YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MUHALEFETİN HEDEFİ KAZANMAK DEĞİL “KAYBETTİRMEK”
MUHALEFETİN HEDEFİ KAZANMAK DEĞİL “KAYBETTİRMEK”
10 Şubat 2015 18:31
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 7 Haziran seçimlerinde muhalefet partilerinin AK Parti'nin yeniden kazanacağını kabul ettiğini ve bu nedenle hedeflerinin seçimin kazanmak değil, kaybettirmek olduğunu söyledi. İşte Tan'ın o analizi:

Hareketli bir seçim dönemine daha giriyoruz. Kongreler, mitingler, seçim şarkıları, siyasi atışmalar hızlandı.

Ak Parti son 3 seçimde, en yakın rakibine büyük farklar atarak tek başına iktidar oldu. Kurucu Genel Başkan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine şimdi yeni bir genel başkanla devam ediyor. 2002’den bu yana muhalefet tarafından hiçbir seçimde mağlup edilemeyen Ak Parti, yapılan son anketlerde de yine en yakın rakibini ikiye katlayan sonuçlar veriyor. Bu da muhalefette ciddi bir umutsuzluğa yol açıyor.

Eğer süreç böyle devam ederse 8 Haziran’da kimin iktidarda olacağı şimdiden belli. Bu durum, muhalefet partilerini garip savrulmalara zorluyor. Düşünün ana muhalefet partisinin başı, Meclis’teki iç güvenlik yasası yürürlüğe girerse olay çıkarmak için yüzünü kapatan, oraya buraya molotof atan grupların önünde yürüyeceğini şimdiden ilan ediyor. Halbuki daha geçen yıl, o tür provokatif eylemlerde onlarca insan hayatını kaybetti. En son Kobani bahanesiyle 6-7 Ekim kalkışması ve devamındaki hadiselerde 50’ye yakın insanımız öldü.

CHP yönetiminin ne yapmak istediği ortada. Geçmişteki tecrübeler hafızalarda. 12 Eylül darbesi öncesi sağ-sol çatışmalarının öncülüğünü solda CHP, sağda ise MHP yapıyordu. Sağ-sol çatışmalarında binlerce, gencecik ve idealist vatan evlatları hayatlarının baharında toprağa verildiler. Onbinlercesi ya ceza evlerinde çürüdü ya da yurt dışına kaçmak zorunda kaldılar. Millete ve memlekete kaybettirdiler. Bu çatışmalarla askeri darbelere zemin hazırlayıp yabancı güçlerin devlete hükmetmesine gerekçe sağladılar.

Karşılıklı çatışmalarla 12 Eylül 1980 darbesine ortaklaşa zemin hazırlamış iki parti olan CHP ve MHP şimdi de ortaklaşa olarak Türkiye’nin eteklerinden çekiştirerek ülkenin güçlenmesine mani olmaya çalışıyorlar.

“Türkçü” MHP, “bölücü terör örgütünün partisi” olarak gördükleri “Kürtçü” HDP ile birlikte iç güvenlik yasasının çıkmasına karşı ortak cephe oluşturuyorlar. 6-7 Ekim katliamları olurken “Nerde bu devlet” diye kıyamet kopartan MHP, o tür olayların önüne geçmek için hazırlanan yasal düzenlemelere CHP ve HDP ile birlikte engel olmaya çalışıyor.

Siyasi partilerin savundukları ilkelerin neler olduğu konusunda müthiş bir kafa karışıklığı yaşanıyor seçmende. CHP ile MHP, MHP ile HDP ve nihayet CHP ve HDP arasındaki farklar giderek ayırt edilemeyecek kadar belirsizleşiyor. Bu durum hayra mı alamet şerre mi bilemiyoruz. Ancak seçim sandığına hazırlanan bu muhalefet partileri açısından sanki hiç de hayra alamet görünmüyor gibi.

Muhalefet partilerinin seçim öncesi halka neler vaad ettiklerini bilmiyoruz. Daha da enteresan olanı, muhalif partilere oy verecek olan seçmenlerin kahir ekseriyeti, oy verdikleri partinin aslında iktidar olamayacağına inanıyor. Oy verecekleri partinin liderini beğenmiyor. Yani hem muhalefet partilerinde hem de muhalif seçmende büyük bir çöküntü ve umutsuzluk var.

Belediye seçimlerinde biraz farklı olmakla beraber, bu partiler seçmene neden umut ve vizyon veremiyorlar? Bunun üzerinde derinlemesine düşünmek gerekiyor aslında. Bunun çok fazla sebebi var. Ama nerdeyse tüm muhalefet partilerinin ortak olumsuz noktası şu: Muhalefet partilerinin tamamı aslında iktidar olamayacaklarını bildikleri için seçim stratejilerini “kazanmak” üzerine değil, tamamen “kaybettirmek” üzerine kurguluyorlar. “İktidar partisine ne kadar kaybettirirsek kardır” noktasından hareket ediyorlar. Hedefe böyle bakılınca seçim kazanmak için bir strateji üzerinde ciddi çalışma yapılmıyor. Seçim çalışmaları “seçmenin oyunu almak” için değil, seçmeni “Ak Parti’ye oy vermekten caydırmaya” dönük bir kampanyaya dönüşüyor.

Seçimler “siyasi rekabet” atmosferinden çıkıp “husumet” mücadelesine evriliyor. Muhalefet partileri açısından seçim, “kazanma” hedefinden çıkıp “kaybettirme” amacına kayınca alttan alta örtülü ve ilginç ittifaklar da geliştiriliyor. CHP ve MHP 2007 seçimlerinden bu yana çeşitli yerlerde karşılıklı olarak örtülü ve adı konmamış ittifaklar yapıyorlar. Zayıf olan güçlü olana destek veriyor. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde neredeyse belli başlı tüm muhalif partiler, Tayyip Erdoğan karşıtlığı etrafında birleştiler. Bu müttefik cephenin paydaş sayısı 15’e yaklaşmıştı. Sonuç yine “hezimet” oldu.

Görünen o ki 7 Haziran seçimlerinde de muhalefet partilerinin stratejisi “kazanmak” değil “kaybettirmek” üzerine olacak. Hatta rekabeti veya husumeti öyle abarttılar ki Ak Parti veya Tayyip Erdoğan husumetini Türkiye husumetine dönüştürüyorlar.

Öyle olmasa “kamu güvenliğini” sağlamaya dönük bir düzenleme konusunda neden bu kadar kıyamet kopartılsın ki!

Öyle olmasa 30 seneden bu yana on binlerce insanının ölmesine neden olan bir hadisenin “çözüm süreci” ile nihayete erecek olmasından niçin rahatsız olsunlar ki! Öyle olmasa, AK Parti düşmanlığını da aşıp Türkiye düşmanlığına ve hatta İslam düşmanlığına dönüşen sinsi Paralel Yapı'nın kirli siyasetine muhalefet partileri neden alet olsunlar ki!

Görünen o ki, Haziran seçimleri öncesi muhalefet partileri, Ak Parti karşıtlığı kisvesiyle, “Yeni Türkiye” karşıtlığı hedefinde aynı cephede pozisyon alacaklar. Bunu seçmenin büyük çoğunluğu fark ediyor. Böyle bir durum Türkiye siyaseti bakımından hiç sağlıklı değil. Muhalefet partileri açısından ise sadece vahim ve dramatik. Çünkü muhalefetteki bu gidişat, bırakın Ak Parti’yi zayıflatmayı; aksine onu daha da güçlendiriyor ve hatta vazgeçilmez hale dönüştürüyor.

Tabi AK Parti, ipin ucunu bırakmadığı ve zafer sarhoşluğuna kapılıp rehavete girmediği takdirde.. O nedenle de AK Parti’nin aday belirleme sürecinde “ince eleyip sık dokuması” olmazsa olmaz hale geliyor.

Alper TAN
10.02.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI “GÜVENLİK İÇİN” FİŞLİYOR “TÜRKİYE DİKTATÖRLÜK İÇİN!”

BATI NEDEN BATIYOR ANKARA NİÇİN YÜKSELİYOR?​

DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!

İÇİMİZDEKİ FRANSIZLARA BATI'DAN DERS!​

CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

ALPER TAN PARİS SALDIRISININ ARKA PLANINI ANLATTI

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

BATI'YA GÜVENME ÜLKENE GÜVEN!

BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”​

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016BATI DEĞERLERİ VE HEGOMONYASI SARSILIYOR! 08.12.2016
islam dünyasındaki darbelerin iç yüzü
 // necmettin yıldız
mısırda aleni pevasızca yapılan darbenin araplar icindeki haçlı siyonist kuklaları cirkin ve galiz yüzünü ortaya çıkardı esasen cezayir darbesinde benzer vakalar vuku bulmuştur en cok dersi ibreti bizler almalıyız...
10 Şubat 2015 Salı 21:15