YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SARAI “CIA”
SARAI “CIA”
04 Şubat 2013 13:23
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, günlerdir gündemi meşgul eden Sarai Sierra ile ilgili önemli bilgiler içeren çarpıcı bir analiz yaptı. İşte Tan'ın o analizi:

 

Yaklaşık on günden beri Sarai Sierra haberleriyle meşgulüz. “Amerikalı amatör fotoğrafçı bir genç kadın, daha önce hiç gelmediği ama fotoğraf cenneti olarak gördüğü İstanbul’a çekimler yapmak üzere gelmiş. Çok sevdiği İstanbul’da talihsiz biçimde kaybolmuş.” Polisimiz seferber vaziyette.. Günlerce,  İstanbulsever Amerikalı amatör fotoğrafçıyı aradı. Sonunda amatör fotoğrafçının cesedi Sarayburnu’nda bulundu. Canice, başı ezilerek öldürülmüş ve bir kenara atılmış. Tabi ki tablo son derece vahşice ve dramatik.

Madalyonun bu tarafı insani açıdan rahatsız edici. Peki ülkemizde her zaman dolduruşa gelme konusunda sabıkalı olan ve birçok haberi pek sorgulamadan manşetlerden kullanan medyamızın olağan olarak üzerinde durmadığı tarafına gelince..

Bu kadın eğer bir fotoğrafçı ise elinde neden bir fotoğraf makinesi yok?

Kadın amatör fotoğrafçı imiş fotoğraf makinesi alacak kadar parası yoktur diye mi bakmalıyız? Öyleyse fotoğraf makinesi alacak kadar parası olmayan birisi hayatında ilk defa yurt dışına çıkıp bir haftada ülkeyi dolaşacak kadar seyahat ve konaklama masraflarını nasıl karşılıyor? Acaba İstanbul’a ilk kez mi gelmiş? Yoksa daha önce de farklı kimliklerde gelmiş olabilir mi?

“Yanındaki tablet bilgisayarla amatör fotoğrafçılık yapıyormuş” deniliyor. Ne zamandan beri tablet bilgisayar ya da cep telefonu ile uluslararası fotoğrafçılık yapılıyormuş?

Sarai Sierra, fotojenik açıdan çok sevdiği İstanbul’da çekimler yapmak üzere, Amerika’dan Türkiye’ye geliyor. Yanında fotoğraf makinesi yok. Ama bu süre zarfında Türkiye dışında iki ülkeye daha gidip geliyor. Amerikalı hanım bu arada Almanya ve Hollanda’nın da çok sevdiği fotoğraflarını çekiyor!

Fotoğraf makinesi alacak kadar parası bulunmayan kadıncağız, alışverişlerde nedense kredi kartı kullanmıyor. Hep nakit çalışıyor.

İstanbul’da kaldığı süre zarfında otelde kalmayı tercih etmiyor. Nedense Tarlabaşı'da kiraladığı evde kalıyor! Bu arada Sierra’nın takip edildiği anlaşılıyor. Tablet bilgisayarla amatör fotoğrafçılık(!) yapan biri neden takip edilirse..

Bu arada kocasının, “Hayatında ilk kez yurt dışına çıkmıştı” dediği hanım efendi, tek başına Türkiye'ye geldikten sonra Hollanda ve Almanya'ya geçip ardından tekrar İstanbul'a dönüyor.

Psikoloji eğitimi almış olan kadın, 33 yaşında,  14 yıldır evli ve 2 çocuk annesi.

Sarai Sierra kaybolunca sadece Türkiye polisi değil FBI ve CIA de seferber oluyor. Tabii diyeceksiniz ki Amerikan vatandaşı kıymetlidir. 2010 yılında İsrail’in Mavi Marmara gemisine saldırısında, ABD vatandaşı Furkan öldürüldüğünde Washington yönetimi hiç de oralı olmamıştı.

Demem o ki Türkiye’de çoğu zaman olduğu gibi yine kritik bir zamandan geçiyoruz. Her duyduğumuz haberin doğru olduğunu düşünmeyelim. Duyduğumuz veya gördüğümüz şeyin zannedildiği gibi olmayabileceğini hiç aklımızdan çıkarmayalım.

Her ne kadar İstanbul emniyeti bunu doğrulamamış olsa da Sarai Sierra’nın, Amerikan İstihbarat Merkezi CIA’nın mensubu olduğu ve Türkiye, Almanya ve Hollanda’ya görevini yapmak üzere uğradığı kesin görünüyor. Amatör fotoğrafçılık tamamen hikaye ve işin kılıfı. Elektronik iz bırakmamak için kredi kartı kullanmıyor ve otelde de kalmıyor.

Bu arada CIA demekle MOSSAD demek arasında fazla bir fark olmadığını unutmamak gerekir. Çünkü iç içe çalışan iki ayrı ama neredeyse her konuda müttefik istihbarat teşkilatından söz ediyoruz.

İsrail’in ve Amerikalı Neoconların hiç sevmedikleri ve engellemek için ellerinden geleni yaptıkları yeni Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kongre’de onaylanmasından sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye yapacağını açıklamasından sonra olan bazı olaylar dikkat çekici. 1 Şubat günü  Ankara’da ABD elçiliği önünde kendini patlatan DHKP-C’linin eylemi bunlardan biri. Saldırıda kendini patlatan terörist Türk. Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlisi de Türk. Ölen ya da yaralanan Amerikalı yok. Amerikan elçiliğinin güvenlik kulübesinde birkaç taş kırılmış bir de kapı tahrip olmuş. Ölen de öldürülen de Türk. Ama saldırı ABD’ye yapılmış oluyor.

Acaba birileri, ABD’nin İslam ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmeye çalışmak isteyen John Kerry’ye ayar yapmaya çalışıyor olabilirler mi? Bu saldırı gerçekte ABD’ye değil de Türkiye’nin imajına yapılmış olabilir mi?

Önümüzdeki süreçte başka ne gibi provokatif olaylar olacak? PKK’nın çözüm sürecine girdiği şu dönemde başka olumsuzluklar da olabilir. Güçlü bir kararlılık ve sağlam bir iradeye ayrıca da iyi bir öfke yönetimine her zamankinden daha fazla ihtiyaç olabilir.

Çünkü Türkiye’nin her geçen gün daha da bağımsızlaşan iç ve dış politikasından hem ABD hem Avrupa hem de bazı komşularımız son derece rahatsızlar. Rahatsızlık duyanlar da bunu çeşitli şekillerde ortaya koyacaklar.

Bizim de buna hazırlıklı olmamız gerekiyor..

Farkındayım. Aklınızdaki soru şu: Peki Sarai Sierra’yı kim öldürdü?

-Onu bilmiyoruz.

 

Alper TAN

04.02.2013 

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
siera yazısı için
 // mustafa torun
kalemine sağlık alper ağbi
...
08 Şubat 2013 21:38
cıa
 // kerim küçük
medya timi sen kimsin...
05 Şubat 2013 10:57
hakana
 // ali sert
soruyu anlamamışsın hakan bey.kim öldürdü sorusu soruluyor kadın zaten ciacı ve mossadcı olarak yazılmış lütfen bir daha okuyun sonra eleştirin....
05 Şubat 2013 03:50