YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU
RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU
05 Aralık 2013 15:33
Dünyanın birçok ülkesi kaynayan kazan gibi. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, hemen hemen her kıtadaki bu manzarayı analiz etti, dünya savaşını rakamlarla ortaya koydu. İşte Tan'ın o analizi:

Yaklaşık 2 seneden beri dünyadaki kutuplaşma ve gerilimlerden bahsederek yer kürenin büyük bir savaşa doğru yaklaştığına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Bu çerçeveden bakarak “yerel” gibi görünen birçok hadisenin aslında yaklaştığımız büyük savaşların ayak sesleri olduğunu vurguluyoruz. Bazıları açısından, bu söylediklerimizin “altı boş laflar” olarak görüldüğünün de farkındayız.

Şunu herkes çok iyi anlamalı ki artık dünya çok küçük.. Gezegenin diğer tarafındaki bir hadise hepimizi ilgilendirebiliyor. Gelişen olayları daha iyi görmek ve anlamak için yer küreyi sarmalamış olan siyasi, sosyo-kültürel, ticari ve askeri ilişkiler, iletişim ve etkileşim teknikleri açısından bir bütün olarak ele alınmalı ve değerlendirilmeli.

Şu anda dünyada 60 ülkede 500’e yakın farklı grubun müdahil olduğu çetin bir savaş sürüyor. Bunların bazıları bağımsızlık, bazıları iktidar bazıları da din savaşları..

Tunus’ta başlayıp, Mısır ve Libya’yı savurup Suriye'yi 3 senedir yakmaya devam eden özgürlük ateşi bölgeyi etkilemeye devam edecek.

Ülkeleri ve toplumları sarsan kitlesel olaylar, karakteri daha farklı olmakla birlikte eski Sovyet topraklarını da sallamaya başladı. Günlerdir Ukrayna kaynıyor. Türkiye ve Azerbaycan arasına sıkışıp kalmış olan, tuzu kuru diasporanın kışkırtmalarının etkisiyle normalleşmek istemeyen Ermenistan, büyüyen ekonomik krizle hareketleniyor. Yine günlerdir TV ekranlarından izlendiği gibi Tayland'da kalabalıkların hükümete karşı isyanı durmak bilmiyor.

Benzer olaylar, Latin Amerika ülkelerini de vuruyor. Honduras, Haiti, El Salvador, Nikaragua'da durum aynı. “BM ve Uluslararası Hak İhlallerini İzleme Örgütlerinin raporlamalarına göre 2013 yılı içerisinde 60 ülkede 490 farklı grubun müdahil olduğu kanlı bir savaş sürüyor.”

Savaşların en yakıcı olduğu bölgeler ne yazık ki Müslümanların yaşadıkları coğrafyalar. Acaba bu bir tesadüf müdür? Suriye, Irak, Myanmar, Sudan, Nijerya, Somali, Yemen, Afganistan, Pakistan, Kongo, Orta Afrika, Lübnan, Tunus ve Libya’dan her gün onlarca insanın ölüm haberi geliyor. Artık ölüm haberleri, sadece rakamlardan ibaret. Her gün 3 haneli 4 haneli rakamlarla ölüm haberleri veriyoruz. Buna kim ne zaman “dur” diyecek? Veya “dur” diyecek birileri var mı?

Doğu Asya’da da gerilim her geçen gün yükseliyor. Kuzey Kore, Çin, Japonya yeni arayışlar peşindeler. Arakanlı Müslümanların dramı devam ederken Filipinler'in Moro, Tayland'ın ise Patani Müslümanları'na yönelik ağır baskıları her geçen gün artıyor.

İsrail'in Filistinli Müslümanlara zulmü devam ediyor. ABD’nin 1.2 milyon Müslümanı katlettiği Irak'ta her gün ortalama 10 kişi ölmeye devam ediyor. Basına yansıyan haberlere göre Afrika’da, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Mali, Nijerya, Somali, Sudan, Güney Sudan gibi 24 ülkede 140 grup çatışıyor.

Asya’da başta Afganistan, Pakistan ve Myanmar olmak üzere 15 ülkede 116 grubun çatıştığı belirtiliyor. Avrupa ve Batı Asya’da Korsika, Kuzey İrlanda, Bask bölgesi, Abhazya, Çeçenistan, Dağıstan gibi 8 ülkeyi etkileyen bölgelerde 65 grubun çatışma halinde olduğu ifade ediliyor.

Amerika’da, Meksika ve Kolombiya başta olmak üzere 5 ülkede 25 grup çarpışıyor. Ortadoğu ise çatışmalar açısından en kritik bölge. Dünya enerji kaynaklarının merkezi konumundaki bu bölgede 143 grup çatışıyor ve Irak, İsrail, Suriye, Yemen'i de içine alan 8 ülkeyi etkiliyor. Vekalet savaşlarının yapıldığı Suriye’de son 3 yılda ölenlerin sayısı 120 bini aşmış durumda. Ülke neredeyse yerle bir oldu.

Cari küresel düzen yıkılırken ve yeni bir dünya düzeni kurulurken yaşanan değişim çok kanlı oluyor. Tarihte de zaten neredeyse bütün büyük değişimler çok kan dökülerek yapılmış. Görünen o ki bugünleri bile arayabileceğimiz daha büyük savaş ve çatışma süreçlerine doğru ilerliyoruz.

Bütün bunları neden ikide bir tekrarlıyoruz!? Gafletten uyanmak için tekrarlıyoruz. Küçük hesapları büyütmemek için tekrarlıyoruz. Vekalet savaşında dışarıdan birilerinin figüranı olmamak için tekrarlıyoruz…

Müslüman dünyanın sancağı 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Anadolu’da düşürüldü. Şimdi, 1.7 milyar nüfusa tekabül eden Müslümanlar yeniden ayağa kalkacaklarsa bunun öncülüğünü yine Anadolu insanları yapabilirler. Bu işi Türkiye’den başka yapabilecek ikinci bir ülke görünmüyor. Cumhuriyet döneminin komplekslerinden kurtulamamış çok sayıda insanımız bunu hala fark etmemiş olsa da neredeyse tüm Müslümanların gözü ve beklentisi Ankara’da.

Eğer Ankara’nın başına bir iş gelirse umutlar, ne zaman geleceği belli olmayan başka bir bahara kalacak. Bunu anlamak için dahi olmak gerekmiyor. Bunu engellemek için envai çeşit oyunlar ve tuzaklar kuruluyor. Bu oyunları hep birlikte bozmalıyız. Başkalarının oyunlarına alet olanlar, bunun hesabını gelecek kuşaklara veremezler. Bunun ağır vebalini taşıyamazlar. Balyoz’a alet olanların, Ergenekon’a hizmet edenlerin nasıl ki şimdi başı öne eğikse, toplumun yüzüne bakacak halleri kalmadı ise, benzer kirli işlere bugünlerde alet olanlar da yarın aynı durumda olacaklar.

Küçük hesap yapma zamanı değil. Nefsimizi tatmin etme zamanı değil. Pireye kızarak yorgan yakma zamanı değil. Birlik olma zamanı. Konjönktrel kardeşlerle aldanma ve aldatma zamanı değil. Zaman, samimi ve gerçekten kardeşlik zamanı..

Alper TAN

5.11.2013 

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ORTADOĞU DAĞILIYOR”

DERS ALMA ZAMANI

YENİ TÜRKİYE VE DİYARBAKIR

MESUT BARZANİ NİÇİN “GELECEK”

GENÇLİĞİ TEHDİT EDEN KORKUNÇ TABLO

NE DEĞİŞTİ?

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ

BİRLİĞİN GÜCÜ VE DÜŞMANIN KORKUSU

EYVAAH. “MİT TÜRKİYE’Yİ KOLLUYOR!”

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN İNCE İNCE İNCİLER

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
12:45
 // MEHDİ GRİP OLMUŞ GELEMEYECEK
Yıllardır bir Mehdi afyonu müslümanlara aşılandı. Önlerine kim çıkarsa, Mehdi ilan ettiler. İşte bu yüzden, girişimsiz, tembel ve atıl kaldık. ''Nasıl olsa Mehdi gelecek, düşmanları yenecek'' düşüncesi, İslam alemini yedi bitirdi. Mehdi gelir mi, gelmez mi bilmem ama, Deccal'in, çoktan geldiği aşikar. Bunu dünyanın en mücahit adamı olarak söylediğimi de belirtmek isterim....
06 Aralık 2013 12:45
teşekkür
 // yıldırım
Sayın Yazar, sizin bu ve benzeri konuda üçüncü veya dördüncü yazınız. Siz bilgi ve birikiminizle insanımızı uyara durun; ancak Yeni Türkiye'ye ve hükümetimize en fazla destek vermesi gerekenler, 'Dersaneleri' bahane ederek, hem devletimizi hem de hükümetimizi arkadan hançerlemektedirler. Ancak onlar şunu unutmasınlar ki, bindikleri dalı kesenler, yere düşerler.
,...
05 Aralık 2013 Perşembe 20:00
ERKEN DAVRANALIM !
 // BATUHAN
Yarın çok geç olmadan mevcut siyasi iradeye destek vererek partiler üstü bir gayret gösterelim.Yoksa çelme atanların sonu saddam ve kaddafi gibi olur.Küfür tektir yaptığı ve yapacağı da aynıdır.Biz dönek ve denenecekler den olmayalım....
05 Aralık 2013 Perşembe 16:46