YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Millet yönetime el koydu
Millet yönetime el koydu
13 Eylül 2010 11:48
ALPER TAN

Washington yönetiminin “Bizim çocuklar” dediği darbecilerin millete ihanet tarihi olan 12 Eylül 1980’in üzerinden geçen 30 yılın sonunda hak yerini buldu. Millet yönetime el koydu. Sandığa giden seçmenin % 58’i “evet” diyerek darbecilerin yaptığı antidemokratik anayasanın önemli maddelerini değiştirdi. Değişen maddelerin en önemlisi, millet iradesinin üstünde Demokles’in kılıcı gibi duran darbecilerin vesayet kurumu ve vekili olan Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değişmesidir. Her defasında milletin taleplerini CHP’nin müracaatı ile ters yüz eden bu yapı değişiyor artık.

Yüksek yargıdaki YARSAV düzeni ise tam olarak değişmese bile belli ölçüde sarsılabilir. Askeri mahkemeler ve YAŞ kararlarının yargı denetimine açılması gibi konular da önemli konular. Ama her şeyden önemlisi bu referandum gösterdi ki vesayetçi kurumlar, partiler ve odaklara rağmen gerekirse millet doğrudan işi ele alarak kendi kararını icra edebilir.

Bu referandumda 49.4 milyon seçmenin, 38.3 milyonu oy kullandı. Yani katılım % 77.4 oldu. Bu gayet yüksek bir oran.
Seçmenin 21.8 milyonu “evet” derken, “hayır” oyları 15.8 milyon oldu. BDP’nin boykot baskısı yaptığı illerde ortalama katılım ise
% 55. Bu da, Güneydoğu’da bazı şehirlerde etkili olsa da, BDP’nin bölge çapında etkili olamadığını gösteriyor. Medya ve siyasetçilerden BDP boykotunun etkili olduğunu ileri sürenler, bekledikleri “hayır”ı alamayınca kendilerini BDP vasıtasıyla tatmin etmeye çalışıyorlar.  BDP’nin boykot ve tehdit yaptığı bölgelerde sandığa giden seçmen ortalama olarak % 90 oranında “evet” dedi. Bu muhteşem bir oran.

Bu referandum birçok açıdan miladi kapılar açacak. Bunun yanında görülüyor ki halkımız açılım çabalarını gayet iyi algılamış ve destek veriyor. Bu açılımları milletimiz, ayrışma, bölünme veya devletin zafiyete uğraması olarak görmüyor. Halkımız vesayetçilere, darbecilere, halk karşıtlarına bu seçimde “hayır” dedi. Vatandaş, felaket tellalı Deniz Baykal’ın ardından partinin başına geçen naylon kahramana da itibar etmediğini gösterdi.

Bu seçimde milletten en dramatik, en acı cevabı ise MHP yönetimi aldı. MHP’nin ülkücülerden kopuk, halk tabanından kopuk ve ülke gerçeklerinden kopuk tuzu kuru yönetimi, izlediği CHP-BDP siyaseti ile resmen ve göz göre göre çuvalladı. Zavallı durumuna düştüler. Şimdi acınacak haldeler. MHP bu siyasetle devam ederse 2011 seçimlerinde ya barajın altında kalacak ya da partinin üst yönetimi, DSP’nin yaptığı gibi CHP listelerinden aday olacaklar. O zaman tencere-kapak birbirlerine yakışırlar. MHP, ülkücü anlayışa da o hareketin kurucusu Alparslan Türkeş’e de ihanet etti. Şimdi CHP, BDP ve darbecilerle paralel hareket eden MHP’nin kurucusu Türkeş, unutmayalım ki 1991 seçimlerinde Refah Partisi ile ittifak yapmıştı. CHP, SHP veya Demirel’in DYP’si ile değil. Bu saatten sonra millete akıl vermek yerine MHP yönetiminin yapması gereken tek şey toptan istifa etmek ve gidip CHP’ye kaydolmak olmalı. 

Çünkü vesayetçi düzenin yılmaz savunucusu haline gelen MHP bu politikası ile tüm kalelerini kaybetti. Devlet Bahçeli’nin kendi memleketi Osmaniye başta olmak üzere, Yozgat, Elazığ, Çankırı, Bartın Gümüşhane, Isparta, Karabük, Kastamonu, Erzurum’da ezici çoğunluk evet dedi. Çünkü darbeci Kenan Evren, 367’yi yumurtlayan Sabih Kanadoğlu ve cuntacı askerler bile bu darbe düzenini Devlet Bahçeli ve MHP yönetimi kadar savunamadı.

Bundan sonra ne olacak? Vesayetçi zihniyet muhtemelen bundan sonra şöyle diyecek. “Seçmenin 21.8 milyonu “evet” dedi ama, “hayır” diyenlerle boykot dahil sandığa gitmeyenler 27 milyonu buluyor” o bakımdan bu anayasayı halkın büyük çoğunluğu reddetti. Bu tamamen bir züğürt tesellisi olur. Kendilerinin bile inanmadığı teselli..

Diğer bir palavra da halkın bölündüğü palavrası. Unutmayalım ki her seçimde siyasi kamplaşmalar ve kutuplaşmalar olur. Partilerin ağırlığına göre harita üzerinde şehirler boyandığında rengarenk tablolar çıkar. Ama bu milletin hoşgörüsü ve birlikte yaşama iradesi değişmez. Bizim bayrağımız da kırmızı ve beyaz iki renkten oluşuyor. Gayet hoş bir uyumla dalgalanıyor semalarımızda. Çeşitli şehirlerde “evet”in, “hayır”ın veya “boykot”un ağırlıkta olması halkın bölündüğünü göstermez. Sadece devletten, hükümetten beklentilerinin farklılığını ifade eder. Önemli olan hükümetin ve devletin önemli kurumlarının bu beklentileri nasıl karşılayacağını iyi tespit etmesi ve gereğini yapmasıdır.

Demokrasi de zaten bunu gerektiriyor. “Evet” diyen de “hayır” diyen de “boykot”a uyan da bizim vatandaşımız. Ve hepsi de birinci sınıf demokrasiyle yönetilen bir ülkede yaşamayı hak ediyorlar. Her ne kadar bir kısmı farkında olarak veya olmayarak kullandığı tercihle vesayetçi düzeni desteklese bile..

Onları da ikna etmenin varsa korkularını gidermenin bir yolu muhakkak bulunmalı..

Halkımızın tercihi uğurlu olsun.

Alper TAN
13.09.2010

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
BİR ZAMANLAR ORDU YÖNETİME EL KOYMUŞTU !
 // BATUHAN
Keser döndü sap döndü gün geldi hesap döndü Sn.Alper bey'inde belirttiği gibi Bu seferde Millet Yönetime el koydu. Şimdi kümesinde tüneyenlere hesap sorma zamanı Sn.Avukatlar ve Savcılar sizleri kamu adına hesap sormaya davet ediyoruz kimsenin yaptığı yanına kalmasın Hukuku işletiniz. Eser bırakanları halkımız ödüllendiriyor semer bırakanlarıda layık oldukları şekilde hatırlayacağız.....
16 Eylül 2010 12:43
kandırılıyormuyuz.
 // selma öz
syın kanal a yetkilileri.refarandundan önce 12 eylülden hesap sormak için evet diyoruz diye feryat ediyordunuz.%58 oyu alıpta anayasayı değiştirme işi başlayınca yayınlarınızda 12 eylülcüler şimdi yargılanbilirmi konularına girdiniz.neden bu konuyu seçimden önce dile getirmedinizde şimdi dillendirmeye başladınız.demekki yargılanamayacaklarını bile bile halkı bu konuya adapte ettiniz.kiminiz ağlayarak kiminiz sızlayarak halkı üç kağıda getirdiniz.rolünüzü ...
15 Eylül 2010 15:04
TOKAT GİBİ BİR CEVAP !
 // BATUHAN
Milletimizi göbeğini kaşıyan, aptal, rüşte ermemiş, cahil, uyuyor görenler kendilerini tarif ediyorlardı varsın öylede kalsınlar onlara bu sıfatlar yakışır. Bu millet bundan sonra hiçbir insani ve demokratik olmayan dayatmalara boyun eğmeyecek ve gerçek anayasayada gidecek referandumun sonucu milletimize hayırlı ve mubarek olsun. Naylon bay kemal 2011 seçimlerinde oy kullanmayı yine unutma ! "Kendisi himmete muhtaç bir dede, nerdeki gayrıya himmet ede" !...
13 Eylül 2010 18:10