YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK kaç parça? Apo tek lider mi?
PKK kaç parça? Apo tek lider mi?
16 Mayıs 2011 13:22
ALPER TAN

Son yıllarda PKK’nın eylemsizlik veya kendi ifadeleri ile tek taraflı “Ateşkes” ilan ettikleri dönemlerde eylemler azaldı ise de neredeyse hiç durmadı. 12 Eylül 2010 referandumu öncesi eylemsizlik ilan edildi. Ama eylemler devam etti. Referandumdan sonra da Öcalan “Eylemsizlik” dedi. Fakat eylemler tam olarak durmadı. En son geçtiğimiz Şubat ayı sonunda PKK’dan birileri çıktı “Ateşkes bitti” dedi; Abdullah Öcalan, önce “21 Mart Nevruz gününe kadar eylemsizlik devam edecek” dedi. Sonra da eylemsizliği 12 Haziran seçimlerine kadar uzattığını açıkladı. Ne var ki eylemler yine tam olarak durmadı, devam etti.

Bu durum ne anlama geliyor. Abdullah Öcalan aslında çatışmanın devam etmesini istiyor da taktiksel olarak bir yandan “Ateşkes” deyip öbür taraftan “Çatışmaya devam” talimatı mı veriyor, yoksa başka bir durum mu var?

Abdullah Öcalan 1999’da tutuklanmadan önce zaten örgüt içinde çeşitli hizipler vardı. Son 3-4 yıldan bu yana sık sık tekrarlıyoruz. Öcalan’ın tutuklanmasından sonra bu hizipler iyice ayrışmış vaziyette. Hatta bazı gruplar hizip olmaktan çıkıp, ayrı bir örgüt gibi bağımsız hareket etmeye başladı. Şu an PKK dört büyük parçadan oluşuyor. Bu gruplardan ikisi Abdullah Öcalan’ın kontrolünde. Diğer iki grup ise Öcalan’ın kontrolü dışında hareket ediyor.

PKK 4 parça:

1-Diyarbakır-Lice kolu
2-Ağrı kolu
PKK’nın Diyarbakır-Lice kolu ile Ağrı kolu, Abdullah Öcalan’ın kontrolünde. Öcalan bu kontrolü Murat Karayılan üzerinden sürdürüyor. Abdullah Öcalan’ın kontrolünde bulunan PKK grupları örgütün yaklaşık % 60’ını oluşturuyor.
3-Dersim kolu
4-Hakkari-Şırnak kolu
PKK’nın % 40’ını oluşturan bu son iki grup, tamamen Ergenekon’un kontrolünde. PKK’yı bir marka olarak kullanıyorlar. Ergenekon-Mossad-CIA üçgenince yönlendirilen bu gruplar, son zamanlarda provokasyon amaçlı kanlı olaylar gerçekleştirdiler. Geçen yıl, Hakkari’de imam Aziz Tan’ı bunlar öldürdüler. Yüksekova Geçitli’deki minibüsü mayınla patlatıp, olay mahalline asker kıyafetleri koyanlar bunlardı. Yani PKK’nın Hakkari-Şırnak grubu idi. Hakkari-Şırnak kolu 12 Eylül referandumunda da etkili oldu. En yüksek boykot oranları Hakkari ve Şırnak’tan gelmişti. Dersim grubu ise geçtiğimiz Mart ayında Hatay ve Osmaniye’de yine provokatif eylemler yaptı. Dersim grubunun başında TSK kökenli bir Alevi bulunuyor.

Abdullah Öcalan’ın eylemsizlik kararlarına rağmen provokatif olayları devam ettiren bu grup, Kürt sorunu başlığı altında sıralanan tüm meseleler halledilse bile teröre devam edebilirler. Çünkü bu grupların maksadı kesinlikle Kürt meselesini çözmek değil. Bunların gerçek misyonu, ilişkili oldukları Ergenekon-CIA-MOSSAD üzerinden Türkiye’deki vesayet rejimini devam ettirmek. Bunlar kesinlikle Kürtlere hizmet etmiyorlar. Esas amaçları için kaç Türkün kaç Kürtün öldüğü de umurlarında değil.

Odatv işin neresinde?

Ergenekon sanığı Soner Yalçın'ın sahibi olduğu Odatv'de ele geçirilen notlarda, internet sitesinin PKK haberlerinde izleyeceği yayın politikası hakkında çok önemli bilgiler yer alıyordu. Notlarda "PKK'yla ilgili sıkıntı çıkaracak haber yapılmasın. Bu konuda propaganda çok önemli, örgütün eylemleri bu noktada kullanılabilir" deniliyordu. Bu notlarda: “Örgütün Öcalan'ın kontrolünde olduğunu sürekli vurgula. Örgütü zayıf gösterecek yayınlardan uzak dur. PKK'yla ilgili sıkıntı çıkaracak haber yapılmasın” talimatlarına herkesin dikkatini çekiyorum.
Odatv’de çıkan bu notlar, çok büyük ihtimalle Ergenekon sanıklarından Prof. Yalçın Küçük’e aitti. Gerçek durum öyle olmadığı halde, notlarda PKK’nın bütün halinde gösterilmesi isteniyor, PKK içinde Ergenekon bağlantılı grupların eylemleri örgütün kurumsal işi olarak gösterilmeye çalışılıyordu.

Abdullah Öcalan ise kendi zafiyeti ortaya çıkmasın diye bu parçalı hali deşifre etmek istemiyor. Ama kendi inisiyatifi dışında yapılan eylemleri bazen açıkça eleştiriyor, bazen de dolaylı olarak tasvip etmediğini ima ediyor. Burada anlatmaya çalıştığımız şey Abdullah Öcalan’ın tamamıyla masum veya PKK’nın suçsuz olduğu değil. Sadece karşı karşıya olduğumuz realitenin toplumsal olarak daha iyi farkında olmak. Özellikle de Kürt vatandaşlarımızın bunun farkına varmaları.

Abdullah Öcalan, Kürt meselesinin çözümü konusunda PKK içinde bahsettiğim Dersim ve Hakkari-Şırnak gruplarına göre daha samimi görünüyor. 11 Mayıs 2011 Çarşamba günü avukatlarına söyledikleri de yukarda anlatmaya çalıştığımız gerçekleri teyit eder nitelikte.

O görüşmede, İmralı’da devletin temsilcileriyle yaptığı görüşmelerden söz ediyor. Abdullah Öcalan, heyetin ciddi olduğunu, heyette devletin ciddi kurumlarının temsilcileri olduğunu, devlete etki edebilecek güçte bir heyet olduğunu vurguluyor. Kendisi ile görüşen heyetin devlete, siyasi partilere, topluma etki edecek nüfuzu olduğunu anlatıyor.

Abdullah Öcalan, "Burada yaptığım görüşmeler nitelikli görüşmelerdir, anlamlı görüşmelerdir. Ciddi görüşmelerdir. Benimle görüşmeye gelen heyet, görüşmenin ciddiyetinin farkında, her geçen gün daha da farkına varıyor diyebilirim” diye devam ediyor. Önemli bir süreçten geçildiğini söyleyen Öcalan, "Bu yaz çok önemlidir, bazı ilkleri yaşayacağımız tarihi önemde olan bir yaza gireceğiz.” diyor. Anladığımız kadarıyla Öcalan Kürtleri sakin olmaya, provokasyonlara alet olmamaya davet ediyor.

Ilgaz’da başbakanın konvoyuna yapılan saldırı ile Silopi’de yine bir polisi şehit eden saldırıdan ise provokasyonun ötesinde ihanet kokuları geliyor.

Umarım çok geç kalmadan aydınlanır..

16.5.2011
Alper TAN

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
DEVLETTE VATANDAŞI BİLGİLENDİRMELİ !
 // BATUHAN
Sn.Alper beye yine teşekkür ediyoruz bu gün görmedik hakikatleri bizlerle paylaştığı için. Anlaşıldığı kadarıyla Devlet göbeğini kaşıyanla görüşmekle doğru yolda fakat vatandaşı bilgilendirmesi gerekiyor ki ERGENEKON-MOSSAD ve CIA nın değirmenine su taşımasın. Yukarda ifade edildiği gibi onlar için kim ölmüş umurlarında değil Türkiye zayıflasın, bölünsün, dünyadaki ve ortadoğudaki dengeleri bozulmasın yeter.
Ne mutlu bu gerçekleri yazabilen yazar...
17 Mayıs 2011 19:16
frt
 // frt
teşekkürler... yeni bir pencere açtınız... aklınıza sağlık...
16 Mayıs 2011 17:33