YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM?
“NORMALLEŞME” SADECE BİZE Mİ LAZIM?
14 Temmuz 2016 15:45
Son dönemde atılan "normalleşme" adımlarının yankıları sürüyor. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan bu adımları analiz etti. İşte Tan'ın dikkat çekici analizi:

Yeni hükümetin “Dostları arttırma, düşmanları azaltma” stratejisi ilk duyulduğunda kulağa gayet hoş geliyor. Tıpkı “Yurtta sulh ve Cihanda sulh” sözündeki gibi.. Sahi kim istemez ki dostunun çok, düşmanının az olmasını..

Ancak, “Düşmanlarımızı azaltacağız, dostlarımızı çoğaltacağız” dediğiniz vakit, ister istemez şu soruya da anlamlı bir cevap vermeniz gerekir.. Acaba “Düşmanların çoğalması dostların da azalması bizim hatalarımız ve yanlışlarımız yüzünde miydi?” Dolayısıyla biz tek taraflı olarak “dostça” davrandığımızda her şey “normalleşecek” mi?

Bu “normalleşme” söylemi ister istemez “Bugüne kadar yaptıklarımız anormal miydi?” sorgulamasına yola açıyor ve düşündürüyor..

Karşı tarafın hiç suçu, günahı, hatası yok muydu bugüne kadar yaşananlarda? Mesela ortada hiçbir şey yokken mi biz İsrail’e “One minute” demiştik? Mavi Marmara, durduk yerde turistik macera olsun diye mi Gazze’ye gitmeyi zorlamıştı?

Rus savaş uçaklarının Suriye’de ve bizim sınırlarımızın içinde ne işi olabilirdi? Türk savaş uçakları Sibirya tarafından Rusya sınırını ihlal etse bunu Putin normal karşılar ve anlayış gösterir miydi? Kremlin ve Duma, Rus askerlerinin Esad’ın askerleriyle birlikte Suriye’de Müslüman kıyımı yapıyor olmasından, bizim, Rus pilotun öldürülmesine duyduğumuz acı gibi acı duyuyor mudur? Acı duyuyorsa bunu neden izhar etmemiştir?

Darbelerden çok çekmiş bir ülke olarak, Mısır halkıyla gayet iyi ilişkilerimiz varken gereksiz yere mi darbeci Sisi’ye kafa tutmuştuk?

Katil Beşşar Esad, İran, İsrail, Rusya, ABD ve Avrupa’nın gizli-açık desteği ile, Srebrenitsa tecrübesinden 15 yıl sonra kendi halkına soykırım uygulaması, vahşice savaş açması karşısında sessiz ve tepkisiz mi kalmalıydık?

Dünyanın dört bir yanından ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya Ortadoğu’ya yeniden şekil vermeye uğraşırken Irak’ta olanlar karşısında biz sadece seyirci mi olmalıydık?

Misalleri çok arttırabiliriz.. Aklı başında “yerli” ve “milli” bir insanın buna “evet” diyeceğini zannetmiyoruz. Bütün bu saydıklarımıza “evet” diyen bir Türkiye’nin, dünyada söz sahibi, hatırı sayılır, itibarlı bir ülke olması beklenemez.

Şimdi son bir ayda olanlara lütfen bir bakalım. Biz İsrail’e normalleşmenin de ötesinde dostluk mesajları verip, onların lehine fiili adımlar atarken İsrail, Ramazan ve Bayram demeden savaş uçaklarıyla Gazze’yi bombalamaya devam ediyor. Siyonist askerler Mescid-i Aksa’yı basmayı sürdürüyor. Batı Şeria’da işgali genişletmeye devam ediyorlar.

“Normalleştiğimiz” Rusya’ya gelince.. Biz uçakla Antalya’ya gelen, dünyanın en ucuz yüz küsur Rus turisti davul zurna ile karşılarken, Rus uçakları, Ramazan ve Bayram demeden Suriye’de Türkmen Dağı’nı, Halep’i, İdlib’i bombalamaya, yüzlerce masum Müslümanı katletmeye devam ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Suriye ile de normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var” dediği saatlerde Esad ve Rus uçakları Halep’i bombalıyordu.. Olanlara rağmen bu konuda neden bu kadar kararlı ve ısrarlıyız?

Şimdi sormak gerekmez mi? “Bu normalleşme sadece bize mi lazım” diye.. “Dostluk” veya “düşmanlık” denilen şey sadece tek taraflı ve sadece bizim sorumluluğumuzda mıdır? İki taraflı ise muhatabımız olan devletlerin hükümetleri neden hiç geri adım atmadan bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Böyle bir dostluk nasıl yürütülebilir?

Ak Parti iktidarları ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan bugüne kadar bütün bunlara “evet” demediği için “Hayır” dediği için itibar gördü. Mevcut küresel düzene bayrak açtığı, “Dünya 5’ten büyüktür” dediği için saygın bir yer edindi. Halkımız da bu iradeye çok güçlü destek sağladı, her seçimde artan bir oranda oy vererek Ak Parti’yi ve onun liderini ödüllendirdi.

Dış politikadaki ani eksen değişikliğinin hiç tartışılmadan uygulanmaya başlanması Ak Parti tabanında derin bir düşünceye yol açtı. Şu ana kadar “vardır bir hikmeti” diye bekleyen kitleler bu sürecin devamından memnun ve tatmin olacak mı? İşler tersine dönerse ne olacak?

Anlaşılıyor ki mevcut “normalleşmeleri” yeni “normalleşmeler” takip edecek. Acaba halkımız bütün bu “normal” kelimesiyle anlatılanları gerçekten “normal” karşılıyor mu?

Dostane endişelerimi paylaşıyorum. Ak Parti’ye ve lideri Tayyip Erdoğan’a bu ülkenin ihtiyacı var. Bugüne kadar kazanılanlar heba edilmemeli. Bu değişimin iyi irdelenmesi gerekir. Gereksiz bir vehim mi veya bir elin parmağını bulmayacak az sayıda kaygılı kişinin dışında herkesçe alkışlandığına göre sadece biz mi böyle görüyoruz? Benim ciddi kuşkularım, kaygılarım var. Yanılmayı çok arzu ederim…

Alper TAN

14.07.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI DEĞİŞMEMELİ

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

ANKARA'DAN NE BEKLENİYOR?

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!​

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Raif Songur
Bir haftadan beri sizi sabah göremedim çok üzüldüm yazınızı çok beğendim bende sizin gibi düşünüyorum ve şimdiki gidişattan kaygı duymaktayım sabah derslrrinizi bekliyorum.Fatin beyi ve sizi cok seviyoruz kanal a iyi konulara değiniyor Selamünaleyküm Allaha emanet olmanız Raif Songur...
15 Temmuz 2016 20:21
 // Reşat altın.
artırsın.ufkunuzu açsın.Size bizlere tüm insanlara muslumanlara doğruyu yanlıştan hakkı batildan ayirtetme fetadeti versin....
15 Temmuz 2016 16:24
 // Reşat altın.
Zi kaybediyoruz.Derdimiz çok.Islam birliği yonunde güzel şeyler oluyor gibiyken ( ordu , bayramlarin aynı tarihte yapılması ...) bu konuma gelmek zor oldu doğrusu.Bu yazınızı birazda korkarak bekliyordum doğrusu.Yureginize sağlık.Sizi ALLAH için seviyoruz.Görüşmeyi misafir etmeyide çok i asteriz sizi .( Çankiri dayiz )Rabbim ilminnizi...
15 Temmuz 2016 16:21