YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TETİKÇİ GAZETEDEN KOÇ GİBİ İFTİRA
TETİKÇİ GAZETEDEN KOÇ GİBİ İFTİRA
27 Eylül 2013 15:39
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Taraf'ın tehdit ve şantajının detaylarını anlattı, yaşananları analiz etti. İşte Tan'ın o analizi:

Kanal A yıllardır bu ülkenin gizli gerçeklerini, önemli yanlışlarını mertçe, cesurca dile getiriyor. Kimsenin ağzına alamadığı haberleri gümbür gümbür yayınlıyor. Kanal A, bağımsız duruşu tam isabet tahlilleri ve analizleri ile ne dediği ne istediği ortada olan bir yayın kuruluşu. İlk yayına başladığı yıllarda Taraf Gazetesi de öyleydi. Bu ülkedeki yasakçı statükonun deşifre edilmesinde ciddi katkısı oldu.

Ancak son dönemlerde Taraf Gazetesi ani şekilde bir dönüşle tam tersi yönde yayınlar yapmaya başladı. Daha önceki demokrat ve cesur yayınlarını sürdürdüğü dönemde görev alan çalışanların büyük çoğunluğu bile gazetenin yayınlarından rahatsızlık duyarak toplu halde ayrıldılar. O demokrat ve özgürlükçü Taraf ne yazık ki daha önce mücadele ettiği statüko sahiplerinin silahı haline geldi.

Bu gazete artık değişen ve demokratikleşen Yeni Türkiye ile savaşıyor. Demokratik Türkiye için mücadele edenlere de saldırıyor. Bu yazıda başka örneklere girmeyeceğiz. Sadece Kanal A ve Kanal A’nın da içinde bulunduğu Termikel Grubu’na karşı saldırılarına dikkat çekeceğiz.

Daha önceleri Bazı Taraf yazarlarının Kanal A Genel Yayın Yönetmeni olarak şahımı hedef gösteren yazılarını ve konuşmalarını da ayrı tutarak devam ediyorum. Geçtiğimiz Haziran, “Gezi olayları” adıyla yayılan provokatif sokak terörünün ne olduğunu ve bunu arkadan organize edenlerin gerçek niyetlerini tüm çıplaklığı ile net ve açıkça ortaya koyan yayın Kanal A idi. Başbakan'ın evi ve Dolmabahçe Ofisi’ni neden basmak istediklerini ve arkasındaki niyetleri ilk defa kanalahaber.com yazarları Türkiye’ye duyurdular. Gezicilerin durumu deşifre oldu.

Kanal A ve Yeni Şafak hedefte

Gezi konusunu deşifre eden en önemli gazete ise Yeni Şafak Gazetesi idi. İşte Gezicilerin deşifre oldukları o günlerde Taraf Gazetesi’nin manşetinden bir iftira haber çıktı. Manşetten verilen haberde Kanal A ve Yeni Şafak Gazetesi’nin yüz milyonlarca vergi borcunun Maliye Bakanlığı tarafından affedildiği anlatılıyordu. Zamanlama çok manidardı.

Peki gerçek neydi?

Gerçek şuydu?

Maliye Bakanlığı Kanal A’ya hiçbir zaman vergi cezası kesmedi. Vergi cezası kesilmediği için vergi affı da olmadı. Ama tetikçi Taraf Gazetesi’nden haberini düzeltmesini istediğimizde bu haberi düzeltmedi. Netice olarak konu mahkemeye intikal etti. Taraf’ın yalanı mahkeme kararıyla tescillendi. Mahkemeden tekzip kararı gazeteye ulaştıktan sonra, 25 Eylül Çarşamba günü öğleden sonra Taraf Gazetesi’nin Ankara temsilcisi Hüseyin Özay beni telefonla aradı.

Taraf Gazetesi’nin nasıl bir yayıncılık yaptığını alemin duyması için bu konuşmayı buradan paylaşmak istiyorum.

Taraf’ın Ankara Temsilcisi Hüseyin Özay tehdit ve şantaj yapıyor

Hüseyin Özay, 24 Haziran 2013 tarihli Taraf’ta “VERGİDE ABİDİK GUBUDİK İŞLER” manşetli haberi kastederek “ Biliyorsunuz bizin yayınladığımız bir haber vardı. Bununla ilgili Elektromed tekzip göndermişti onu yayınlamıştık zaten. Şimdi Kanal A da mahkemeden tekzip kararı almış buna ne gerek vardı” dedi. Ben de “Elektromed ayrı Kanal A ayrı şirketler. Ve Kanal A’nın vergi işiyle uzaktan yakından alakası yok. Böyle bir habere neden Kanal A’nın adını bulaştırdınız. Bu yaptığınız dürüstlükle, iyi niyetle ve gazetecilikle bağdaşır mı” dedim. Hüseyin Özay “İkisi de aynı patronun şirketleri değil mi” diye kendini savundu. Ben “Patronun Kanal A ve Elektromed dışında diyelim 20 şirketi daha var. Neden onların isimlerini de sıralamadınız o zaman!? Çünkü sizin amacınız vergi meselesi değil. Yayınlarından rahatsızlık duyduğunuz Kanal A’yı güya Elektromed üzerinden vurmak istiyorsunuz. Bu apaçık ortada, yaptığınız kötü niyetli, maksatlı bir iş ve gazetecilikle alakası yok yaptıklarınızın” diye ısrar ettim. “Sizin kardeşiniz bir suç işlese ben de tüm kardeşlerin adını sıralayarak haber yapıp diğer kardeşleri de suçlasam bu doğru olur mu. Sizin yaptıklarınızın bundan ne farkı var” dedim.

Kanal A şantaja, tehdide boyun eğmez

Sonra da mahkeme kararıyla kesinleşen tekzibi yayınlamaları gerektiğini yayınlamazlarsa hukuki sürecin devam edeceğini vurguladım. Ben bunu söyleyince Hüseyin Özay “O zaman biz bu haberlere devam edeceğiz. Çünkü elimizde belgeler var” dedi. Ben de “Sizin yaptığınız tehdit ve şantajdır. Gerçekten habercilik yapıyor ve gerçeği arıyor olsaydınız, böyle tehdit ve şantaj yapmazdınız. Tekzibi yayınlatmaktan vazgeçmemiz için yeni bir yalan haberle tehdit ve şantaj yapıyorsunuz. Biz böyle şantajlara boyun eğmeyiz kardeşim. Elinizden geleni yapın” dedim sonra da konuşmayı bitirdik.

Yandaş kimmiş?

Bu konuşmadan iki gün sonra Taraf iftiralarla dolu yeni bir manşetle çıktı. Başlık: “Koç’a taciz yandaşa kıyak.” Yani Taraf, gazetecilik yapmış oluyor, Kanal A’da hükümet yandaşı..! Ancak bu manşetin çıktığı gün Taraf Gazetesinin birinci sayfasının üçte birini baştan aşağı AK Partili İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ilan şeklindeki paralı mektubu süslüyor, yine Taraf Gazetesi’nin son sayfasının tamamında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin reklamı yer alıyordu.

Taraf peşin mi çalışıyor? At manşeti al reklamı!

Ama bundan daha ilginç olanı ise Taraf’ın 2. ve 3. sayfalarını süsleyen reklamlardı. 2. sayfada tam sayfa Koç Grubu’nun Arçelik markası yer alıyor, 3. sayfada ise yarım sayfa aynı grubun Fiat reklamı yayınlanıyordu. 2. sayfadaki Arçelik reklamı bugün Taraf dışında sadece bir gazetede yer alıyordu. Diğer gazetenin hangisi olduğunu merak edenler bulabilirler..

Tetikçi Taraf, bize koç gibi saldırmış ve tetikçiliğinin ücretini de peşinen almış görünüyor. Yani “Koç’a taciz yandaşa kıyak” manşeti, sahibinin sesi olarak bağırıyordu.

Kafanız gizli arkanız dışarıda

Taraf’a ve arkasındaki taraflara şunu açıkça ifade edelim. Bu saldırılarla Kanal A’yı susturacağınızı zannediyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Kanal A her zamanki gibi bağımsız ve özgün duruşuyla tüm gerçekleri açıkça ve cesurca haykırmaya devam edecek. Kanal A’nın ne yaptığını da sizin ne yaptığınızı da bu millet öğrenecek. Taraf’ın arkasına sığınanlara şunu da hatırlatalım. Taraf çok küçük. Onun arkasına saklanınca başınız görünmüyor belki ama arkanız tamamen ortada..

Çok komik oluyorsunuz çok komik.. Komiklik yapmayın. Adam gibi ortaya çıkın.

Alper TAN

27.09.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

28 ŞUBAT “ÜST YAPI” VE DEMİREL

28 ŞUBAT, BÇG VE YEŞİL HOLDİNGLERİN GERÇEK YÜZÜ!

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR

28 ŞUBAT’IN 28 GÜNAHI

YENİ CHP ÇOK TUTARLI VE ÇOK BAŞARILI

MISIR'I UNUTTURMAK İÇİN SURİYE ÖNE ÇIKARILIYOR

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN

DEĞİŞEN DÜZENLER VE KÜRESEL SAVAŞ İHTİMALİ

BÜYÜK SAVAŞIN KÜÇÜK PROVALARI

BÜYÜK OYUN

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
MİLLET OLARAK ARKANIZDAYIZ
 // ESKİ TARAF OKURU
Eski bir Taraf okuru olarak, sizin yanınızda olduğumu beyan ediyorum. Taraf, artık başka tarafta. Önceleri yüzyüze cesurca konuşan gazete, şimdi arka tarafından konuşuyor. İnsanın her tarafı cesur olacak, bir tarafı değil....
27 Eylül 2013 Cuma 21:57