzerinde kafa yormuyor. Eksen kayması numarasını tartıştırdılar tutmadı. Şimdi de Wikileaks’i tartıştırıyorlar. Dümene gelmeyelim.

Wikileaks ifşaatı ABD ve İsrail’in belli amaçlarla kurguladığı bir operasyon. Ama bu ifşaatların neticesinin onların planladıkları şekilde sonuçlanacağını zannetmiyorum. 11 Eylül senaryosunun ters tepmesi gibi bu Wikileaks numarasının da sonunda ters tepeceğini tahmin etmek zor değil. Batı felsefesiyle tezgahlanan numaralar doğuda işe yaramaz. ABD ve İsrail bunu anlamadığı müddetçe her numaraları boşa çıkar. Bu da boşa çıkacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.

Alper TAN
29.11.2010


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Seçim Kampanyası
 // Kamil
Öyle görülüyorki israil Türkiye'deki muhalefet boşluğunu doldurmak yada muhalefete yardımcı olmak için böyle bir yola gitti. Hem mulafete yardımcı olarak AK Parti'yi yıkacak hem de Orta Doğuyu kan gölüne cevirecek hemde müslüman kardeşler arasına peygamberimiz zamanında olduğu gibi iftira atacak. Yahudiler kudurdu ne yapacaklarını şaşırdılar boşuna ümitlnirler artık balon onların silahlarının menzilinden çıkalı çok oldu. İsrail bir yıl sonra yıkılacak İnşallah......
02 Aralık 2010 00:44
selamün aleyküm
 // veysel yıldız
sy.alper tan bir analiz bu kadar yapılır azınızasalık diyorumki türkiyede bir kurs acılsa. kursun adıda (dürüst haber yapmak) türkiyede haber yapmaya çalışıpta eline yüzüne bulaştıran özellikle dogan gurubunda çalışan haberciler ve genel yayın yönetmenleri nasıl tarafsız nasıl yalansız nasıl türkiyeyi parçalamadan haber yapılır sizden ders alsalar diye düşünüyorum....
30 Kasım 2010 23:57
KESKİN NİŞANCI ALPER TAN
 // AHMET EROĞLU
ÜSTAD YEMİN EDERİM BU YAZDIKLARININ HİÇBİRİSİ METAL FIRTINA TARZI ÜTOPİK DÜŞÜNCELERİN ÜRÜNÜ DEGİL TAMAMEN GÖNÜLDEN İNANIYORUM Kİ SANA ÇOK DOĞRU VE TAM 12 DEN VURAN TESPİTLERDE BULUNMUŞSUN VE BU MAKALEDE ANLATTIĞININ AKSİNİ İDDİA EDECEK OLANA ÇOK RAHAT "HADİ ORDAN" DİYEBİLİRİM..AGZINA GÖNLÜNE KALEMİNE SAGLIK!...
30 Kasım 2010 21:53