YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜRKLÜK NE ZAMAN MUTLU EDER?
TÜRKLÜK NE ZAMAN MUTLU EDER?
10 Nisan 2013 17:52
Yeni anayasada Türklük kavramının yer alıp yer almayacağı ya da ne şekilde yer alacağı uzun süredir tartışılıyor. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan bu konuda bir analiz kaleme aldı. İşte o analiz:

ABD’nin bir derin kurgusu olan meşhur 11 Eylül olayından sonra bu olayı bahane ederek ABD ve Avrupa Hıristiyan dünyası, Müslümanları hedefe alan saldırılara başlamıştı. Afganistan ve Irak bu bahane ile işgal edildi. Bütün İslam ülkeleri Hıristiyan Batı tarafından tehdit edilmeye başlandı. Bu duruma karşıymış gibi görünen Rusya ise olayları sadece seyretti.

Netice olarak Birinci ve ikinci Dünya Savaşları ile kurdukları dünya düzeninin denklemini yenilemek istediler. Ancak bu defa masa başı planlar tutmadı. Yapılan karşı planlarla Hıristiyan Batı’nın yeni “Haçlı seferi” hezimete uğradı. (Tabii burada Batı’nın ve İsrail’in en ağır yenilgilerini bile zafer olarak göstermeye çalışanlara diyecek bir sözümüz yok.)

ABD ve Avrupa bu yeni planında hezimete uğramakla kalmadı. İlave faturalar da ödemeye başladı. Ülkelerinin, Hıristiyan Batı’nın hedefinde olduğunu anlayan Müslüman milyarderler, yeşil Dolarları ve Euroları 2007’den itibaren ABD piyasalarından bir anda çekmeye başladılar. ABD merkezli krizin bidayetini oluşturan mortgage buhranının esas sebebi budur. Mortgage krizi ABD merkezli küresel finans krizine dönüştü. ABD bunalıma girdi. ABD piyasası üzerinde müessir olan Müslüman milyarderler bu defa hedef olarak Avrupa’ya yöneldiler. Avrupa piyasasındaki paralar da boşaltıldı. Şimdilerde Avrupa devletleri müthiş bir sancı çekiyorlar. Başlayan ekonomik krizler siyasi krizlere dönüşüyor. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi en çok etkilenen yerler. Ama bu kriz, Avrupa’nın en güçlü merkezi ülkelerini de tehdit ediyor. İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkeler de tehdit altındalar.

Bu finans operasyonu ülkelerin ekonomilerini tehdit etmekle kalmıyor. Batı’nın en büyük projesi Avrupa Birliği’ni de dağıtma veya en azından küçültme riski taşıyor. Daha da büyümeyi planlayan AB, şimdilerde mevcudu acaba koruyabilir miyiz veya Yunanları ve Rumları atsak kurtulur muyuz hesabını yapıyor.

Batı bu ve benzeri krizlerle uğraşmak zorunda kalırken, ABD Büyük Ortadoğu Projesi’ni rafa kaldırırken, İslam ülkeleri kendi projelerini sahneye koymaya başladılar. Türkiye’de olduğu gibi İslam ülkelerindeki sömürge düzenleri de art arda yıkılıyor ve yerli dinamiklerin kurduğu düzenler hayata geçiriliyor. Yani Hıristiyan Batı, klasik silahları kullanarak Afganistan’da, Irak’ta Müslümanlarla savaşırken, Müslümanlar, daha hassas bir silah olan finans silahıyla Batı’yı vurdular.

Türkiye’de başlayıp Arap coğrafyasına da yayılan mücadeleyle Ortadoğu’da eski düzenler yıkılıp yerine yeni düzenler inşa ediliyor. Ancak elbette bu düzen değişiklikleri çok kolay olmuyor. Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da, Suriye’de yaşananlar malum. Mısır’da yapılan devrimden rahatsız olanlar sokağa çıktılar. Hüsnü Mübarek diktatörlüğüne sesini çıkarmayan bu kesimler İslami hassasiyeti olan demokratik bir yönetimi devirmeye çalışıyorlar.

Mısır özelinde sokağa çıkan Muhammed Mursi karşıtlarının kimler olduğunu araştırdığınızda, bunların üçte ikisinin Hıristiyanlar, üçte birinin de laikçi Müslümanlar olduğu anlaşılıyor. Mısır’daki yeni devletten rahatsız olan ama açıktan cephe alamayanlar yeni devletle mücadelelerini Hıristiyan azınlığı ve laikçi Müslümanları kışkırtarak yapıyorlar. 

Müslüman halkların, Müslüman ülkelerin birbirleri ile dayanışmasından ve ittifakından rahatsız olanlar, kendi aralarında sıkı bir dayanışma içindeler. Vatikan’ın başına geçen yeni papa Ortodoks ve diğer Hıristiyanlarla bütünleşme çabasına girdi. Bin seneye yakın zamandan beri ilk defa bir Ortodoks patriği Katolik papanın göreve başlama törenine katıldı. Eğer yapabilirlerse Katoliklerle Ortodoksların birleşmesi projesi üzerinde çalışıyorlar. Bu konuda çeşitli pazarlıklar yapıldığı belirtiliyor. Sadece Ortodokslarla değil diğer Hıristiyan mezhepler üzerinde çalışıldığı da anlaşılıyor.

Hıristiyan dünyasının birleşme çabalarını eleştirmek için vurgulamıyoruz. Vurgulamaya çalıştığımız husus şu: Batılılar, kendi aralarında siyaseten zaten ortak hareket ettikleri ama farklı dinler olarak gördükleri kesimlerle bile dinen bütünleşme sürecine girerken bizlerin Türklük, Kürtlük, Araplık Acemlik, Sünnilik, Şiilik nifakına kapılmamız ne kadar mantıklı olabilir.

Dünyada önemli bir konuda karar alınacaksa bunun kararını BM Güvenlik Konseyi veriyor. 7 milyar nüfusu olan dünyada, 1.7 milyar Müslüman var. BM Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisi olan 5 üyeden hiçbiri Müslüman ülke değil. Müslümanların kaderi bir bakıma bu 5 ülkenin iki dudağı arasında. Eğer dünyada Güvenlik Konseyi gibi bir sistem olacaksa nüfusa oranladığımızda üyelerden en az dörtte birinin Müslüman ülkeleri temsil etmesi gerekiyor. Ama Müslümanlar bu büyük denklemi değiştirmek için değil de nefislerini tatmin etmek için Türklük, Kürtlük, Araplık, Acemlik sevdasına kapıldıklarından dolayı bu çarpıklığı sorgulamıyorlar.

Artık bütün bu adaletsizliklerin sorgulanması ve düzeltilmesi gerekiyor. Dünyada bunun öncülüğünü ancak Türkiye yapabilir. Ama Türkiye’nin ayağındaki prangalardan derhal kurtarılması gerekiyor. En önemli iki engel var: 1) terör, 2) gerici darbe anayasası.

O sebeple çözüm sürecinin başarısı ve özgürlükçü yeni anayasa ülkemiz için ekmek kadar su kadar elzemdir.

İkinci Dünya Savaşı’nda birbirini yiyen yüzbinlerce ölüme sebebiyet veren Batı, kendi büyük hedefler uğruna yakın tarihteki hataları ile yüzleşip, oralara takılı kalmadan Avrupa Birliği gibi bir ortak projede birleştilerse bunun daha büyüğünü bizler neden yapmayalım.

Yeni anayasaya “Türklüğü” mutlaka yazmalıyız diye diretenlere bir hatırlatma yapalım. Bugün Selçuklu’dan, Osmanlı’dan bahsederken Türklerin en büyük devletleri olarak söz ediliyor. Selçuklu’nun, Osmanlı’nın anayasalarında “Türklük” mü yazıyordu. Cumhuriyet dönemi anayasalarında hiç Kürtlükten söz edilmedi. Hatta “Kürt” diyen cezalandırıldı. Ama Kürtler yok edilebildi mi. Kürtlük asimile edilebildi mi?

Dağların yamaçlarına “Ne mutlu Türküm diyene” yazdığımız için Türk olmayan kaç kişi “mutluluk veriyor” diye Türklüğe geçti? Dağlarda “Ne mutlu Türküm diyene” yazdığı için kaç Türkü gerçekten mutlu ettik.

Bizim Türklüğümüzün bekası anayasadaki cümlede yazıp yazmamasına kaldı ise vay halimize.. Zaten bitmişiz demektir.

Siz öyle adil bir sistem kurun ki siz söylemeden başkaları Türk olmanın gurur verici bir şey olduğunu düşünsün. İşte mutluluk o zaman gelir..

 

Alper TAN

8 Nisan 2013

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
1 osmanlı lirası18,45 Mark ve 3,7 Dolar
 // emre
yorum çok iyi,mısırdaki olaylara provaktif olan taraflar ne yazıkki türkiyede de mevcut,osmanlıdan bu yana hiç bir mevcut değerlerimizi korumadığık.içimizdeki Avrupa satılmışları 100 yıldır bu vatanın yüzünün yerlerde laik adına sürüklüyor...
17 Nisan 2013 Çarşamba 19:55
itin ini
 // maliki
Sayın Tan
hepimiz yazılarınızı çok beğeniyoruz fakat anadolu da bir söz vardır ^^itin inini bilmek^^ diye Siz nekadar yazsanızda çizsenizde bu ayrımı kayrımı yapanlar bunların hepsini hatta bi fazlası itin inini biliyorlar ama onların derdi farklı.. asıl onlar ayrışmayı yaşatarak o inini bildikleri it e hizmet ediyorlar.
bilmeyenler için: it= köpek
in: yattığı yer...
17 Nisan 2013 Çarşamba 15:28
açılım süreci
 // komodor112
hükümet çok büyük bir risk aldı hiçbir cumhuriyet hükümetinin yapmadığını yaptı ama muhalefet destek olmak yerine ben bu durumdan kaç tene oy alırım hesabında inşallah halk muhalefetgibi düşünmez desteklenmesi gereken bir çaba çözüm süreci elbeteki onların heristeğinede tamam eyvallah demeyeceğiz ama sonuç alınması lazım çözümün çok yakın olduğuna inanan lardanım durmak yok yola devam
...
12 Nisan 2013 Cuma 08:40