YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O cesur adamı kaybettik
O cesur adamı kaybettik
02 Nisan 2012 13:03
ALPER TAN

Ülkemiz son yıllarda çok önemli kritik gelişmeler yaşıyor. Demokratikleşme, sivilleşme ve millileşme konularında bir dönüşüm süreci içindeyiz. Ülkemizin kılcal damarlarına kadar kök salmış gayri milli, yasakçı statükonun tasfiyesi ve yerine yerli, milli, sivil, demokratik, özgürlükçü bir sistemin inşası için gayret sarf ediliyor.
 
Zaten her saniyesi ayrı bir imtihan olan hayatta, böyle dönemlerde insanlar ayrı bir sınava tabi olurlar. Mevcut düzenden yararlandığı için onu korumaya çalışanlar, zulüm ve haksızlık yapmaktan zevk alanlar, “Neme lazım” vurdumduymazlığı ile ortalıkta dolaşanlar, “Hem nalına hem mıhına” bir tavırla yumurtaları farklı sepetlerde biriktirerek risk almak istemeyenler, gerçeklere gözlerini kapatanlar, gerçekleri gördükleri halde dünyalık menfaatler uğruna yanlış tarafra yer alanlar, “Doğru taraf”a inanmadığı halde sırf belli çıkarlar uğruna, ağzını şapırdatarak olur olmaz her konuda övgüler dizenler, tarafmış gibi görüntü veren ama en ufak bir durum değişikliğinde hemen gerçek yüzünü gösterme ciddiyetsizliği içinde olanlar.. ve bir de inandığı şeyleri ifade etme, inandıkları için mücadele etme cesaretini gösteremeyen korkaklar..
 
İşte kısacık hayatta sayısız imtihanlara tabi oluruz.
 
Diğer yanda ise hakkın ve adaletin tecellisi için hayatını ortaya koyan, bu konuda hiçbir şahsi hesap yapmayan, öyle şeyleri aklından geçirmeyen, o tür hesapları aklından geçirmeyi bile kendi adına zül sayanlar vardır. Zaten tarihi yapanlar da onlardır. İnandıkları uğruna gözünü kırpmadan her şeyini feda etmeye hazır olanlar, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” düsturunu hayatının gayesi edinenler, eliyle, diliyle ve kalben tepkisini veya desteğini göstermekten çekinmeyenler, cesur, korkusuz, mertçe ve delikanlıca davrananlar..
 
Biz şahidiz ki Yarbay Şenol Özbek ülkemizde her geçen gün sayıları azalmakta olan o cesur, korkusuz, harbi adamlardandı.. Adam gibi adamdı. Öyle yaşadı, mesleğini öyle yaptı. Emekli olduktan sonra da eski bir asker olarak bu ülkenin özgürleşmesi, sivilleşmesi ve millileşmesi için neler yapılması gerektiğini yüksek sesle haykırırcasına anlattı durdu. Onun konumunda olanların birçoğu hayatı boyunca dünyalık biriktirmeye çalışırken, Şenol Özbek, eşine ve çocuklarına sadece örnek alınacak onurlu bir hayat, karısına saygın bir eş, çocuklarına gurur duyacakları bir baba, milletine de hayırlı bir fert olmak için uğraştı.
 
Kanal A’da bir buçuk sene, Cuma akşamları “Sivil Düşünce” programını birlikte yaptık. İşini hiçbir zaman aksatmadı. Ağır hasta olduğu tek hafta hariç hiçbir programı savsaklamadı. Her programa, günlerce süren hazırlıklardan sonra çıktı. İki saat konuşur süreyi nasıl olsa doldururuz demedi. Şenol Özbek hem bir düşünce adamı hem de aksiyon adamıydı. Hiperaktif bir kişiliği vardı. Emekli olmasına rağmen sürekli bir şeyler yapmaya çalışan, yerinde duramayan biriydi. Hissettiği heyecan, ona ayrı bir güç ve aksiyon kazandırıyordu. Sahip olduğu manevi birikim, ilim ve mensubu olmaktan gurur duyduğu medeniyet algısı, onun düşünce sistematiğinin temelini oluşturuyordu.
 
Her yönüyle örnek alınacak dört dörtlük bir adamdı. Cumartesi aniden gittiği İzmir’den bir daha dönemedi. Kendinin kullandığı aracıyla Menemen yakınlarında çarpışma sonucu hayatını kaybetti. İlk gelen bilgiler “kaza” hakkında kuşku uyandıracak hususlar içeriyor. Ama hemen şimdiden kesin bir şey söylemek de zor. Umarım savcı ve diğer ilgililer olayı tam olarak aydınlatır ve kafalardaki kuşkuları ortadan kaldırırlar.
 
Şenol Özbek çarpışarak yaşadı, çarpışarak öldü.
Cenab-ı Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.
Aramızdan ayrılarak geride büyük bir boşluk bıraktı. Kısacası Türkiye’nin entelektüel dünyasında parlak bir ışık daha söndü.
 
Şenol Özbek, son mesajında dünyanın değişmeyen gerçeğini bir kere daha hatırlatarak gitti. Bir kere daha hayat denilen şeyin bir anlık olduğunu gösterdi.
 
Ailesi, dostları ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.
 
Alper TAN

02.04.2012

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016BATI DEĞERLERİ VE HEGOMONYASI SARSILIYOR! 08.12.2016
Allah cc rahmet eylesin
 // ali çelik
pek tv seyretmem fakat kanal a yı tv listemde en başlara taşımama sebep olan sivil düşüncenin 4 cesur asından biriydi. Allah cc rahmet eylesin. ailesine sabır diliyorum. şimdi bazı bonibon subayları gördükçe diyorumki tam bir askerdi....
13 Nisan 2012 17:40
Taziye
 // Hüseyin Demir
Yiğit insan ruhun şad olsun. Allah toprağını bol etsin...
10 Nisan 2012 16:11
taziye
 // mehmet bozalan
Kanal a 'da devamlı olarak izlediğim ve fikirlerine değer verdiğim sayın Şenol Özbek beye allahtan rahmet , sevdiklerine baş sağlığı dilerim...
07 Nisan 2012 20:15