YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜRKİYE İÇİN RİSKLER VE FIRSATLAR YILI
TÜRKİYE İÇİN RİSKLER VE FIRSATLAR YILI
06 Ocak 2015 14:42
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, yeni dünya düzeniyle ilgili çarpıcı bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Bir Afrika atasözünde şöyle deniliyor. "Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince de karıncalar balıkları yer. İnsanlara karşı davranışlarına dikkat et. Çünkü kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar veriyor."

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçen ay Çin Genelkurmayı ile yaptığı toplantıda ordunun bütün birimlerine "Her an savaşa girebilecekmiş gibi hazır olun" talimatı verdi.  Bu talimatın son dönemde Rusya-Çin yakınlaşmasının ardından gelmesi dikkat çekti. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Ukrayna nedeniyle içine düştüğü siyasi belirsizlik ve bunalım nedeniyle muhtemel bir ekonomik krize karşı Rusya'yı destekleyeceklerini kısa süre önce açıklamıştı.

Başkan Şi, geçen ayın son haftası ordunun 15 üst düzey komutanı ile önemli bir toplantı yaptı ve savaş hazırlığı için emir verdi. Başkan Şi'nin daha önce de benzer talimatları olmuştu. Ama bu sefer iş ciddi görünüyor. Savaş hazırlığı emri, Pekin'in Washington'a karşı Moskova'yla yakınlaştığı bir döneme denk gelmesi nedeniyle çok önemli. Özellikle ordunun sıcak savaş birimlerinin hazırlıkları yoğunlaştırmasının istendiği bu gelişmede, muhtemel hedefler arasında Hindistan da sayılıyor.

Çin silahlı kuvvetleri PLA 2 milyon 285 bin mevcudu ile dünyanın en güçlü değil ama en kalabalık ordusu. Çin ordusuna mühimmat tedariki konusunda ise Rusya ayrıcalıklı bir yere sahip. Son zamanlarda Çin ve Rusya arasında doğalgazdan silah satışına çok sayıda önemli anlaşma imzalandı. Çin ve Rusya’nın 1996’da kurulan Şangay İşbirliği Örgütü’nün en büyük iki üyesi olduklarını da unutmamak gerekir.

"Bize ne bunlardan" diye düşünenler olabilir. Bu gelişmelere karşı kesinlikle "Bize ne" deme lüksümüz yok. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Kasım ayındaki istifasından birkaç gün evvel "Dünya, şu an hiç olmadığı kadar tehlikeli. Gözlerimizin önünde yeni bir dünya düzeninin belirlendiğini görüyoruz. Bunun tam ortasında yer alıyoruz. Bunun gibi bir şeyi daha önce hiç görmedik" demişti. ABD’nin eski Ankara büyükelçisi Robert Pearson ise yine o günlerde halkların fark etmediği, geri plandaki derin krizi deşifre ediyordu. "ABD ile Türkiye arasında son 40 yılın en derin krizi yaşanıyor" cümlesi Robert Pearson’a ait.

İkinci Dünya Savaşı sonrası soğuk savaş döneminde kurulan küresel dengeler iyice bozuldu. Bu dönemde oluşan geleneksel ittifaklar, geleneksel ilişkiler, dostluklar-düşmanlıklar artık geçerliliğini koruyamıyor.

Yeni bir dünya düzeninin kurulması aşamasındayız. Ezberler bozuluyor, teamüller değişiyor. Şaşırtıcı ittifaklar, beklenmeyen çatışmalar yaşanabilir. Önümüzdeki süreçte olacak muhtemel gelişmeleri modern çağın veya soğuk savaş döneminin düşünce kalıpları ile anlamakta zorlanabiliriz.

AB ve ABD, Türkiye’yi "öteki" veya "düşman" olarak görmeye devam ediyor. İslam karşıtı hareketler Batı’da yeniden alevlenmeye başladı. Batı'da Türkiye ve Müslümanlara karşı bazen açık ama daha çok örtülü bir düşmanlık derin biçimde sürüyor ve artıyor. Şu anda net konuşmak zor ve henüz erken ama; ilerleyen süreçte ortaya çıkacak şartlar Türkiye’nin de Rusya-Çin bloğu içinde konuşlanmasını getirebilir.

Gelişen şartlar dünyayı yeniden bir bloklaşmaya zorluyor. Bloklaşma daha çok din ve inanç eksenli görünüyor. Ama Çin-Rusya-Türkiye’nin aynı blokta yer alması, İslam dünyasını da bu bloğa yakınlaştıracağı için farklı bir kutuplaşma da olabilir. Çünkü mevcut şartlarda AB ve ABD’nin müşterek hareket edeceği anlaşılıyor. Bu durum onların geleneksel reflekslerine de son derece uygun. O takdirde buna kabaca Doğu-Batı blokları olarak da bakılabilir.

Eğer Çin-Rusya ve Türkiye aynı blokta yer alacak olurlarsa kendi coğrafyalarındaki krizlerin çözümünde son derece kolaylaştırıcı bir süreç yaşanabilir.

Türkiye-Rusya ittifakı, Suriye, Karabağ, Kırım, Abhazya, Çeçenistan ve Ukrayna gibi sorunların çözümünü hızlandırabilir. Bu durum hem Türkiye’yi hem de Rusya’yı rahatlatır. Asya’daki Türk Cumhuriyetleri de çözüm ortağı olacakları için "kazan kazan" formülü bütün taraflara avantaj sağlayabilir. Türkiye-Çin ittifakı ise Doğu Türkistan ve Çin Müslümanlarının meselelerine çare olabilir. Çin’le ortak çözümler üretilebilirse Çin de Hong Kong ve Hindistan konularında elini güçlendirebilir.

Tabi bu şartlarda İran’ın nasıl davranacağına, AB ve ABD’nin bu gelişmelere engel olmak için nelere müracaat edeceğine bakmak gerekiyor. Yukarıdaki muhtemel gelişmeler gerçeklik kazanmaya başlarsa Batı bloğu da Doğu’daki aktörlere daha cazip şartlar sunabilir. Bu da kartların yeniden dağıtılması demektir.

Bu yazılanlar sadece bir senaryodan ibaret. Henüz böyle bir gelişme yok. Ama bunun gerçekleşebileceğine dair işaretler var. Hadiselere kendi açımızdan bakacak olursak, Türkiye ve İslam dünyasının ortak hareket etmesi gerekiyor. Türkiye’nin İslam ülkeleri ile ittifakı "olmaza olmaz"ımız görülüyor. Bu, hayati derecede önemlidir. Ama denklemin geri kalan kısımları değişebilir.

O nedenle Türkiye ve İslam dünyasının güçlü bir şekilde temsili ve dünya siyasetine mührünü vurabilmesi için nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair hepimiz kafa yormalıyız.

Descartes "Akıllı olmak bir şey değil. Mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır" diye hatırlatır. Dünya dengeleri yeniden kuruluyor. Küresel denklem değişiyor. Bu büyük bir fırsattır. Bu değişimi kaçırmamak ve şansımızı heba etmemek için medyamızın, siyasetçilerimizin, üniversitelerimizin ve münevverlerin buna kafa yormaları gerekiyor.

Millet olarak özgüvene ve daha fazla cesarete ihtiyacımız var. Goethe’nin dediği gibi "Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir." James B. Conont ise "Kaplumbağaya dikkat et. Ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerleyebiliyor" der. Yakın tarihin komplekslerinden kurtulup özgüven kazanırsak, küçük hesaplara, kısır polemiklere ve günübirlik olaylara vakit ayırmak yerine büyük geleceğe kafa yorarsak inanıyoruz ki çok kazançlı çıkarız.

Bu hususta çok umutluyuz ve çok şanslıyız. Bu vesileyle umutsuzları cesaretlendirici tarihi ve yol gösterici bazı sözleri hatırlatmak isteriz. E. Raux der ki "Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan da zevk almazlar." Andre Tardieu "Herkes dünyanın düzene girmesini ister. Fakat çabayı komşusundan bekler." Son cümle ise Jean Jacques Rousseau’dan "Zor iş, zamanında yapmamız gereken fakat yapmadığımız kolay işlerin birikmesiyle meydana gelir."

AB ve ABD’nin birlikteliği/ortaklığı, Rusya ve Çin’in de adım adım ortaklığını zorluyor.. Tüm bu hızlı gelişmeler yaşanırken, 1.7 milyar nüfusa ulaşan İslam dünyasının boş duracağını veya edilgen kalacağını kimse beklemesin. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde İslam dünyasını, siyasi, askeri, ekonomik alanlarda aynı merkezden hareket eden, tek bir yapı ve tek bayrak altında görürseniz hiç şaşırmayın.. 2020’lere doğru bunları görüp yaşayacağız.. Bu konuda şahsen ben çok umutluyum.. İnananların umutlu olmaları için çok sebep ve emareler var.. Bizden söylemesi!..

Alper TAN

06.01.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI'YA GÜVENME ÜLKENE GÜVEN!

BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”​

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ​

DÜNYA SAVAŞI YAYILIYOR

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!​

MISIR’I UNUTTURMAK İÇİN SURİYE ÖNE ÇIKARILIYOR​

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU​

KANLI HANÇER

BATI ORADA MÜSLÜMANLAR NERDE?!​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
KARAKIŞ?????????????
 // Mustafa Alparslan
Merhaba,Sayın Alper TAN,


Lütfen ,çok bereketli ve yeraltı sularını besleyip ekolojide çok önemli katkıları bulunan 'KAR' dan bahsederken,çok haksız bir şekilde 'KARAKIŞ' ifadesinin spikerlerinizce kullanılmasını engelleyiniz.Tüm uyarılara karşın duyarsızlıklarımız nedeniyle çetin kış koşulları kabusa nede olmaktadır.Yoksa suç,KIŞ mevsimi ve dolayısıyla KAR'da değil..

Saygılarımla,

Prof.Dr. Mustafa Alparslan
...
09 Ocak 2015 Cuma 15:02