YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NE DEĞİŞTİ?
NE DEĞİŞTİ?
01 Kasım 2013 15:22
Türkiye gittikçe normalleşiyor. Meclis'te dün ortaya çıkan tablo bunun en önemli göstergelerinden biri olarak tarihe geçti. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Türkiye'de neyin değiştiğini analiz etti. İşte o analiz:

 Bu ülke on yıllarca kendi vatandaşını düşman olarak gören bir devlet anlayışı ile yönetildi. Devlet kendi vatandaşlarını Türk, Kürt, Alevi, laik, irticacı, sağcı, solcu, bölücü, dinci yaftalarıyla fişledi. Milli Güvenlik siyasetinde “İç düşman” diye bir garabet icat edildi. Devletin istihbarat kurumları vatandaşın özel hayatını dikizledi. Dış istihbarat işi CIA ve MOSSAD’a bırakıldı. Kürtler bölücü, Aleviler tehlikeli, mütedeyyin insanlar irticacı, Ermeni ve Rum vatandaşlar yabancı olarak görüldü.

Halkın oylarıyla kurulan partiler vesayet sisteminin emrindeki savcıların açtığı davalar sonucu sistemin zulüm dağıtan mahkemelerince kapatıldı. Halkın dili, dini, kültürü, yaşam tarzı, kıyafeti yasaklandı. Halkın çocuklarının oluşturduğu orduyu yönetenler, askerin başörtülü annesini oğlunun yemin törenlerine sokmadılar.

Halkın çocukları halkın paralarıyla kurulmuş üniversitelerde halkın ödediği vergiden maaşını alan profesörler tarafından ikna odalarında psikolojik işkenceye maruz bırakıldılar.

Küçücük çocuklara “Andımız” adı altında on yıllarca yalan yere yemin ettirildi. Bu milletin fertleri kıyafetinden dolayı devlet memuru yapılmadılar. Merve Kavakçı örneğinde olduğu gibi halkın oylarıyla seçilmiş ve hiçbir suçu bulunmayan kadınlar ülkenin Başbakan'ı tarafından ahlaksızca Milletin Meclisi’nden kovuldu.

Peki ne oldu?

Türkiye incir çekirdeğini doldurmayan saçma sapan tartışmalarla on yıllarını heba etti.

Kürtçe yasaklıydı. Bu yasağı ülke bütünlüğünün teminatı saydılar. Yasaktan teminat olamazdı. Yasak kalktı halkın devlete olan güveni arttı. Bu yasakların zulmüne maruz kalanlar artık bu devleti kendi devletleri olarak görüyorlar.

“Andımız” kaldırılırsa ülke bölünür dediler. Bir ay önce kaldırıldı. Ülke yerinde duruyor. Üstelik bir ay öncesine göre daha güçlü, daha mutlu. Başörtü yasağını laikliğin güvencesi olarak gösterdiler. Yasak yok; laiklik yerinde duruyor.

Türkiye nasıl bu noktaya geldi? Esas bunu düşünmemiz gerekir. On yıllarca beyinlerimiz nasıl işgal edildi, nasıl yönlendirildi? Bu saçma yasaklara uydurma gerekçelere nasıl itibar ettik?

Bizce cevabı şudur:

Güzel şeyler ABD-NATO güdümlü “Üst Yapı”nın dağıtılmasıyla başladı. Böylece ülkemizdeki vesayet sistemi çökmeye başladı. Gizli “Üst Yapı”nın operasyonel birimlerinin oluşturduğu Ergenekon’un deşifre edilmesiyle vesayet sistemi büyük bir darbe daha aldı. Balyoz Davası'nın nihai karara bağlanmasıyla yasakçı düzenin sahiplerinin kalan umutları da suya düştü. TSK’da vesayet sistemine gönül vermiş olanlar yeni gerçekleri görmeye başladılar. Gizli “Üst Yapı”nın kullandığı siyasetçiler ise ortada kaldılar. Bunlar, “Üst Yapı” ve Ergenekon deşifre olup TSK'da asli görevine dönünce kendi başlarına başarılı olamayacaklarını anladılar. Hala çatlak sesler mevcut olmakla birlikte, ülkenin kaderine hükmedebilecek güçte değiller artık. Gidişattan hoşnut olmasalar da etkisiz ve desteksiz durumdalar.

TBMM’de kıyafet özgürlüğü konusunda orada temsil edilen tüm partilerin kurumsal tavırları önemli bir göstergeydi. Vesayet sisteminin baskısından kurtulan partiler özgür iradeleriyle hareket ettiler. Bir gizli güce tabi olmadılar. Halkın gücünü gözeterek tavır belirlediler. O gizli güce değil halka hesap vereceklerini ve halkın desteği olursa siyaset yapabileceklerini unutmadılar. Bu da vesayetten kurtulduktan sonra siyasetin ülke yararı için nasıl hareket edebileceklerini göstermesi bakımından önemliydi.

Şimdi halkımız aynı hassasiyeti anayasa konusunda da bekliyor.

Ülkemizin ve siyasetçilerimizin normalleşmeye ihtiyacı var. Gerilimden bu ülkede kimse bir şey kazanmadı. Gerilimden kazananlar bu ülkeye kastedenlerdi. Bunun farkında olmalıyız. Bunu unutmamalıyız.

Bu noktada ana muhalefet partisinin “Esad başarılı olsun da Tayyip Erdoğan başarısız olsun,” “Sisi darbesi muzaffer olsun da Ak Parti kaybetsin” mantığından sıyrılması gerekiyor. CHP, siyasetini değiştirmedikçe onu Sarıgül’ün de kırmızıgülün de kurtaramayacağını anlaması gerekir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun artık ABD’den iktidar devşiremeyeceğini, bu ülkede tek ve meşru iktidar gücünün halk olduğunu görmesi gerekiyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Washington’dan randevu ayarlamak için otel odalarında gizli gizli ABD elçisi ile harcadığı zamanı halkın sıkıntılarının çözümü için harcamasının daha faydalı olacağını anlaması gerekiyor.

Halkın gücü çok önemli. Halkın, kendi iradesine sahip çıkması çok önemli. Eğer halk vesayetçilerin baskısına boyun eğip kendi iradesine sahip çıkmasaydı bugün başka şeyleri konuşuyor olurduk. O nedenle halkın sandıktaki kararlılığı, 2010 yılındaki referandumda gösterdiği tavır son derece hayati.

Bir şey daha... ABD-NATO merkezli vesayet sisteminin avunucularının Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e istifa baskısı karşısında Necdet Özel "Beni hedef tahtasına oturtursanız bir süre sonra beni de bulamazsınız" derken, ülkemizdeki NATO’culara “ABD’den umudunuzu kesin” diyor belki de..

Başlıkta “Ne değişti” diye sormuştuk. İşte ülkede böyle küçük değişiklikler oldu.

Bu ülke ve kurumları “Anadolu çocuklarının kontrolünde” artık.

Bunun dışında beklentisi olanlar çok beklerler..

Alper TAN

01.11.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ

BİRLİĞİN GÜCÜ VE DÜŞMANIN KORKUSU

EYVAAH. “MİT TÜRKİYE’Yİ KOLLUYOR!”

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN İNCE İNCE İNCİLER

28 ŞUBAT “ÜST YAPI” VE DEMİREL

28 ŞUBAT, BÇG VE YEŞİL HOLDİNGLERİN GERÇEK YÜZÜ!

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR

28 ŞUBAT’IN 28 GÜNAHI

YENİ CHP ÇOK TUTARLI VE ÇOK BAŞARILI

MISIR'I UNUTTURMAK İÇİN SURİYE ÖNE ÇIKARILIYOR

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN

DEĞİŞEN DÜZENLER VE KÜRESEL SAVAŞ İHTİMALİ

 

Etiketler: , ,
ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
soy
 // ali
Alper bey belki konu ile ilgili değil ama hükümetin kürtlerle ilgili açılım politikasında sadece imralıyı muhatap alması *(itiraz edeceksiniz ama zahiren öyledir.) kürtlerin hepsini onun temsil ettiğini varsaymak değil mi? ...
07 Kasım 2013 Perşembe 14:49
ne değişti
 // komodor112
tc de hükmeden güç anadolu çocuklarının eline geçti ama bana göre hala bu üst yapı canlı ve birkaç manevra yapıyor bunada göz ardı etmediğnizi biliyorum hala çok uzun bir yolumuz olduğunu düşünüyorum ...
03 Kasım 2013 Pazar 13:40
muhteşem
 // fikret subaşı
muhteşem bir analiz yapmışsınız.teşekürler
...
02 Kasım 2013 Cumartesi 11:47