YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SURUÇ’TA SUÇLU DEVLET Mİ?
SURUÇ’TA SUÇLU DEVLET Mİ?
22 Temmuz 2015 14:56
Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce gencin Kobani'ye yardım bahanesiyle biraraya getirilmesi ve devamında yaşanan acı saldırıya ilişkin pek çok soru işareti var. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, bu soruların bazılarının altını çizdi...

Türkiye’nin birçok yerinden gelip BDP’li Suruç Belediyesi’nin Amara Kültür Merkezi’nde Kobani için 20 Temmuz’da eylem yapan 300 civarında genç, intihar bombasının patlamasıyla sarsıldı. 30’dan fazla ölü onlarca yaralı var.

HDP yönetimi, patlamadan dakikalar sonra saldırıyı IŞİD’in yaptığını, hükümetin ve devletin katil olduğunu ilan etti. “Devletin IŞİD terör örgütüne destek verdiğini” ve “ölen gençlerin katilinin devlet olduğunu” söyledi.

Bunu kim söylüyor? Olaydan daha bir gün önce Kobani’ye gidip gelen ve HDP olarak sırtlarını PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD’ye dayadıklarını övünerek ilan eden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın partisi söylüyor.

Bunu kim söylüyor? 7 Hazirandan sonra, Korucu Kürtlere “Bu memleketten defolup gideceksiniz” diyen Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan’ın partisi söylüyor.

Geçen yıl Kurban Bayramında yine Kobani bahanesiyle halkı kışkırtarak 50’den fazla Kürt vatandaşın alçakça yöntemlerle katledilmesine vesile olan Selahattin Demirtaş söylüyor.

Geçen yıl Kobani’den kaçan Kürtlere kucak açan devletin askerine taş atarak provokasyon yapan Aysel Tuğluk’un partisi söylüyor.

Diyarbakır’da Kürt polisi tokatlayan Sabahat Tuncel’in partisi söylüyor.

2013’te Çözüm sürecinin bozulmasını da amaçlayan ve 9 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan Gezi kalkışmasında rol alan HDP yönetimi söylüyor.

Geçmişte şehitlerin ve öldürülen PKK’lıların üzerinden yani kan ve ceset üzerinden kirli bir siyaset yürütülürdü. Görünen o ki PKK-HDP aynı noktada duruyor. Sosyalist gençlerin “yardımseverlikleri” ve “masumiyeti” üzerinden Gezi ve Kobani güzellemesi yapıyorlar. Ön saflara kandırılmış, aldatılmış gençleri sürüp geri planda kirli ve kanlı bir siyaset takip ediyorlar.

Ölen gençlerin birçoğunun, Kobani için Suruç’a gittiklerinden ailelerinin haberleri bile yok. Öldürülen gençlerin bazılarının cenazelerinin ailelerine verilmesine HDP tarafından engel olundu. Ölen çocukların cesetleri üzerinden provokasyon ve propagandaya deva ediliyor.

Bu çocuklar güya Kobani’ye yani başka bir ülkeye gidecekler. Hepsinin pasaportları olması gerekir. Bırakın pasaportu, bazılarının yanında kimlik belgeleri bile bulunamadı.

BDP’li belediyeye ait Amara Kültür Merkezi’nin güvenlik kamerası neden çalışmıyor. Onu da mı devlet engelledi?

Kobani’ye yardım götürüleceği söyleniyor. Kobani’ye giriş-çıkış yasağı var. Daha geçen ay IŞİD bir gece hayalet gibi Kobani’ye girdi ve onlarca kişiyi öldürüp elini kolunu sallayarak çıktı. Bu çocuklar Kobani’ye girip 5 gün kalmayı planlamışlar. Planladıkları şekilde bu 300 genç Kobani’ye girselerdi ve IŞİD orada hepsini öldürseydi, bu çocukları oraya gönderen, yönlendiren, teşvik eden zalimler bunun hesabını nasıl vereceklerdi?

HDP, “Hükümet IŞİD’e destek veriyor” diye saldırıyor. Peki bu mantık doğru ise IŞİD, kendisine yardım eden Türkiye’yi niçin zora sokuyor? Suruç’taki saldırı Türkiye’ye yapılmış bir saldırı değil mi? Hükümeti zafiyet içinde gösteren bir sonuç doğurmuyor mu? Hükümet kendini zaafta gösterecek bir eyleme neden müsaade etsin? Bu olayı eğer hükümet tertiplemiş olsaydı o gençlerin Türkiye sınırları içinde ölmelerini sağlamak yerine Kobani’ye geçmesinin yolunu açıp orada öldürülmelerini sağlamak daha mantıklı olmaz mıydı?

Suruç’ta “katil devlet” ise, Adıyaman’da şehit edilen uzman onbaşı Müsellim Ünal’ı kim katletti? Onu da mı devlet katletti?

Demirtaş, halkı “IŞİD’e karşı protesto” etmeye davet etti. Neden sadece IŞİD’e karşı? PKK terörüne karşı neden yürümüyorsunuz? Terörist, sizden olunca“masum” mu oluyor?

Suriye Kürtlerini adam yerine koymayan Esad rejimine, gıkını çıkartamayanlar, hatta ona destek olanlar, bakın ne yapıyorlar? Kürtlerden haklarını esirgeyen eski devlet anlayışını değiştirmeye çalışan hükumetle savaşıyorlar.

“Sosyalist gençlik” güzellemesi ile gençlerin “masumiyetinin” arkasına gizlenip bize oyuncak, kitap, boncuk gösterenler şuna cevap versinler. Suruç’u protesto eylemlerinde maskeli kişiler uzun namlulu silahları niçin taşıyorlar? Bu silahların namlusunun ucuna karanfil veya zeytin dalı takmak için mi?

Sovyetlerin dağılmasından sonra Türkiye’deki Sovyetçi bazı örgütler bir araya gelerek silahlı bir terör örgütü olan MLKP, yani Marksist Leninist Komünist Partisi’ni kurdular. MLKP ile ESP yani Ezilenlerin Sosyalist Partisi arasında organik ilişkiler var. ESP ile HDP arasında da derin ilişkiler mevcut. ESP’nin eski genel başkanı Figen Yüksekdağ, şimdilerde HDP’nin hızlı eş genel başkanı olarak sahnede. İşte “Kobani’ye yardım” bahanesiyle Suruç’ta eylem yaparken 30’dan fazla üyesi öldürülen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu Figen Yüksekdağ’ın eski partisi ESP’nin gençlik örgütü.

Bunun anlamı ne? Anlamı şu. Aslında Sosyalist Gençlik Dernekleri HDP ile ilişkili bir örgüt. PKK, KCK, DTK, BDP ve HDP isimleri çok yıprandığı için derin PKK, derin HDP farklı farklı isimler altında sahneye çıkıp eski Türkiye’nin geleneklerini sürdürmeye çalışıyor.

Roboski, Rojava, Kobani hikayesine, HDP bu olayı kullanarak şimdi bir de “Suruç hikayesi” ekliyor. HDP hem Kürt seçmene hem de Uluslararası medya ve siyaset merkezlerine yeni ve kullanışlı malzemeler üretiyor. Böylece “erken seçim” ihtimaline karşı da tabanını şimdiden motive etme peşinde. Son bir yıldır HDP, açık bir şekilde Abdullah Öcalan’ı unutturma, devre dışı bırakma, yeni bir lider çıkarma ve böylece çözüm sürecini bozma peşinde. Bu saldırıyı kim yapmış olursa olsun HDP’nin amacı ortada.

İçi boş, “ithal” bir ideoloji ve tehlikeli bir “HDP şovu” uğruna 30’dan fazla genç körü körüne heba edildiler. Bir o kadarının da hayatı kaydı. Hepsine yazık oldu.

Alper TAN

22.07.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

“AK PARTİ-MHP” EN GÜÇLÜ İHTİMAL!

“ASKERİ AMAÇLA YOL” “ASKERİ AMAÇLA BARAJ” “ASKERİ AMAÇLA SEÇİM!”

"REJİM MÜCADELESİ" VE KÜRTLER

İSLAM DÜNYASINDAKİ VAHİM TABLO VE ÜMİT

TÜRKİYE NEDEN SIKIŞTIRILIYOR?​

SAKİN OLUN İŞLER YOLUNDA...​

7 HAZİRAN FELAKET Mİ FIRSAT MI?

HDP KÜRTLERİ DEĞİL İNGİLİZLERİ SEVİNDİRİYOR!

SEÇİM ÖNCESİ GİZLENEMEYEN, GÖZ AÇICI İTTİFAKLAR

KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!​

KÜRTLER ERMENİ SOYKIRIMI YAPTI MI?

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

HAÇLI TERÖRÜNE KİM “DUR” DİYECEK?​

BU SOYKIRIMLARIN HESABINI KİM VERECEK?

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017