YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“ORTADOĞU DAĞILIYOR”
“ORTADOĞU DAĞILIYOR”
28 Kasım 2013 17:05
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, milliyetçilerin 'bölünme' olarak, Batılıların ise 'Türkosfer' olarak gördüğü süreci irdeleyen bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Financial Times gazetesi, Türkiye ve çevresindeki son gelişmeleri değerlendirdiği "Ortadoğu dağılıyor" başlıklı analizde, bölgedeki gelişmelerin yüzyıl önce çizilen sınırları tehdit ettiği yorumunu yapıyor. Gazete, Osmanlı’nın dağılmasından sonra bölgenin İngiltere ve Fransa arasında nasıl paylaşıldığını gösteren bir haritaya da yer verdi.

David Gardner’ın makalesinde, “Şu an durumun sanki birdenbire yüzyıl geriye, Birinci Dünya savaşı ile Arap bölgelerinin Osmanlı’dan ayrılması öncesine benzediği” ifade ediliyor. David Gardner o zamanlar bölgenin İngiltere ve Fransa'nın entrikalarıyla bölündüğünü hatırlatıyor.

Bölgede El Kaide’nin faaliyetleri Batı açısından bir “kabus” olarak gösterilirken, bu coğrafyada yaşayan 25 milyon  Kürt’ün "Büyük Kürdistan" kuracağı korkutması da yapılıyor.

David Gardner’ın analizinde en dikkat çekici nokta ise bölgedeki Kürtlere dair tespitler.. Financial Times yazarı, bir yıldır devam eden 'Çözüm Süreci'ne dair tespitlerinde şunları söylüyor. “Ankara, Türkiye'nin güneydoğusunda 30 yıldır süren ‘Kürt isyanına’ son verme girişimlerinin bir sonucu olarak çoğu Sünni olan Suriyeli ve Iraklı Kürtleri kendi ekonomik ve Kültürel "Türkosfere" çekmeye çalışıyor.”

Financial Times yazarı David Gardner’a göre, “Bu durum, Osmanlı'nın yönetim sistemi olan ve Osmanlı’ya sadık kalması, istikrar ve vergi karşılığında etnik ve dini uyum çerçevesinde bir dereceye kadar özerklik tanıyan 'Milletler'e bir dönüşü” ifade ediyor.

Şu garipliklere bakın ki ülkemizdeki Türk milliyetçileri, Mesut Barzani’nin Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan’la buluşmasını “memleketin bölünmesi,” “Türklüğün elden gitmesi” olarak gösterip Birinci Dünya Savaşı sonrası işgalci devletlerin cetvelle çizdiği sömürge sınırlarını savunurlarken, gelişmeleri dışarıdan gözlemleyenler olayları daha geniş ve kapsamlı görebiliyorlar. Ankara’nın kendine ait yeni bir siyasi ve coğrafi atmosfer oluşturduğunu açık açık yazmaya başladılar. Yani bizim milliyetçilerin bölünme olarak gördüklerini Batılılar “TÜRKOSFER” olarak görüyorlar. Sizce bir gariplik varsa bizim milliyetçilerde mi yoksa Batılı gözlemcilerde mi?

Zaten Batı’nın İran’la yakınlaşma ve arayı düzeltme çabasının temelinde bu gelişmeler var. Çözüm sürecini boşa çıkarmak için içerden ve dışarıdan gelen provokasyonların altında bu maksat yatıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Washington temaslarında da bu konuların konuşulacağını düşünüyoruz.

Batı ve onların içerdeki oyuncuları, Ankara’nın İslam coğrafyası ile ilgilenmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar ve yapacaklar. Bu kesimler Ankara’nın Müslümanlarla ilgilenmesini, “Batı'dan uzaklaşma” ve “Büyük tehlike” olarak görüyorlar. Evet böyle bir gelişme büyük bir tehlike değildir. Ancak bu tehlike Türkiye ve Müslümanlar açısından bir tehlike değil. Olsa olsa Haçlı zihniyetindeki Batı için bir tehlike olabilir.

Hristiyan Batı'nın tehlike dediği her şeyi tehlike olarak görmek ve göstermek ne menem bir cehalettir. Kendi siyasetimizi ve milli dış politikamızı Batı'nın hassasiyetleri ile zemmetmek ne büyük bir gaflettir.

Ortadoğu halkları bir asır öncesi siyasi ve kültürel kimliğine kendi öz değerlerine dönerlerken bunu “ABD ve İsrail’den uzaklaşma” refleksi ile açıklayıp, engellemeye çalışmak kime hizmet etmektir?

Son asrın vahim bir hatası olarak büyütülen Türk-Kürt kışkırtmaları ortadan kaldırılırken, İslam halklarıyla yeniden köprüler inşa edilirken, yasakçı düzenin tüm pislikleri bir bir temizlenirken, Anadolu insanının önünü kesen yasaklar kaldırılırken, Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en avantajlı enerji anlaşmaları yapılırken, işgalcilerin cetvelle çizdikleri sahte sınırlar değişirken bu ülkeyi seven insanlar buna karşı olabilirler mi? Sahte ve boş gündemlerle zihinleri meşgul edebilirler mi?

Financial Times yazarı David Gardner’a göre “Ortadoğu dağılıyor.” Hayır, yıllardır yazıp söylüyoruz. Aslında dağılan Ortadoğu değil. Batı'nın 20. yüzyılın başında Ortadoğu’da kurduğu sömürge düzeni dağılıyor. Burada Türkiye yalnızlaşmıyor. Batı yalnızlaşıyor, İsrail kuşatılıyor ve yalnızlaşıyor. Haçlı zihniyetinin kontrol ettiği coğrafya daralıyor, onların siyasi ve ekonomik nüfuzu küçülüyor.

Öfke gelince mantık savuşurmuş. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Öfkelerimize ve tahriklere kapılmadan, akılla, mantıkla, iz’anla, adaletle düşünmek ve davranmak durumundayız.

Hazreti Ali şöyle öğütlüyor: “Düşündürücü sözlerle ruhlarınızı dinlendirin. Zira bedenlerin yorulduğu ve zayıfladığı gibi ruhlar da yorulur. Alçakça söylenen söze karşılık vereyim deme. Çünkü o sözün sahibinde onun gibi daha nice sözler vardır. Senin sözüne yine onlarla cevap verir.”

Eğer olayları yönetemezsek olaylar bizi yönetmeye başlar. Derin bir tefekküre muhkem bir iradeye ve yüksek bir sağduyuya ihtiyaç var. Tehditle, şantajla, bel altı saldırılarla, tahrikle, provokasyonla, güç gösterisi ile iyi bir yere varılamaz. Bugüne kadar bu yöntemleri kullananların nereye vardıkları ve bu davranışların akıbetinin nasıl olduğu apaçık ortada. İbret alınmayan tarih tekerrür eder. Üstelik sizinkiler-bizimkiler ayrımı yapmaksızın. 

Bu da bizim gündemimiz..

Alper TAN

28.11.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

DERS ALMA ZAMANI

YENİ TÜRKİYE VE DİYARBAKIR

MESUT BARZANİ NİÇİN “GELECEK”

GENÇLİĞİ TEHDİT EDEN KORKUNÇ TABLO

NE DEĞİŞTİ?

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ

BİRLİĞİN GÜCÜ VE DÜŞMANIN KORKUSU

EYVAAH. “MİT TÜRKİYE’Yİ KOLLUYOR!”

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN İNCE İNCE İNCİLER

28 ŞUBAT “ÜST YAPI” VE DEMİREL

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
harika
 // selami durmuş
yüzde 70 e haitap ediyorsunuz.anlamıyanlara ne demeli.....
02 Aralık 2013 Pazartesi 22:17