YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“SEVR’İ GÖSTERİP LOZAN’A RAZI ETTİLER”
“SEVR’İ GÖSTERİP LOZAN’A RAZI ETTİLER”
29 Eylül 2016 16:44
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri üzerinden bir analiz kaleme aldı. Tan'a göre o dönemde bizi "Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" İşte Alper Tan'ın o analizi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara seslenirken "Lozan'ı bize yıllarca zafer diye yutturmaya çalıştılar. Öyle bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'la verdik" dedi.

"LOZAN'I ZAFER DİYE YUTTURMAYA ÇALIŞTILAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz darbe teşebbüsünü anlatırken çok önemli bir noktaya temas etti. "Hem projenin (yani darbenin) gerisindeki siluetler, hem darbenin başarılı olması halinde eyleme geçirilecek plan itibariyle, bakın burası çok önemli, 1912'den 1923'e kadar kısa sürede 5'te bire düşen topraklarımızdan geri kalanın işgali teşebbüsüydü” dedi.

Yani 15 Temmuz’un 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi halkımız tarafından yakından bilinen klasik bir darbe değil, FETÖ ve NATO üzerinden tam bir işgal teşebbüsü olduğunu anlatıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Şöyle bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'la verdik” diyerek Türkiye’yi temsilen Lozan’da masada oturanın da projenin bir parçası olduğunu dolaylı ama açık şekilde dile getiriyor. Bu durum, Lozan’ın arka planının ne olduğunun, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez ve net olarak ilan edilmesidir. O nedenle tarihi bir çıkış ve tarihi bir açıklamadır. Lozan’da Türkiye’yi sömürgeleştiren devletlere karşı da yeni bir meydan okumadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam ediyor: “Kıt'a sahanlığı ne olacak, havada ne olacak, karada ne olacak hala bunun mücadelesini veriyoruz. İşte bunun nedeni, o masaya oturanlar bunun hakkını veremediler. Veremedikleri için onun sıkıntısını şimdi biz yaşıyoruz. Herhalde bu darbe başarılı olsaydı, Sevr'i bile aratacak bir anlaşmayla karşımıza çıkacaklardı."

Devletin en üst kademesinde oturan Cumhurbaşkanı, bunları artık açıkça ifade ediyor. Lozan’la birlikte Akdeniz ve Ege Denizi’nde irili ufaklı onlarca ada bir kalemde Yunanistan’a devredildi ve bütün bu zafiyet veya karşı tarafla işbirliği büyük bir zafer ve başarı gibi sunuldu, alkışlandı.

20 milyon kilometrekareye hükmeden imparatorluğu sadece Anadolu’ya bir manda devleti olarak sıkıştıranlar kahramanlaştırıldılar.

Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın Lozan ve Sevr’le ilgili sözleri gerçekten tarihe yeniden ışık tutacak nitelikte ve Anadolu'ya hapsedilmiş bu aziz milletin yüreğine su serpecek, güç verecek mahiyettedir..

Türk, Kürt, Arap vs Anadolu insanları sadece dayatılan bu sınırlar ve bu sınırları yasallaştıran anlaşmalarla hapsedilmedi. Bütün değerleri ve öz benliği ile de hapsedildi, tutsak edildi.. Esir alındı.. İnancı, dili, fikirleri, değerleri, yaşam tarzı, giyim kuşamı, yönetiliş şekli, faizli haram ticareti, aile hayatı, hukuku.. Yani her şeyiyle esir alınıp, Batı'nın bize uymayan hayat tarzı, inancı ve değer yargıları, anayasa, kanun ve devlet otoritesi kullanılarak zoraki empoze edildi ve hayata geçirildi.. Üstelik buna da kurtuluş ve zafer diyerek yaklaşık bir asırdır bizlere bu millete kutlattırdılar.. Bayram yaptırdılar..

Başbakan Binali Yıldırım da, yaklaşık 2-3 ay önce yaptığı bir konuşmada “Lozan’da ertelenen 100 yıllık hesapları var. Bunu önümüze koyuyorlar” demişti. 15 Temmuz’da bu hesabı ortaya koymuş oldular. Ama hesaplaşma henüz bitmiş değil. Aslında karşılıklı hesaplaşma daha yeni başlıyor.

Bu açıklamalardan CHP alınganlık göstermiş. CHP Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan, Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'yla ilgili açıklamalarına "Lozan, Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedidir, imzalayanlar için de bir onur belgesidir" şeklinde cevap vermiş. CHP, geçmişin günahlarını sahiplenmekten artık vazgeçmeli. Yoksa CHP bu günahları daha fazla taşıyamaz.

Buradan gerçek tarihçilere de açık ve samimi bir çağrıda bulunuyoruz. Tarihçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çıkışını vesile bilerek Lozan ve yakın tarihin gerçek yüzünü kesin ve doğru belgelerle net olarak artık ortaya koymalı.

Cumhuriyet döneminde çoğunlukla tarih yazılmadı. Rejimi ve yeni sistemi kutsayan hurafelere dayalı hikayeler yazıldı. Bir asra yakındır, Lozan Antlaşması diye sunulan uydurma metinlerin, düzmece maddeleri değil gerçek Lozan Antlaşması'nın neler olduğunu öğrenme zamanımız gelmedi mi daha?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, “7 düvel bir araya gelse bizi bir adım geriletemez” diyor. Böyle yürekli bir sese hepimiz destek olmalıyız. Bu konuda özellikle de tarihçilerin, Türk Tarih Kurumu’nun, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün ve Genelkurmay arşivlerinin ciddi çalışmalarına ihtiyaç var.

Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın cesaretle özgüvenle, cesurca, kahramanca bu gerçeğe ışık tutmuş olmasını başta şahsım olmak üzere, milletimiz, İslam coğrafyasının halkları ve gelecek nesiller asla unutmayacak, ebedi olarak minnetle anacaklardır..

Alper TAN

29.09.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU TERÖR DEĞİL SAVAŞ AMA KİMİNLE!

KÜRESEL SAVAŞ VE HAÇLILARIN TRUVA ATI FETÖ!

FETÖ-NATO DARBESİNİN KANITLARI

GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR. ZAFER İNANANLARINDIR

15 TEMMUZ DARBE TERÖRÜNDEN ÇIKAN DERSLER!​

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM?

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI DEĞİŞMEMELİ

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!​

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Bir Melon Şapkaya satılan Zaferimiz!
 // niyazi davran
Lozan'da Kut-ül AMARE Zaferini bir melon şapkaya sattılar. 2milyon ingiliz altınına satmayan komutan kahrından rakı komasında öldü....
04 Ekim 2016 Salı 17:10
sayın alper tan'a.. uzaga gitmeyiniz..
 // hursit dilaver
bu sabah avrupadaki heykellerden bahsettiniz ,güzel de, niye uzaga gittiniz.afyonda bir heykel vardır.üstte tırnaklarını gererek açan bir adam ve altında da yere yatmış.üsteki adamın onu parçalamasını bekleyen bir mürteci,irticacı,ticani,geriçi,yobaz,hu'cu,nurcu,nakşi,kadiri,şazeli (siz bir müslüman diye anlayın) heykeli vardır. bu heykelin anlamının,şu saydıklarımızı böyle mahvedeceğiz anlamına geldiğini bizzat o devrin egemenlerinin söylediğini, büyük babam bize 1960larda anlatmıştı....
04 Ekim 2016 Salı 14:19
 // Mert
devletimiz hala neyi bekliyor neden gercek tarihimizi aciklamiyorlar daha ne kadar bekliyecegiz...
29 Eylül 2016 20:58