YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NE OLDU VE NE OLACAK?
NE OLDU VE NE OLACAK?
30 Nisan 2014 16:37
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 30 Mart seçimlerinin içerde ve dışarda nelere yol açtığını anlatan çarpıcı bir analiz kaleme aldı. İşte o analiz;

30 Mart seçimlerinin üzerinden tam bir ay geçti. Ama seçim sonuçlarının ülkede ve dünyadaki yansımaları devam ediyor. 30 Mart öncesi yazılarımızda bu seçimde sadece muhtarların ve belediye başkanlarının seçilmeyeceğini, seçimin küresel boyutlarına da dikkat çekerek anlatmıştık. Şimdi bu yazıda seçimin içerde ve dışarda nelere yol açtığını bazı örneklerle anlatmaya çalışalım.

Türkiye, 17 Aralık darbe girişimlerini biraz sıkıntılı da olsa, demokratik kurallar ve hukuk çerçevesinde suhuletle atlattı. Çok sert ve belden aşağı tartışmaların, atışmaların manyetik alanından vatandaşların sağduyu ibresi olumsuz etkilenmedi. Seçmen 17 Aralık ve devamındaki operasyonların rüşvet ve yolsuzlukla mücadele amacının olmadığını gördü. Bunun açık bir darbe girişimi olduğunu çözdü.

Bakmayın farklı konuştuklarına.. Bu gerçeği, muhalefet partileri de, Ak Parti’ye oy vermemiş olan seçmen kitleleri de biliyorlar. “Rüşvet” ve “yolsuzluk” teması partilerce seçim malzemesi olarak kullanılmak istendi. Çünkü kullanmak için elverişli bir malzeme olarak görülüyordu. Zaten paralel yapı, bu maksatlı soruşturmaları seçim malzemesi olarak biriktirmiş ve vakti gelince patlatılmak üzere planlamıştı.

Kendileri halkı ikna edecek pozitif bir siyaset üretemedikleri halde sadece iktidarın yıpratılmasına yönelik bir strateji veya darbe olursa, darbe hükümeti olma hayaliyle ellerini ovuşturan politikacılar, bir kere daha batağa saplandılar. Başarı elde etmek için dış destekli paralel örgütün ipine sarılan partilerin yönetimleri 30 Marttan sonra birbirlerine düştüler. Anamuhalefet CHP’nin başı, seçim akşamı istifa noktasında “gitti-geldi.” İkinci muhalefet MHP’de, dışarı pek yansımasa bile işlerin hayli karışık olduğuna dair bilgiler geliyor. BDP ise yeni bir metamorfoz dönemine giriyor.

Kısacası 30 Mart seçimleri, siyaseti derinden etkileyecek bir sarsıntının ilk işaretiydi. İlerleyen aylarda iktidar partisi de dahil tüm siyasi partilerde çok önemli değişikliklerin olacağını şimdiden söylemek yanlış olmaz. Çünkü Başbakan Erdoğan ve çevresindeki bir avuç dava adamının dışında Ak Parti kadrolarının da başarılı bir sınav verdiklerini görmedik. Hatta 30 Mart öncesi 2-3 ay geri çekilip sessizce gelişmeleri takip edip seçim sonucu belli olduktan sonra anında sahneye fırlayarak zaferi sahiplenmeye çalışanlar ise dikkatlerden kaçmadı. Başbakan Erdoğan’ın partisindeki bu kesimleri görmüyor olması mümkün değil.

Bürokrasideki paralel yapıya dair değişimler ise hızlandı. Paralel örgütün başının “mülaene” dediği “beddua”nın yansımaları ortada. Binlerce mensubunun “evlerine ateş düşüyor,” “yuvaları başlarına yıkılıyor” “dirlikleri bozuluyor” “duyguları sinelerinde bırakılıyor,” “önleri kesiliyor,” “bir şey olmaya imkanları kalmıyor…” Yanlış anlaşılmasın. İşlerin bu hale gelmesinden mutlu ve memnun olduğumuz için söylemiyoruz. Aksine içinde dost ve arkadaşların da bulunduğu bu insanların, örgüt tarafıdan bu duruma düşürülmesinden üzüntülüyüz. Çünkü bir devletin gayrimeşru oluşumlara karşı kendini koruması kadar doğal bir şey olamaz. Allah’ın kendilerine verdiği akıl ve düşünme yeteneğini kullanmayıp, kendi kafatasını başkasının beynine kiraya veren inanların durumu çok acıklı. O bedduanın dönüp kimi vurduğunu görmemekte hala ısrar eden ve hala gerçeklere gözlerini, gönlünü kapatan.. Kendilerine söylenen “zırvalara,” “kutsiyet” ve “keramet” atfederek aldanmaya gönüllü biçimde devam eden insanlara diyecek bir şey bulamıyoruz. 

Devlet içine yuvalanmış paralel yapı temizlenirken, son yıllarda vesayetçilerin ve iş ortağı paralel örgütün hedefinde olan MİT, bu süreçten son derece güçlenerek çıktı. MİT, hem bu saldırıları tereyağından kıl çeker gibi boşa çıkardı, hem de yeni teşkilat kanunu ile sayısal ve nitelik olarak son derece muhkem hale geldi. MİT, esas görev alanı olan yurt dışında daha aktif bir döneme hazırlanıyor. Dünyadaki benzer servisler arasındaki konumu daha yukarılara çıkıyor. Bu durum, paralel yapının ve arkasındakilerin, maksatlarının tersiyle karşılaştıklarının açık bir göstergesidir.

30 Mart seçimleri ardından, paralel yapı ve patronlarını çıldırtacak başka bir adım Filistin’den geldi. Batı Şeria ve Gazze diye yıllardır ikiye bölünmüş olan Filistin’in, iki yakası bir araya geliyor. Taraflar birleşme ve ortak hareket etme kararı aldılar. Bu durum İsrail ve ABD’yi boşa düşüren ve şok eden bir gelişme.

30 Mart sonrası kimin cumhurbaşkanı olacağına dair hızlı bir tartışma ortamına girildi. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin ilk kurbanı ise Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç oldu. Yasakçı vesayet düzeninin en çok gadrine uğramış adamalardan biri olan ve kendisini geçmişten beri olgun tecrübesi ve demokratik duruşuyla tanıdığımız Haşim Kılıç’ın nasıl olup da böyle bir hataya düştüğünü anlamakta güçlük çekiyoruz. Daha halkın 30 Mart dersinin üzerinden haftalar geçmeden yapılan acemilikleri izah etmekte zorlanıyoruz. Haşim beyin kariyerini böyle bir finalle noktalaması gerçekten düşündürücü..

Şimdilerde kimin cumhurbaşkanı olacağı konusu tartışılıyor. Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e çıkma konusunda kesin kararlı olduğunu düşünmüyoruz. Kendisi de çıkabilir veya yine bir sürpriz yaparak başka birinin çıkmasına destek de verebilir. Halk ilk defa kendi cumhurbaşkanını doğrudan kendisi seçecek. 2002’den beri yapılan seçimlerde halkın verdiği mesaja bakılırsa Tayyip Erdoğan’ın desteğini almayan birinin cumhurbaşkanı olma şansı gerçekçi görünmüyor. Halk, gerektiğinde mülayim gerektiği zaman da otoriter olmayı bilen ama her defasında halkın taleplerine cevap verebilen Tayyip Erdoğan’ı tanıyor, güveniyor ve seviyor.

Çünkü halk, ABD’nin Afganistan ve Irak’a getirdiği demokrasiyi(!) çok iyi biliyor. Çünkü halk, Batı’nın Ukrayna’ya getirdiği özgürlüğü(!) çok iyi görüyor. Çünkü halk, Avrupa ve Amerika’nın Mısır’a vaat ettiği geleceği çok iyi anlıyor.

Artık eski devlet yok. Milli bir devlet var. Yeni Türkiye var. Kendi meselelerini kendisi çözebilen, dünyadaki adaletsizliklere ve zulümlere karşı gelen, çevresine ve özellikle Müslüman dünyasına umut vaat eden bir Ankara var. İçinde “halk” olmayan “demokrasi”özleminde olanlar çok üzülecekler. Ama durum böyle…

Alper TAN

30.04.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

ADANMIŞ RUHLAR MI ALDANMIŞ RUHLAR MI?

DERVİŞ HIRKASINA BÜRÜNEN AVCI

ABİLERE ABLALARA 1 NİSAN ŞAKASI

ASLINDA NEYİ SEÇİYORUZ?

MENDERES, ÖZAL, ERDOĞAN VE 17 ARALIK

SATIR ARASINA DEĞİL BÜYÜK RESİME BAKALIM

ALLAH’I DİNLEMEDİLER İNSANLARI DİNLEDİLER

DOSTLAR DÜŞMAN, DÜŞMANLAR DOST OLUNCA..

İSLAM’A KARŞI PROTESTAN İSLAM ÜRETİLİYOR

PARALEL CIA PARALEL MOSSAD İÇERİDE

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
17:06
 // İKİZ
Paralel yapı bitti, sıra ikiz devlette. Bu ikizlik öyle bildiğiniz ikizlerden değil, basbayağı siyam ikizi. Bir bedende tek kalp, tek mide, tek karaciğer var ama; bu bedende iki kafa var. Teşbihimde hata olmaması için gerçek insan siyam ikizlerine Allah kolaylık versin, onlar böyle olmayı kendileri istemedi ama, devletin iki başından birinin kesilmesi lazım. Bu operasyona bütün cesaretimizle evet demeliyiz. Ya zillet, ya millet..!!...
02 Mayıs 2014 17:06
16:16
 // Adem'i Fani
Hesabın en iyisini Mevlam yapar....
01 Mayıs 2014 16:16
İnsan çok zalim ve çok cahildir.
 // Ahmet Ünal
Başbakan beddua dediğiniz mülaeneye amin demedi. İmanına güvense amin der, zalim olmaktan kurtulurdu! Her şüphe için bin masumun ocağına ateş düşürmek nemrutlara has zalimane bir yöntemdir.
Zalimlerin yanında durup, "insan çok zalim ve çok cahildir" ayetini nefislerinde nasıl tefsir ettiklerini görmektense mazlumların yanında saf bağlar yuvamın yıkılmasını beklerim!
İktidarlar soruşturmayla değil ahlaki çürümeyle yıkılır!
Vela teziru vaziratün vizra uhra!......
01 Mayıs 2014 Perşembe 12:41