YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SURİYE’DE DEVRAN DÖNÜYOR
SURİYE’DE DEVRAN DÖNÜYOR
15 Şubat 2016 15:09
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Türkiye'nin Suriye operasyonunu değerlendirdi, "Bundan sonrasını Haçlı-Siyonist ittifakı düşüsün. Bugünleri çok arayacaklar" dedi. İşte Tan'ın o analizi:

Son haftaya kısaca bir bakalım. Halep’te 12 Şubat Cuma günü bir çatışmada muhalifler rejim adına savaşan 83 askeri öldürdüler. 16 askeri esir aldılar. Esir alınanların 4'ü generaldi. Bu esir generallerin 1'i Rus, 3'ü Esad'ın askeriydi. Öldürülenlerin ise yarısı İran askeriydi.

Ankara-Riyad arasında basına yansımayan, üst düzey siyasi ve askeri temaslar gerçekleşti. 13 Şubat’ta TSK, Suriye’deki PYD kamplarını karadan ve havadan vurmaya başladı. Türkiye'nin Suriye operasyonunu duyunca şoka giren Washington telefona sarıldı. Telefonlar meşgul çalıyordu, konuşulamadı. Ardından bu defa Joe Biden Başbakan Davutoğlu’nu aradı. Haçlı ordularının maşası PYD’ye operasyonun durdurulmasını istiyordu. Ankara bu talebi iplemedi.  

TSK, Suriye içlerinde 65 km derinliğe kadar hedefleri vurdu. Önemli noktalar imha edildi. NATO Genel Sekreteri "Türkiye'nin müdahalesi ile ABD ve NATO'nun Suriye politikasının çöktüğünü” söyledi. Türkiye’nin biraz sakin olmasını rica etti. İtibar eden olmadı ve operasyona devam edildi.

Suriye sınırında, onlarca Müslüman ülkenin desteğiyle "Kuzey Fırtınası" adı altında, tamamı İslam ülkelerinden oluşan bir koalisyonun bölgenin en büyük askeri tatbikatını düzenleyeceği açıklandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Cübeyr, “Esed daha önce İran'ı yardıma çağırdı, Pakistan ve Irak'tan Şii milisleri, Hizbullah'ı çağırdı, işe yaramadı. Şimdi Rusları çağırdılar, ama onlar da Esed'i kurtaramayacaklar” dedi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner ise Esad'ın kandırılmış olduğunu belirterek, “Esad, Suriye'de sorunun askeri yolla çözüleceğini düşünüyorsa, gerçekleri görmüyor. Suriye rejimi savaşmayı sürdürürse, daha çok kan akar, daha çok sıkıntı ortaya çıkar. Karşı tarafların daha da sert pozisyonlar almasına yol açar” diyerek son durumu özetledi.

Katil Esad ise AFP'ye, “Tüm ülkeyi geri almaya kararlı olduğu, ordusunun bunu tereddütsüz deneyeceği, ancak bölgesel aktörlerin işin içinde olması nedeniyle bunun zaman alacağı ve ağır bir bedeli olacağını” söyledi.

Bu arada İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanlarından Rıza Ferzane muhaliflerce Suriye'deki çatışmalarda öldürüldü. İran’ın katil Esad uğruna Suriye’de kaybettiği general sayısı 25’e yükseldi.

Türkiye’nin Suriye operasyonu üzerine Ankara’ya söz geçiremeyen Barack Obama, Putin ile telefonda görüştü. İki ülkenin “Bundan böyle diplomatik ilişkileri güçlendirecekleri” açıklandı. Yani bugüne dek “kayıkçı kavgası” yapıyorlardı. Artık açıkça ortak hareket edecekler.

Haçlı-Siyonist ittifakına karşı, İslam ülkeleri, Suudi Arabistan’da büyük bir askeri tatbikata başlıyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt, Maldivler, Fas, Pakistan, Çad, Tunus, Komorlar, Cibuti, Umman Sultanlığı, Katar, Mısır, Moritanya, Mauritius'un yanı sıra El-Cezire Kalkanı Gücü'nün katılacağı tatbikat, ülke sayısının fazlalığı, gelişmiş teknoloji ürünü silahların kullanılması, hava savunma sistemleri ve deniz kuvvetlerinin de iştirakiyle bu zamana kadar gerçekleştirilmiş en büyük tatbikat olma özelliğini taşıyor.

İslam ülkeleri Suriye’ye müdahaleye hazırlanıyor. Bu gelişme ABD ve gizli dostu Rusya’yı korkuttu. Rus Başbakan Medvedev, ABD’ye bozuk attı ve dedi ki: “’Her şey senaryoya uygun gitmezse diğer Arap ülkeleriyle birlikte kara harekatı düzenleriz’ demek gerekmez. Kimse yeni bir savaş istemiyor. Ancak kara harekatı, uzun süreli savaş demek.” Acaba ABD ile Rusya arasındaki hangi senaryoyu kastediyor olabilir?

Başbakan Davutoğlu Kiev’de konuştu: “Cenevre’de bir tiyatro oynanıyor. Ukrayna, Gürcistan ve Suriye’nin toprak bütünlüğü Rusya’nın tehdidi altında. Ermenistan’a Rus desteği nedeniyle Karabağ’dan dolayı Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü de tehdit altında. Rusya’ya hatırlatmak isteriz; Sovyetler Birliği dönemi 25 yıl önce bitmiştir. BM’deki veto kartına güvenme. Esad’a da şunu söylemek isterim. İşgalci Sovyetler’i Afganistan’a davet eden Babra Karmal nasıl ki hayatta kalamadı ise İşgalci güçleri davet eden kimse hayatta kalamaz.”

Ukrayna Başbakanı ise Cenevre tiyatrosunu daha iyi anlamamız için hatırlattı: “Minsk’te de ateşkes anlaşması yapılmıştı. Ukrayna’ya Rus saldırıları bir buçuk senedir hiç durmadı.”

Türkiye’nin Suriye'deki top atışları her ne kadar PYD'ye gibi görünse de kesinlikle hedef, ABD-Rusya ve NATO'dur. Bugüne kadar NATO’nun patronu ABD’nin kullandığı İncirlik üssünü artık Suudi savaş uçakları kullanıyor.

Dünyanın en sakin ülkelerinden biri olan Norveç, devlet güvenliğine ilişkin raporunda Rusya'yı “düşman” ilan etti. Rusya Suriye’de batacağı gibi Avrupa sınırlarında da yeni krizlerle uğraşmak zorunda kalacak.

Herkes çok sakin olsun. Türkiye ve İslam ülkeleri bu savaşın kurallarını çok iyi biliyor artık. İslam düşmanları kendi silahlarıyla vurulacaklar. Suriye’ye girdiklerine de bin pişman edilecekler..

Bundan sonrasını Haçlı-Siyonist ittifakı düşünsün. Bugünleri çok arayacaklar..

Alper TAN

15.02.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İRAN NE YAPMAK İSTİYOR?

MOSKOVA-TAHRAN-ŞAM-CHP-HDP=EKSEN

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

RUSYA VE İRAN DA KAYBEDECEK!

MÜSLÜMANLARI KATLEDEN KAFİRLER İÇİN DUA EDEN İRAN

SAVAŞ ARTIK AVRUPA'DA

GİZLİ İRAN-İSRAİL ANLAŞMASI DEŞİFRE OLDU!

İSRAİL İLE İRAN ARASINDA ÇOK YAKIN BİR İLİŞKİ VAR

HAÇLI SAVAŞI YAYILIYOR MÜSLÜMANLAR OYALANIYOR

TÜRKİYE NATO'DAN DERHAL ÇIKMALI

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016BATI DEĞERLERİ VE HEGOMONYASI SARSILIYOR! 08.12.2016
suriyede devran dönüyor
 // ali kemal ateşer
arabistan ve katar abd den ne kadar bağımsız hareket edebilecek.
Asıl önemli soru bu...
16 Şubat 2016 Salı 11:26
 // Selçuk
Hiç korkumuz yok çünkü Cenab Hak Bizimle beraber olduktan sonra yedi düvel birlesse ne yazar...
15 Şubat 2016 16:24
Ümmet
 // Salim dereli
Celal Kazdağlı Bey'inde sizin de KALEMİNİZE sağlık yüreğimizi ferahlatıyorsunuz....
15 Şubat 2016 Pazartesi 15:56