YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜRKİYE NEDEN SIKIŞTIRILIYOR?
TÜRKİYE NEDEN SIKIŞTIRILIYOR?
18 Haziran 2015 16:30
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, son yıllarda neden Türkiye'nin üzerine bu kadar gidildiğini analiz etti. İşte Tan'ın o analizi:

İlkeler, prensipler, insanlar için olduğu kadar devletler için de önemlidir. Konjönktürel veya çıkarcı yaklaşımlar kısa vadede kazandırsa bile orta ve uzun vadede ortada bırakabilir.

Osmanlı’yı yıkanlar, Batı güdümünde ve rotası, kayıtsız-şartsız Batı’ya dönük bir devlet kurdular. Müslüman Osmanlı’nın tüm değerlerini dışlamakla kalmadılar, onu hafızalardan da hayattan da silmeye, kazımaya çalıştılar.

Cumhuriyet, tarih şuuru olmayan, boş bir heves ve özenti olarak Batılı değerleri taklit etmeyi önemli bir marifet sayan kompleksli nesiller üretti. Kendi kendilerini aydın görüyor bunlar.. İslam’a mesafeli iseniz, kadınlarınızın etek boyları kısaysa, alkol içiyorsanız, laiklik, cumhuriyet, özgürlük kelimelerini sık sık kullanıyorsanız, konuşurken cümlelerinize 3-5 kelime İngilizce, Fransızca sıkıştırıyorsanız aydınsınız.. Siyasette, bürokraside, akademide, orduda, medyada ve iş dünyasında bu durumda bir hayli “aydın” var.

Bu kesimler boyalı cümlelerle tekrarladıkları bazı konuları kitlelere kabul ettirme veya insanları ikna etme konusunda etkili oluyorlar. Neticede bu konuşmalara muhatap olan kalabalıklar da aynı sistemin rahle-i tedrisinden geçiyorlar.

140 karakterlik Twitter neslinin taşıdığı tarih hafızası, olayların arka planını gösterecek kadar derin değil. Günübirlik düşünmek kolay geliyor.

Durum böyle olduğu ve sistem bunu telkin ve teşvik ettiği için her şey çabucak unutulup gidiyor.

Böyle olunca, Birinci Dünya Savaşı ile bizi, ülkemizi ve devletimizi yok etmeye çalışan Avrupa ve ABD en yakın dostumuzmuş gibi görülüyor. Afganistan’da 3.6 milyon, Irak’da 1.2 milyon Müslümanı katleden ülkeler medeni ve insan hakları savunucuları sayılıyor.

Buna mukabil katil Esad’dan kaçan 2 milyon insana kapılarını açan ve onlara yıllardır birinci sınıf misafirperverlik gösteren Türkiye, küresel terörü destekleyen ülke olarak gösteriliyor.

İkiyüzlü veya yüzsüz Batı kurumlarının çifte standartlarına yüksek sesle karşı çıkan Türkiye, Batı'dan, dolayısıyla medeniyetten uzaklaşmış sayılırken halen terör örgütleri listesinde yer alan PKK ile ortaklık yapan Batı ülkeleri medeni kabul ediliyor.

Gezi olaylarında polis, provokatöre biber gazı sıkınca Tayyip Erdoğan “diktatör” sayılıyor, Beşşar Esad sarin gazı ile onbinlerce Suriyeliyi öldürdükten sonra kimyasal silahların bir kısmını teslim edince ABD’nin teşekkürüne mazhar oluyor.

Irak veya Suriye halkı kendi haklarını savunmak için IŞİD adıyla şiddet uygulayınca azılı terör örgütü sayılıyor, İslam karşıtı Kürtler PYD adıyla şiddet uygulayınca “özgürlük savaşçısı” muamelesi görüyor.

Diktatör Beşşar Esad zora girince Batılı ülkeler uluslararası savaş koalisyonu kurup Esad’a zaman kazandırıyor, 30 yıldır devam eden PKK terörünü bitirmek isteyen Türkiye’ye NATO üyeleri de dahil hiçbir Batılı ülke destek olmadığı gibi PKK terörünün artarak devam etmesi ve çözüm sürecinin akim kalması için HDP ve PKK içinde bazı gruplar sistematik olarak destekleniyor.

Ülkeyi Batı güdümünden çıkartıp özgürleştiren, kalkındıran Ak Parti iktidarı “despot” olmakla suçlanırken, siyasi hayatı boyunca Müslümanları daima istismar eden, “Başörtülüler Arabistan’a gitsin” diyen, başörtüsü ile milletvekili seçildiği için Merve Kavakçı’ya “ajan-provokatör” hakareti yapan, 6 defa gittim 7 defa geldim demesine rağmen darbecilere hiçbir şey yapmayan, tek kelime bile söylemeyen, ölünceye kadar darbe karşıtları ile uğraşan, Derin Devlet’in ve darbelerin “babası” Demirel, “demokrasi kahramanı” ilan ediliyor.

Ak Parti neden bu kadar hedefte? Bunun en önemli sebeplerinden biri şu:

İsrail’de yayınlanan "Mabat Al" Dergisi İsrail ulusal güvenlik merkezi araştırmalarına dayanan bir analiz yayınladı. Analize göre, İsrail halkı ve hükümeti, Türkiye'de güçlü bir AK Parti iktidarını İsrail için büyük bir tehlike olarak görüyor. Habere göre İsrail'in Türkiye'yi bu kadar büyük bir tehlike olarak görmesinin sebebi, "AK Parti hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Filistin meselesini dünya gündeminin ilk sıralarına taşıyarak, her zaman bu davanın destekçisi olması.”

İsrail Dergisi, Türkiye'nin Filistin meselesi üzerine bu kadar eğilmesinin, İsrail-Türkiye ilişkilerine zarar vermekle kalmadığını, aynı zamanda İsrail'in bütün İslam ülkeleriyle arasını açtığını söyleyerek, bu sürecin bu şekilde devam etmesi halinde zararlı çıkacak tarafın İsrail olduğuna vurgu yapıyor.

İşte son yıllarda Türkiye’nin bu kadar üstüne gidilmesinin ve Paralel Örgütün operasyonu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT TIR’ları üzerinden IŞİD’le irtibatlandırılarak Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılatılmak istenmesinin sebebi bu. Ama göreceksiniz tutturamayacaklar..

Alper TAN

18.06.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

SAKİN OLUN İŞLER YOLUNDA...​

7 HAZİRAN FELAKET Mİ FIRSAT MI?

HDP KÜRTLERİ DEĞİL İNGİLİZLERİ SEVİNDİRİYOR!

SEÇİM ÖNCESİ GİZLENEMEYEN, GÖZ AÇICI İTTİFAKLAR

CHP VE HDP KİME HİZMET EDİYOR?

KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!​

MUHALEFETİN HEDEFİ KAZANMAK DEĞİL “KAYBETTİRMEK”​

7 HAZİRAN HESAPLARI NASIL YAPILIYOR?​

ÜLKÜCÜLER MHP YÖNETİMİNE İNANIYORLAR MI?​

KÜRTLER ERMENİ SOYKIRIMI YAPTI MI?

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

HAÇLI TERÖRÜNE KİM “DUR” DİYECEK?​

FİTNEYE DİKKAT!​​

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Abdurrahman dinsel
Harrikasınız...Allah razı olsun sizlerden bugun bunları konuşabilmek oyunlarının fatkında olmak büyük bir nimet...
16 Kasım 2015 21:50
 // Ahmet
Gençligimize tarihimşzi mutlaka ögretmeliyiz.ikınciside yasadıgımız butun olayların israil'in bir oyunu oldugunu unutmamalıyız...
21 Temmuz 2015 23:12
 // Mustafa Kara
Ben gerçekten bu Ülkenin insanıyım diyebilen her Fert'in riyakârlıktan uzak dosdoğru ve samimiyet ile bu gerçekleri Güzelce dinleyerek dolayısı ile anlamış olmanın huzurunu yaşadıklarını düşünüyorum..Sayın Alper Tan yorum ve fikirlerinize ancak saygı duyulur. Durmak yok.. Selamlar'ımla.....
20 Haziran 2015 04:56