YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SAKİN OLUN İŞLER YOLUNDA...
SAKİN OLUN İŞLER YOLUNDA...
16 Haziran 2015 19:25
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 7 Haziran Genel Seçimi sonrasında Türkiye'de ve dünyada yaşanan değişiklikleri anlatan bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Seçim sonunda çıkan tablo, hükümet karşıtı siyasi ve toplumsal kesimleri sevindirdi. Hükümeti destekleyen bazı kesimleri ise derin bir sessizliğe veya endişeye sevk etti. Eski Türkiye’nin sahipleri, içeride kullandıkları aktörlerin “alayını” aynı safa dizip Yeni Türkiye’nin aktörlerine hücum ettiler. Yeni Türkiye’nin görünen yüzü Ak Parti hakkında yürütülen algı çalışmaları belli ölçüde sonuç verdi, 7 Haziran’daki tablo ortaya çıktı.

Oy oranları ve oyların dağılım haritasına göre Ak Parti hala Türkiye’nin omurgasını oluşturuyor. Ak Parti dışındaki tüm partilerin birer bölgesel parti olduğunu kimse unutmasın.

Seçim sonrası Ak Parti ve devletin sessizliği, diğer tarafta “endişeli bir şımarıklığa” yol açtı. Dilin kemiği yok. Herkes ağzına geleni söylüyor.. İçerideki tabloyu dizayn etmeye çalışanlar, Türkiye’nin yakın coğrafyası üzerinden de algı operasyonuna devam ediyorlar.

Seçim ertesi hemen İsrail’in Gazze’ye saldırması, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin talebi ile Güney Afrika’da alıkonulmaya çalışılması, Mısır’da Muhammed Mursi ve İhvan yöneticilerine arkası arkasına verilen idam cezaları, Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli PYD’nin Türkmenleri ve Arapları sürgün etmeye çalışması.. Bütün bunlar Yeni Türkiye’ye ve onun projelerine karşı sürdürülen algı operasyonlarının devamıdır.

Yeni Türkiye’nin savunucusu zannedilen bazı isimler, bu tablo karşısında endişeye ve karamsarlığa düştüler.. Doğrudan veya dolaylı şekilde manevra yapmaya başladılar. Bunlar, yukarıda sıralamaya çalıştığımız gelişmeler ve başka bir takım olaylar üzerinden karamsar tablolar çizmeye devam ediyor ve felaket senaryoları üzerinden, farkında olmadan bu ülkenin düşmanlarının işlerini kolaylaştıracak algıya kolaylık sağlıyorlar.

Herkes sakin olsun. Ortada bir felaket tablosu yok. Ortada bir kaos da yok. Meşru bir seçim yapıldı. Legal partiler seçime katıldılar ve halk iradesi böyle tecelli etti. Ülkeyi 13 seneden beri yöneten parti, hala en büyük parti ve kendinden sonraki iki partinin toplamı kadar oy aldı. Koalisyon da kurulabilir, tekrar sandığa da gidilebilir. İki durum da çağdaş Batı dünyasının kutsadığı “demokrasi dini”nin kurallarına uygun şeyler.. Dolayısıyla demokrat kesimlerin bu tablodan bir felaket senaryosu çıkarmaları anlamsız.

Toplumsal tavır olarak insanı kızdıran, öfkelendiren gelişmeler olabilir. Mesela Ak Parti yöneticileri “ülkemize uluslararası bir operasyon yapılıyor. Bunu halkımıza yeterince anlatamadık” diye öfkelenebilirler. Unutulmasın ki içerideki ve dışarıdaki muhalifler de “alayımız bir araya geldik. Ama Ak Parti’yi ve Yeni Türkiye’yi yine yıkamadık” diye öfkeliler..

Yeni Türkiye karşıtları tüm ordularını ve siyasi cephanelerini seferber ettiler. Aldıkları sonuç bu. Öfkelenip sinir bozmanın veya karamsar senaryolar çizmenin hiç mantığı yok. Anlamı da yok. Faydası da yok. Seçim öncesi yapılan siyasi saldırıları hatırlayın. Tüm dünya bir araya geldi. Sonuç: Yine başaramadılar.

Ak Parti yeni Türkiye’nin sadece görünen yüzüdür. Ak Parti’nin oylarının biraz düşmesi Yeni Türkiye’yi rayından çıkaramaz. Aksine daha da güçlendirir. Ülkenin geleceği şahıslar veya siyasi kurumlar üzerinden tahayyül edilmemeli. En önemli sermaye, Yeni Türkiye’yi halkın sahiplenmesidir. Bu bir süreçtir. Sütün mayalanması gibidir. Bu maya tutmuştur. Devletlerin hayatında birkaç aylık, birkaç yıllık süreler hiç mesabesindedir. Seçim sonucu çıkan tablo geçici ve çok da önemli olmayan bir olaydır.

Şunu hatırlatalım 1.7 milyarlık Müslüman dünyada elliye yakın ülkede, milyonlarca insan dua ediyor. “İşlerimiz Allah’a mı kaldı” diye veya “desene işlerimiz dualara kaldı şimdi..” şeklinde sırıtanları görür gibiyiz. Şunu herkes bilsin ki Türkiye’nin son 10-15 yılda aldığı mesafeyi sadece beşeri gayretlerle izah etmek mümkün değil. “Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin” düsturu unutulmamalı.. Türkiye son dönemde defalarca, bugünkünden çok daha ağır saldırı, travma ve imtihanlardan geçti. Bunların hepsinin altından başarıyla çıktı.

Siyasi aktörler çalışıyorlar. Burada devam eden belirsizlik endişesi tedirgin edebilir. Ama sakin ve soğukkanlı olmalıyız. Şimdi herkes eteğindekileri döküyor. Türkiye henüz kartını göstermedi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında kısa zaman sonra çok şaşırtıcı hamleleri izleyebiliriz.

Hepimiz ilan edilmemiş büyük bir savaşın içindeyiz. Böyle bir savaşta yılgınlık göstermek, moral bozmak cepheden kaçmak gibidir. Böyle bir tavır inanan insana yakışmaz. Ama bu tür tablolar kitlesel manada kimin ne olduğunu da ortaya çıkarır ve topluları arındırır. İşte aynı zamanda bu bir arınma sürecidir.

Hem siyasi yapılar hem de toplum kesimleri önemli bir arınma döneminden geçiyorlar.

Şahsen her zamankinden daha fazla umutluyuz. Her şeyin daha güzel olacağına gönülden inanıyoruz.

Alper TAN

16.06.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

7 HAZİRAN FELAKET Mİ FIRSAT MI?

HDP KÜRTLERİ DEĞİL İNGİLİZLERİ SEVİNDİRİYOR!

SEÇİM ÖNCESİ GİZLENEMEYEN, GÖZ AÇICI İTTİFAKLAR

CHP VE HDP KİME HİZMET EDİYOR?

KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!​

MUHALEFETİN HEDEFİ KAZANMAK DEĞİL “KAYBETTİRMEK”​

7 HAZİRAN HESAPLARI NASIL YAPILIYOR?​

ÜLKÜCÜLER MHP YÖNETİMİNE İNANIYORLAR MI?​

KÜRTLER ERMENİ SOYKIRIMI YAPTI MI?

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

HAÇLI TERÖRÜNE KİM “DUR” DİYECEK?​

FİTNEYE DİKKAT!​​

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // güleç
Hocam gelecek günlerden çok endişeliyim Rabbim yar ve yardımcımız olsun...
17 Haziran 2015 10:50
 // Yılmaz
Ayrıca bu sıkıntılar sancısı büyük olupta büyük çocuğu olan kadın gibi düşünün. Allah inananlara ayağını kaldırmadan sabırla duranlar yardım eder....
17 Haziran 2015 10:27
 // Yılmaz
Aynen katılıyorum bu bir arınmadır peygamber efendimiz savaşa giderken ordudan ayrılan münafıklar olmadı mı bu kasadaki çürük elmaların ayıklanması gibi düşünün ya değilse bütün kasa mahfolur.bu bir imtihandı çoğu kaybetti.tıpkı ordudan ayrılanlar saf değiştirenler gibi ....
17 Haziran 2015 10:23