YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
VEKİL ADAYLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?
VEKİL ADAYLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?
25 Mart 2015 16:35
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, yaklaşan milletvekili seçimleriyle ilgili bir analiz kaleme aldı. Tan, milletvekili adaylarının neye göre belirlenmesi gerektiğini yazdı...

Siyaset ne yazık ki çok yıpratıcı ve sürekli olarak insan öğüten bir çark. Siyasete temiz girip sonuna kadar temiz kalmak çok zor görünüyor. Ama bunu başaran örnekler de az değil. Siyasete girenlerin, hemen makamla, şöhretle, parayla, çevreyle imtihanı başlıyor.

Devlet yönetiminde yetkilerin büyük kısmının başkentte toplanmış olması hükümetlerin, milletvekillerinin ve Meclis’teki siyasi partilerin mükellefiyetlerini son derece arttırıyor. Ankara dışından bakanlar için milletvekilleri her istediğini yapan yetkililer olarak görülüyor. Bu da parlamenterlerin yasama dışı iş yükünü son derece ağırlaştırıyor.

Halk tarafından seçilerek Meclis’e girenler kabaca iki kategoriye ayrılıyor.

  1. İnsanları, ülkeyi yöneterek etrafına göre imtiyazlı/ayrıcalıklı bir adam olduğunu gösterip egosunu tatmin etmek isteyenler.
  2. İnsanlara ve ülkeye hizmet edebilme kaygısı ile ailesini ve çevresini bile ihmal ederek siyasetle uğraşanlar.

Birinci tanımda anlatılan siyasetçiden bol miktarda var iken ikinci tanımda yer alan siyasetçi ne yazık ki azınlıkta kalıyor.

Bu tanımlamaları muhtarlık seçimleri, belediye seçimleri ve milletvekili seçimlerine kadar geniş bir dairede düşünebiliriz.

Siyasetteki bu tablo ne yazık ki birçok insanın siyasetle ilgisini zayıflatıyor, onların nazarında siyaseti sevimsiz hale getiriyor. Halbuki ülkelerin ve şehirlerin kaderlerine hükmeden siyaset ve siyasetçiler çok önemli.

Siyasetin ve siyasetçinin itibarını yükseltmek gerekiyor. Bu konuda en fazla da siyasetçilerin ihtimam göstermesi beklenir, siyasi partilerin yönetimlerinin hassas davranmaları icap eder.

Bu hususta her seçim öncesi, partilerin aday belirleme çalışmaları son derece önem arz ediyor. Aday belirleme süreçleri, mümkün olduğunca her meslekten nitelikli insanların listelere girdiği çalışmalar olmalı. Para, makam, şöhret veya egosunu tatmin beklentisi olmayan, millet için, ülke için faydalı olma ve bir şeyler yapma endişesi olanların tespit edildiği faaliyetler olmalı.

Türkiye demokratikleşirken, özgürleşirken, siyaset de özgürleşmeli, yerelleşmeli. Milletvekili adayları belirlenirken illerin, ilçelerin tercihleri ağırlık kazanmalı. İllerde ise aday belirleme süreçleri maniplasyonlara açık olmaktan mümkün olduğunca çıkarılmalı. Seçmenin iradesine saygı gösterilmeli.

Aday adaylarının, Ankara’daki parti merkezlerinin gözüne girerek adaylık kapma oyunlarına mahal verilmemeli. Seçmen kendi tercihiyle adayları belirleyip oylarını da sadece partiden dolayı değil, hem aday hem de parti için, gönlünden gelerek vermeli. Seçmen "Lanet olsun bu adamdan belediye başkanı veya milletvekili olmaz. Ama ne yapayım adayı sevmesem de partim için vereceğim" zorlaması ile karşı karşıya bırakılmamalı.

Gerekli hallerde "bakın sivil toplum kuruluşları da beni destekliyor" desinler diye onlarca göstermelik hemşehri dernekleri kurdurup halkı yanıltan, kaynakları çarçur eden politikacılar var.

Siyasi partiler 7 Haziran seçimleri öncesi aday belirlemede son aşamaya geldiler. Umarız tüm partiler ülke için, millet için fikri olan gayreti olan insanları aday gösterirler. Aday olmak ve TBMM’ye girmek için bütün değerlerini bedel olarak vermeyi göze alan, Meclis’e girmek için kendini yırtanların niyetlerinin sorgulanması gerekir.

Hangi partiden olursa olsun. Nitelikli insanların Meclis’e girmesini sağlayacak aday profillerinin belirlenmesini umuyoruz. Bu seçimle TBMM’ye girecek milletvekillerinin yeni bir anayasa borçlarının olacağını şimdiden hatırlatmakta fayda var.

Umarız bu hayaller bu defa başka bahara kalmaz.

Alper TAN

25.03.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

FİTNEYE DİKKAT

KÜRT KARDEŞİME MEKTUP

ÜLKÜCÜLER MHP YÖNETİMİNE İNANIYORLAR MI?

ANKARA NEDEN "ŞAH" DEDİ?

MÜSLÜMANLARIN TAHAMMÜLÜ SONSUZA DEK SÜRER Mİ?

BATI “GÜVENLİK İÇİN” FİŞLİYOR “TÜRKİYE DİKTATÖRLÜK İÇİN!”

BATI NEDEN BATIYOR ANKARA NİÇİN YÜKSELİYOR?​

DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!

İÇİMİZDEKİ FRANSIZLARA BATI'DAN DERS!​

CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
HAÇLILAR NEDEN DAİŞ’İ BİTİRMEK İSTEMEZ? 21.10.2016İŞTE GİZLİ BELGE, ABD EN TEHLİKELİ TERÖR ÖRGÜTÜ 18.10.2016CENK MEYDANI ISINIYOR 13.10.2016ABD’NİN KORKUSU VE RUSYA’NIN BEKLENTİSİ NE? 11.10.2016LOZAN’DA NE KAZANDIK NE KAYBETTİK? 06.10.2016“SEVR’İ GÖSTERİP LOZAN’A RAZI ETTİLER” 29.09.2016BU TERÖR DEĞİL SAVAŞ AMA KİMİNLE! 26.08.2016VEKALET SAVAŞLARININ SONUNDA NE VAR? 23.08.2016KÜRESEL SAVAŞ VE HAÇLILARIN TRUVA ATI FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO DARBESİNİN KANITLARI 26.07.2016GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR. ZAFER İNANANLARINDIR 20.07.201615 TEMMUZ DARBE TERÖRÜNDEN ÇIKAN DERSLER! 16.07.2016“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM? 14.07.2016BM VE NATO GÖZETİMİNDE SOYKIRIM: SREBRENİTSA 11.07.2016BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR! 24.06.2016TERÖR DESTEKÇİSİ DEVLET DÜŞMANI CHP’Yİ TANIYALIM 09.06.2016HAÇLI BATI'NIN KANLI SOYKIRIM TARİHİ! 07.06.2016DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK! 02.06.2016ANKARA’DAN NE BEKLENİYOR? 31.05.2016CHP-HDP AZINLIKLARIN KONTROLÜNDE 20.05.2016