YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neden o zaman istifa etmediniz?
Neden o zaman istifa etmediniz?
24 Ağustos 2011 20:10
ALPER TAN

Türkiye, yayınlanan yeni bir ses kaydını tartışıyor. Özellikle son 5-6 yıldan bu yana ülkedeki demokrat kesimlerin sürekli dile getirdikleri gerçekler Türk Silahlı Kuvvetlerinin en tepesinde görev yapmış bir isim tarafından açık açık itiraf ediliyor.

 “TSK her yere kontrolsüz mayın döşedi, emir komuta birliğini sağlayamıyorlar, çatışma anında tim komutanı mevziye silahını bırakıp kaçıyor, TSK, eğitim zafiyeti nedeniyle terörist diye masum erimizi kendisi vurdu. Sınır karakollarımız hatalı yapıldı, Hantepe’de TSK’nın hataları var. Halimiz tam bir kepazelik. İHA skandalında, TSK’nın teşkilat yapısının yanlış olduğu anlaşıldı. Artık TSK, her şeyi yasal zemine oturtmak zorunda. TSK elindeki teknik imkânları kullanamıyor, TSK’nın eğitim ve tatbikatı zayıf.”

Dışardan her hangi bir kişi çıkıp yukarda sıraladığım cümleleri ifade etseydi, bu ülkede belli bir kesim tarafından, bu konuşmayı yapan kişi, hainlik, işbirlikçilik, asker düşmanlığı dahil çok ağır suçlamalara maruz bırakılırdı. Şimdi o ucuz kahramanlar çıkıp Işık Koşaner’e ne diyecekler merakla bekliyorum.

Işık Koşaner’e ait olduğu ifade edilen ses kaydında onlarca acı itiraf yapılırken, TSK’nın hükümetlere karşı nasıl bir tutuk içinde oldukları gerçeği de gün yüzüne çıkmış oluyor. General, “Terörle mücadelede hiç kimse bize talimat veremez” diyor. Kendileri sanki bu ülkenin tek sahibi. Ve ülkede her şeye onlar kendi başlarına karar verip uygulayabilirler! Dediği aslında pek yanlış da sayılmaz. Son yıllara kadar öyleydi. Ülke içinde hiçbir otoriteyi tanımazlardı. Sadece NATO ve ABD’den emir ve talimat alırlardı. Ama devran değişiyor işte.

Şimdi sormak gerekiyor. Genelkurmay Başkanlığı, terörist sanılarak kendi askerimiz tarafından yanlışlıkla vurulan asker konusunda şimdiye kadar nasıl bir işlem yapmıştır? Her yere döşenen ve envanteri tutulmayan mayınlar konusunda Genelkurmay şimdiye dek ne yapmıştır? Bu güne kadar TSK’nın döşediği bu mayınlara basarak hayatını kaybeden veya sakat kalan vatandaşlarımızın günahı neydi? Bunun hesabını kimler verecek? Hantepe baskınını ekrandan canlı canlı izleyip bir şey yapmayanlar hakkında genelkurmay bir işlem yapmış mıdır? Yoksa olayları ötmüş müdür?

“2 teröristin gelip 30 askeri esir aldığı” itirafını yapıyor genelkurmay başkanı. Dağlarda yaşayan 2 teröristle başa çıkamayan generaller utanmadan memleket meseleleri konusunda ahkam kesmeye veya 75 milyon nüfuslu ülkeyi yönetmeye kalkışıyorlar. Bunu hangi yüzle yapabiliyorlar? 2 teröristle başa çık(a)mayanlar geçmişte defalarca bu ülkenin seçimle işbaşına gelmiş hükümetlerini ortadan kaldırmaya kalkıştılar. Yayınlanan bu son konuşmada kaldırılan EMASYA protokolünün yerine ne konulacağı konusunda çalıştıklarını söylüyor general. Yani kendi işini yapamayan generaller, TBMM’nin veya hükümetin yapması gereken işlere kafa yoruyorlar. Bunun için çalışıyorlar. Kendi içindeki skandalların hesabını soramayan generaller, bu ülkenin halkına akıl vermeye çalıştılar.

Yaptığımız araştırmalar, yayınlanan bu ses kaydının bu sene Nisan ayında Diyarbakır’da yapılan bir toplantıda yapıldığını gösteriyor. Toplantıda Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in, şimdiki Genelkurmay Başkanı o günün Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel’in de içinde bulunduğu üst düzey subaylara hitap ettiği anlaşılıyor. Toplantıda Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, 2. Ordu Komutanı Servet Yörük, 7. Kolordu Komutanı Korg. Salih Zeki Çolak ve bir de tümen komutanının mevcut olduğu belirtiliyor. Yani Genelkurmay Başkanı, TSK’nın en üst düzey komutanları ile bu toplantıyı yapıyor ve tarihi itiraflarda bulunuyor.

Silvan saldırısında askere saldıranlar, 7 ölüsünden 5’ini kısa süre içinde dağ şartlarında kaçırmayı başardıkları halde, bizim koca ordumuz, Çukurca saldırısında şehit edilen askerimizin naşını gelen büyük tepkilerden dolayı 5-6 gün sonra ancak bulabiliyor.

Bu acı gerçekleri düzeltemeyen, hükümetten ve halktan bu zafiyetleri ve skandalları gizleyen generaller, ne yazık ki bu skandallar veya zafiyetlerden dolayı istifa etmeyi hiç düşünmedikleri gibi terörün çok kritik bir sürece girdiği günlerde, üstelik komutanın yakındığı hıyanet ve skandalların sorumlusu olarak yargılanan birkaç generali yargının elinden kurtarmak için topluca istifa ettiler.

Bütün halkımızın bu gerçeklere gözlerini açması icap ediyor. Yeni Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesinin de bu skandalların hesabını sorması gerekir. Umarım yeni komuta kademesinin acziyet içinde itiraflarını da bir süre sonra yine internet sitelerinden dinlemek durumunda kalmayız. Umarım kendilerinden önceki generallerin kurtaramadığı Ergenekoncuları yeniden kurtarmaya çalışan Hayri Kıvrıkoğlu da bu konuşmaları dinlemiş ve kendine göre bir ders çıkarmıştır. Yine umarız Hayri Kıvrıkoğlu ve onun gibi tribünlere oynamaya çalışanlar, bu tür artistik hareketlerle ülkeye hizmet edilemeyeceğini bir an önce idrak ederler.

Yayınlanan ses kaydındaki itiraflar zafiyetler, skandallar ve hıyanetler konusunda savcıların, mahkemelerin ve siyasetin derhal harekete geçmesi gerekir. Aksi halde benzer skandalları önlemek mümkün olmaz.

24.08.2011

Alper TAN

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
İŞTE BASIN YAYIN ÖZGÜRLÜĞÜ !
 // BATUHAN
Sn.Alper bey yine adamcağızlara kaçacak delik bırakmamış bakalım bunları hangi şovalyeler koruyacak....
25 Ağustos 2011 09:52
Ahmet ZENGİN'İN TÜM SÖYLEMLERİ HAKLI
 // Süleyman PEKSÖZ
Yıllardır bunları mertçe Tv.lerde söyleyen Ahmet ZENGİN'e Orduevlerine giriş yasağı koyan TSK,bir harfini tekzip edemedi.
Paşalar kendi eğitimi ile uğraşacağına,Askerlik dışında işlerle uğraşmamalı,Yazık hemde çok yazık.......
25 Ağustos 2011 02:19