YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tayyip Erdoğan atını vuran kovboy mu?
Tayyip Erdoğan atını vuran kovboy mu?
08 Aralık 2011 11:48
ALPER TAN

Son bir haftadır, ülke olarak lüzumsuz bir tartışma içindeyiz. Mevzu, kamuoyunda “Şike yasası” olarak bilinen ve TBMM’deki, iktidar ve muhalefet partilerinin engin(!) bir dayanışma ve hevesle çıkardıkları kanunu, Cumhurbaşkanı Gül’ün onaylamaması.. Şimdi herkes bunu konuşuyor. Altı-yedi ay öncesinde, şimdilerde başkanları cezaevinde bulunan kulüplerin de isteği doğrultusunda, Meclis’te neredeyse ittifakla çıkarılan ve cumhurbaşkanınca da onaylanan yasa, ne oldu da kısa sürede değiştiriliyor?
 
Ak Parti, yaptığı bu hata ile kendi kendine tuzak kurmuş olmuyor mu? Köşke aynen göndermeyi planladıkları “Şike yasası”nın onaylandığı günün ertesinde, Ergenekoncuların, Balyozcuların, darbecilerin, PKK’lıların, KCK’lıların kurtarılması için muhalefet partilerinden gelecek tekliflere Ak Parti ne demeyi düşünüyor acaba? CHP ve MHP “Kulüp başkanı Aziz Yıldırım’ı kurtarmak için altı ay önce yürürlüğe girmiş yasayı değiştirdiniz. Cezaevinde yıllardır yatan generalleri de kurtaralım” derse ve bu yönde kanun teklifi getirilirse bu talepler karşısında nasıl bir siyasi tutarlılık göstermeyi düşünüyorsunuz? BDP, PKK ve KCK tutuklularını kurtarmak için kanun teklifi verirse nasıl bir siyasi tutarlılık içinde olacaksınız? CHP, MHP ve BDP cezaevinde bulunan milletvekilleri için tekrar dayanışma içine girdiklerinde, “Ne yapalım mahkeme öyle karar verdi” diye sıyrılacağınızı mı zannediyorsunuz?
 
2007 yılında büyük bir demokratik mücadelenin neticesinde göreve geldiğinden bu yana hükümetle ve Meclis’le uyum içinde çalışmaya özen gösteren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e karşı saygı sınırlarını zorlayan tavırla, hükümet partisi ne elde edeceğini zannediyor? Böyle bir cumhurbaşkanına karşı bayrak açmış görüntüsü veren bir hükümet bundan ne elde edebilir? Ülke bundan ne kazanabilir?
 
Bu şike soruşturması kapsamında tutuklanan kişilerin hataları sadece futboldan mı ibaret yoksa futbolun içine başka derin işler karışmış mıdır? Halkın büyük çoğunluğunun beklediği yönde bir kanaatle yasayı geri çeviren cumhurbaşkanı, ülkenin nabzını iyi tutabilirken Ak Parti artık halktan koptu mu? Ak Parti, hadiseyi neden böyle bir inatlaşmaya götürüyor?
 
Her konuda anket ve kamuoyu araştırması yapmakta mahir olan Ak Parti, şike konusundaki son durumu halka sorsun bakalım; halk cumhurbaşkanına mı hak veriyor yoksa inatlaşan Ak Parti yönetimine mi?
 
Diyelim ki vazgeçtik halktan.. Acaba çıkarılmaya çalışılan son şike yasası, Ak Parti milletvekillerinin kaçının içine sinmiştir, yüzde kaçı içinden gelerek destek verecektir? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim konusunda “Atını vuran kovboy” durumuna düşmüştü. Şimdi de Tayyip Erdoğan bu şike yasası inatlaşmasıyla “Atını vuran kovboy” durumuna düşmek üzere.. Ne yazık ki gerçekler böyle..
 
Bu lüzumsuz inatlaşma çukuruna hiç düşmeden, cumhurbaşkanının hassasiyetlerini de gözeterek cezalar daha adil olacak şekilde yeni bir düzenleme yapılarak yasa yenilense ve cumhurbaşkanı da onaylasaydı daha uygun olmaz mıydı? Ak Parti halka mı oynuyor, Fenerbahçe tribünlerine mi?
 
Acaba Ak Parti yönetiminin zihni melekeleri zayıflamaya mı başladı? Bir siyasi yorgunluk ve bıkkınlık mı yaşanıyor? Yoksa “Halk bizim arkamızda, biz ne dersek halk zaten destekler” gibi yanılgı mı yaşanıyor?
 
Şunu hiç kimse unutmamalı, halkın iradesi kimsenin cebinde ve garantisinde değil. Hiç kimse muhalefetteki çürümüşlükten umutlanarak alternatifsiz olduğunu zannetmesin. Unutmayalım ki 2001 yılında bu ülke krizleri yaşarken de partiler bir umut vermiyordu. Halk bir sene içinde kendine yeni ve doğru bir yol buldu. O günün şartlarında bulunan yol Ak Parti idi. Ama Ak Parti siyaseten miadını doldurursa bu millet yine yolunu bulur.
 
Kimsenin şüphesi olmasın.
 
Umarız Başbakan Erdoğan, girdiği bu “şikeli” yolda böyle devam etmez ve kendi hazırladığı tuzağa düşmez.
 
Alper TAN
08.12.2011

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016BATI DEĞERLERİ VE HEGOMONYASI SARSILIYOR! 08.12.2016
şike çıkmazı
 // okay sert
benim anlamadığım hertürlü haksızlığı her türlü pis işleri yapmış olan külüp yöneticilerin ne hakla cezalarının hafifletimeye çalışılması.AK PARTİ her türlü haksızlıkla savaşmış bir parti olarak ne yapmaya çalışıyor.AKPARTİYE karşıgüvenimi yitirdim...
14 Aralık 2011 12:50
şike yasası
 // kemal
ben de halktan biriyim. halkın nabzını net duyabiliyorum. çevremde 150 yıl cezayı onaylayan kimse yok. herkes değişmesinden yana. asıl soru işareti sizin anlamsız muhalefetiniz...
11 Aralık 2011 22:25
Şike yasası bahane
 // Emre Kalyoncu
Çok kısa yazacağım benim gördüğüm ak party ilerde tayyip erdoğanı cumhur başkanı yapmayı düşünürken partiden ve halktan bi nebzede olsa kopan Abdullah Gül ' ün tekrar halkın gönlünde taht kurup ak prty nin başında seçime girerek başbakan olmasını amaçlıyor gibi geldi bana. Ama genede aziz başkana helal olsun ergenekoncuların yapamadığını yaptı meclisi önünde diz çöktürdü......
11 Aralık 2011 12:26