YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sapından çıkan "balyoz"
Sapından çıkan "balyoz"
23 Şubat 2010 12:48
ALPER TAN

22 Şubat 2010. Bu tarihi unutmamak için herkes bir yere not etmeli. Gerçi not edilmese bile unutulmayacak. Bundan sonra Türkiye 28 Şubat’tan çok 22 Şubat’ı konuşacak. Cumhuriyet döneminin en önemli davasının, en önemli aşamalarından birini daha yaşadık 22 Şubat’ta.

Halkımızın “en güvenilir kurum” olarak gördüğü TSK içinde, silahını ve gücünü halka doğrultmuş ne kadar general ve personel olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. 

Düşünebiliyor musunuz; Hilmi Özkök’ün genelkurmay başkanı olduğu dönemde kuvvet komutanı olan generaller Özden Örnek ve İbrahim Fırtına ile dönemin I. Ordu komutanı Çetin Doğan, çeşitli seviyelerde görevli çok sayıda general ve subay gözaltına alındı. Böyle büyük bir operasyon, sıradan bilgi ve belgelerle yapılmış olamaz. Türkiye’nin son yıllarda ne dehşetli badireleri atlattığı şimdi daha iyi anlaşılıyor. Genelkurmay Başkanı olarak Hilmi Özkök Paşa’nın, bu darbeci, halk karşıtı generallerle TSK’yı nasıl idare ettiğini, bunlara rağmen ülkeyi salimen nasıl koruduğunu ve bu sırada neler yaşadığını anlamaya çalışmalıyız.

Allah korumuş da bu generallerin döneminde ülke bir savaşa bulaşmamış. Bunların görevde olduğu sırada Türkiye’nin bir savaşa girmesini tahayyül edebiliyor musunuz? Geçmişte yaşananlar ortaya döküldükçe Hilmi Özkök’ün büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor.

Ergenekon tutuklusu meslektaşımız Mustafa Balbay cezaevinden soruyordu. Ben buradayım darbeciler nerede diye? Artık üzülmesin. Adalet yerini buluyor. Anlaşılan o ki Mustafa bey, çok sevdiği paşalarına kavuşmak üzere.. Eski günleri bol bol yad edebilirler.

Ergenekon davası için AKP operasyonu veya rövanş benzetmesi yapanlar olayları alenen saptırıyorlar. Bunu böyle gösterenler eğer bilgisizliklerinden söylemiyorlarsa  halk karşıtı Ergenekon örgütüne destek vermiş oluyorlar. Kısa bir süre sonra mahcup olacaklarını unutmamalılar.

Bu bir CHP siyasetidir. Ama Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemde zorbalığı, darbeciliği, cuntacılığı, güdümlü yargıyı, kapalı rejimi, özgürlük karşıtlığını, kısacası yasakçı statükoyu savunan siyasetin yeri kalmadı. Artık Türkiye’de askerin müsaade ettiği kadar demokrasi değil; demokrasinin müsaade ettiği kadar asker olacak. Her kurumun olduğu gibi ordunun da görevi demokrasiye göre belirlenecek.

Derin PKK ve Abdullah Öcalan dosyalarının Ergenekon davası ile birleştirileceği anlaşılıyor. Ergenekon ile PKK’nın ilişkileri deşifre olduğunda Ergenekon avukatlarının hali ne olacak göreceğiz. Yine o zaman da işi arsızlığa vurarak, yüzleri kızarmadan konuşabilecekler mi, yoksa utanacaklar mı? Ergenekon’un PKK ile işbirliği halinde uyguladığı faili meçhuller aydınlandığında bunu nasıl izah edecekler?

Bu gözaltılardan sonra tutuklananlar da olabilir, serbest bırakılanlar da. Buraya fazla takılmamak gerekir. Ama şöyle bir gerçek var ki, demokrasi treni rayında ve ilerliyor. Bu tren yokuşlarda yavaşlayabilir, ovada hızlanabilir. Bazen durakta kısa süreli durabilir de.. Bu saatten sonra bu treni döndürmeye cuntacıların da onlara sufle verenlerin de gücü yetmeyecektir.

Halkımız Ergenekon propagandası yapanların saptırmalarına karşı uyanık olmalı. Bazı küçük detayları manşetlerle büyülterek gerçekleri kaçırma numarasına aldanmamaları gerekir. Mesela “Ülkenin başka gündemi, başka sorunu yok mu da sabah akşam Ergenekon konuşuluyor” numarası.. Ülkenin elbette başka sorunları da var. İşsizlik, fakirlik, eğitim vs. ancak unutmayalım ki en büyük sorun Ergenekon sorunudur. Ergenekon sorunu temizlenmediği takdirde diğer sorunlara bulunacak çözümler kesinlikle dikiş tutmayacaktır.

O sebeple halkın ve halkın örgütlü kesimlerini oluşturan STK’ların bu demokratikleşme sürecinde her fırsatta destek olmaları ve bu desteklerini yüksek sesle açıklama zamanıdır. Artık “kurumuydu ıslak mıydı,” “silah mıydı boru muydu,” “belge miydi kağıt mıydı” tarzında muhabbetin anlamı kalmadı. Neyin ne olduğu ortada.

TSK, yüksek yargı ve diğer kurumlar içinde darbe planı yapanlara, cunta faaliyetlerine karışanlara dostane uyarı. Kendinizi, ailenizi, çocuklarınızı ve ülkenizi düşünüyorsanız maceradan ve hayal görmekten vazgeçin. Washington’dan veya başka başkentlerden de medet beklemeyin. Yeni Türkiye, sivil, hür ve demokrat bir Türkiye olarak yoluna devam edecektir. Gelecek nesillere iyi bir miras bırakmak istiyorsanız yeniden düşünün ve demokrasiye ayak uydurun.

Aksi halde sapından çıkan balyozun nereye düşeceği artık belli.

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
yorum
 // sultan seymen
size çok tesüf ederim siz neden bu kadar asker düşmanısınız.neden gözünüz kadar yüreğinizde kör....
28 Şubat 2010 23:11
tam isabet
 // ferhat
Haybeden değil harbiden analizlerden tarafsız vede net.....
28 Şubat 2010 23:04
süper analizler
 // adalet öz
alper bey çok güzel akla mantığa uyan süper analizler yapıyorsunuz
inanan inanır inanmayan kendi bilir .ben bu başarılı çalışmalarınızdan
dolayı sizi kutluyorum. beğeniyle izliyorum.selamlar.....
28 Şubat 2010 15:16