YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK silahlı gücünün çoğunu kaybetti
PKK silahlı gücünün çoğunu kaybetti
27 Aralık 2011 17:13
ALPER TAN

Amerika ve Avrupa’da kapitalist düzeni sarsan mali krizler üst üste yaşanırken siyasi krizler de mali ve ekonomik krizleri takip ediyor. Finans krizi ve siyasi kriz, yumurta-tavuk misali birbirini doğuruyor. Yer kürenin çeşitli noktalarında meydana gelen yeni hadiselere, kriz yaşayan ABD ve Avrupa’nın, müdahil olması zorlaşıyor.

Türkiye ise daha rahat. Siyasi ve ekonomik olarak büyüyor. Bölgede ve dünyada nüfuzu hızla ve istikrarlı biçimde artıyor. Ortadoğu’da gelişen Arap Baharı karşısında aciz kalan Batı’ya inat Türkiye, yeni oyunlar kurabiliyor. Siyasi ve toplumsal gelişmelere yön ve şekil verebiliyor. Mısır’da, Tunus’da, Libya’da bunu gördük. Şimdilerde Suriye’de benzer gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye’nin dış siyasette daha etkili olması için, içerde demokratikleşmesini daha ileri götürmesi, siyasi, ekonomik ve toplumsal istikrarını daha sağlam hale getirmesi gerekiyor. İç istikrar ve mukavemet açısından ilk yapılacak iş ise terörün bitirilmesi ve yeni, demokratik bir anayasanın yürürlüğe girmesi. Türkiye 2011’den 2012’ye bu umutlarla giriyor.

PKK’nın, Temmuz ayında yaptığı Silvan saldırısı toplumun ve devletin sabır taşını çatlattı. Ağustos ayında TSK’nın komuta kademesi toptan değişti. Ülkede kurumlar arası uyum sağlandı. Terörle mücadelede yeni yöntemler uygulamaya konuldu. PKK, KCK, BDP muhatap olmaktan çıktı.

Devlet, bir yandan terör yapan, barış istemeyen PKK’lı teröristleri tasfiye ederken diğer yandan da siyaseti geren ve şehirleri şiddet sarmalına sokan KCK yapılarına operasyonlar düzenledi. Devletin terörle mücadelede bu dönemde dikkat ettiği bir husus da şehit cenazelerinin sıra sıra dizilerek yapılan üst üste törenlerle toplumun ajite ve tahrik edilmesi, terör örgütünün cesaretlendirilmesi uygulamalarından vazgeçmesi. Diğer yandan terörist cenazelerinin yayınlanması üzerinden kuru propaganda yapmaması. Öldürülen terörist sayısının gizli tutulması. Popülist politikayı terk edip sonuç alıcı yöntemlere yönelmesi.

2000 PKK’lı devre dışı:

Resmen açıklanmamakla birlikte Ağustos ayından bu yana ortadan kaldırılan PKK’lı terörist sayısının 1 700’ü bulduğu belirtiliyor. Teslim olan PKK’lılar da hesaba katıldığında sayının 2000 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu da örgütün silahlı gücünün büyük kısmının ortadan kaldırıldığı anlamına geliyor.

Böyle başarılı bir sonuç alınmasında, devletin kurumları arasındaki uyum ve kararlılığın payı büyük. Ama en az onun kadar özgürlükler ve demokratikleşme konusunda Kürt vatandaşlarımızın devlete olan güveninin kazanılması da etkili oldu. Artık Kürt vatandaşlarımız, şimdiye kadar devletin tanımamakta ısrar ettiği hakların ikamesi konusunda samimi bir kararlılık olduğunu görüyorlar.     

PKK’ya karşı mücadelenin başarılı olmasında bazı PKK liderlerinin artık pes ederek itirafçı olmaları veya örgütün tasfiyesi için güvenlik kurumlarıyla işbirliği yapıyor olmaları da işleri kolaylaştırmış görünüyor. Bu da terör örgütünün tam bir çözülme içine girdiğini ifade ediyor. Her şeye rağmen güvenlik birimleri, terörist de olsa öldürülmeden teslim olmaları için elinden geleni yapıyor. Bütün bu iyi niyetli çabalara rağmen teslim olmayanları ise mukadder bir acı son bekliyor.

Yoğun şekilde süren PKK ve KCK operasyonlarının yapılıyor ve bunların etkisiz hale getiriliyor olmasından en çok memnun olanlar arasında bazı BDP’liler de var. Örgütün haşin baskıları sonucu siyaseti geren tablolar, eskiye göre daha az yaşanıyor. Umarız eskiye dönmezler. BDP’li milletvekillerinin belki de yarısının PKK ve KCK operasyonlarından memnun olduklarını söyleyebiliriz. Bu durum ilerleyen süreçte BDP’yi bölünmeye doğru da götürebilir.

Kürdistan Türkiye’ye entegre olabilir:

2012 yazına girmeden PKK’nın tasfiye süreci tamamlanmış olabilir. Türkiye 2012’ye içerde böyle bir tabloyla giriyor. 2012, Türkiye ile Irak Kürdistan bölgesi arasında yeni birlikteliklere ve sürpriz entegrasyon süreçlerine de sahne olabilir. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi arasında başlayan ve Kürdistan yönetimini de içine alan siyasi çatışma süreçleri, bahsettiğim gelişmeyi hızlandıracak gibi görünüyor.

Ancak Türkiye’nin önlenemeyen etkisinden rahatsız olan İran ile Ankara’nın önünü kesmeye çalışan ABD-Avrupa ve İsrail ittifakına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Bütün bunlar yapılırken her şeye rağmen İran’la ilişkilerin tamamen bozulmasına ve bölgede bir Sünni-Şii çatışmasına fırsat verilmemesi gerekiyor. Çünkü böyle bir gelişme sadece bölgeyi karıştırmak isteyen emperyalist güçlerin işine yarayacağı gibi, Arap baharını da hazana çevirebilir.

Kısacası 2012’ye yeni umutlarla giriyoruz. Batıda ve doğuda bu umudumuzu kursağımızda bırakmak isteyenlerin olduğunun farkındayız. Ama umutlarımız ve hayallerimiz onlardan daha güçlü. Buna inanıyoruz.

 

Alper TAN

27.12.2011    

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Hayat bu olsa gerek!
 // İbrahim Benal
Sn. Alper Bey, demek istediğim tek şey var ki bu ülkenin ve saçma rejiminin karanlık yönlerine ışık tutmanız çok güzel. Tebrikler.....
14 Ocak 2012 12:39
toprak reformu
 // m.deniz
sayın alper tan.programlarınızı ilgiyle izliyorum.fakat güneydoğu sorunuyla ilgili olarak hiç toprak ağalarının feodalitesinden bahsetmiyorsunuz.toprak reformundan bahsetmiyorsunuz....
06 Ocak 2012 09:09
MADALYONUN BU YÜZÜ !
 // BATUHAN
Sn.Alper bey ümitvar ettiniz, tespitlerinize aynen katılıyor ve teşekkür ediyorum. Birde hükümetimiz yeni yılda yeni anayasayı ön plana alırda meclisten geçirirse elimiz dahada güçlenmiş olur.Yoksa bulunmaz Hint kumaşıda değiller boş yere rehavete falan kapılmasınlar. Bu millet bağrından daha iyisini yine çıkarır.Adam gibi söz verdiklerini biranevvel yapıp yollarına devam etsinler, maaşlarına zamla vakit kaybetmesinler....
27 Aralık 2011 19:00