YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O cesur adamı kaybettik
O cesur adamı kaybettik
02 Nisan 2012 13:03
ALPER TAN

Ülkemiz son yıllarda çok önemli kritik gelişmeler yaşıyor. Demokratikleşme, sivilleşme ve millileşme konularında bir dönüşüm süreci içindeyiz. Ülkemizin kılcal damarlarına kadar kök salmış gayri milli, yasakçı statükonun tasfiyesi ve yerine yerli, milli, sivil, demokratik, özgürlükçü bir sistemin inşası için gayret sarf ediliyor.
 
Zaten her saniyesi ayrı bir imtihan olan hayatta, böyle dönemlerde insanlar ayrı bir sınava tabi olurlar. Mevcut düzenden yararlandığı için onu korumaya çalışanlar, zulüm ve haksızlık yapmaktan zevk alanlar, “Neme lazım” vurdumduymazlığı ile ortalıkta dolaşanlar, “Hem nalına hem mıhına” bir tavırla yumurtaları farklı sepetlerde biriktirerek risk almak istemeyenler, gerçeklere gözlerini kapatanlar, gerçekleri gördükleri halde dünyalık menfaatler uğruna yanlış tarafra yer alanlar, “Doğru taraf”a inanmadığı halde sırf belli çıkarlar uğruna, ağzını şapırdatarak olur olmaz her konuda övgüler dizenler, tarafmış gibi görüntü veren ama en ufak bir durum değişikliğinde hemen gerçek yüzünü gösterme ciddiyetsizliği içinde olanlar.. ve bir de inandığı şeyleri ifade etme, inandıkları için mücadele etme cesaretini gösteremeyen korkaklar..
 
İşte kısacık hayatta sayısız imtihanlara tabi oluruz.
 
Diğer yanda ise hakkın ve adaletin tecellisi için hayatını ortaya koyan, bu konuda hiçbir şahsi hesap yapmayan, öyle şeyleri aklından geçirmeyen, o tür hesapları aklından geçirmeyi bile kendi adına zül sayanlar vardır. Zaten tarihi yapanlar da onlardır. İnandıkları uğruna gözünü kırpmadan her şeyini feda etmeye hazır olanlar, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” düsturunu hayatının gayesi edinenler, eliyle, diliyle ve kalben tepkisini veya desteğini göstermekten çekinmeyenler, cesur, korkusuz, mertçe ve delikanlıca davrananlar..
 
Biz şahidiz ki Yarbay Şenol Özbek ülkemizde her geçen gün sayıları azalmakta olan o cesur, korkusuz, harbi adamlardandı.. Adam gibi adamdı. Öyle yaşadı, mesleğini öyle yaptı. Emekli olduktan sonra da eski bir asker olarak bu ülkenin özgürleşmesi, sivilleşmesi ve millileşmesi için neler yapılması gerektiğini yüksek sesle haykırırcasına anlattı durdu. Onun konumunda olanların birçoğu hayatı boyunca dünyalık biriktirmeye çalışırken, Şenol Özbek, eşine ve çocuklarına sadece örnek alınacak onurlu bir hayat, karısına saygın bir eş, çocuklarına gurur duyacakları bir baba, milletine de hayırlı bir fert olmak için uğraştı.
 
Kanal A’da bir buçuk sene, Cuma akşamları “Sivil Düşünce” programını birlikte yaptık. İşini hiçbir zaman aksatmadı. Ağır hasta olduğu tek hafta hariç hiçbir programı savsaklamadı. Her programa, günlerce süren hazırlıklardan sonra çıktı. İki saat konuşur süreyi nasıl olsa doldururuz demedi. Şenol Özbek hem bir düşünce adamı hem de aksiyon adamıydı. Hiperaktif bir kişiliği vardı. Emekli olmasına rağmen sürekli bir şeyler yapmaya çalışan, yerinde duramayan biriydi. Hissettiği heyecan, ona ayrı bir güç ve aksiyon kazandırıyordu. Sahip olduğu manevi birikim, ilim ve mensubu olmaktan gurur duyduğu medeniyet algısı, onun düşünce sistematiğinin temelini oluşturuyordu.
 
Her yönüyle örnek alınacak dört dörtlük bir adamdı. Cumartesi aniden gittiği İzmir’den bir daha dönemedi. Kendinin kullandığı aracıyla Menemen yakınlarında çarpışma sonucu hayatını kaybetti. İlk gelen bilgiler “kaza” hakkında kuşku uyandıracak hususlar içeriyor. Ama hemen şimdiden kesin bir şey söylemek de zor. Umarım savcı ve diğer ilgililer olayı tam olarak aydınlatır ve kafalardaki kuşkuları ortadan kaldırırlar.
 
Şenol Özbek çarpışarak yaşadı, çarpışarak öldü.
Cenab-ı Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.
Aramızdan ayrılarak geride büyük bir boşluk bıraktı. Kısacası Türkiye’nin entelektüel dünyasında parlak bir ışık daha söndü.
 
Şenol Özbek, son mesajında dünyanın değişmeyen gerçeğini bir kere daha hatırlatarak gitti. Bir kere daha hayat denilen şeyin bir anlık olduğunu gösterdi.
 
Ailesi, dostları ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.
 
Alper TAN

02.04.2012

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Allah cc rahmet eylesin
 // ali çelik
pek tv seyretmem fakat kanal a yı tv listemde en başlara taşımama sebep olan sivil düşüncenin 4 cesur asından biriydi. Allah cc rahmet eylesin. ailesine sabır diliyorum. şimdi bazı bonibon subayları gördükçe diyorumki tam bir askerdi....
13 Nisan 2012 17:40
Taziye
 // Hüseyin Demir
Yiğit insan ruhun şad olsun. Allah toprağını bol etsin...
10 Nisan 2012 16:11
taziye
 // mehmet bozalan
Kanal a 'da devamlı olarak izlediğim ve fikirlerine değer verdiğim sayın Şenol Özbek beye allahtan rahmet , sevdiklerine baş sağlığı dilerim...
07 Nisan 2012 20:15