YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP milliyetçi mi?
MHP milliyetçi mi?
03 Nisan 2010 00:05
Alper Tan

Bülent Ecevit’in vefatından sonra parti içinden gelen itirazlara rağmen Rahşan Ecevit’in telkinleri ve yönlendirmesi ile CHP’nin kuyruğuna takılan DSP şimdi içler acısı bir durumda. Bırakın iktidar alternatifi olmayı, hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bir zamanların “Karaoğlan’ının” partisi kimliksiz, misyonsuz, etkisiz ve silik bir dernekten farksız durumda. Parlamentoda koltuk dolduran 5-10 vekilinin var olması, bu vekillere sağladığı maaş ve imkanlar dışında Türkiye siyasetine hiçbir şey kazandırmıyor. Minik CHP olması da o partiye bir kıymet katmıyor. Statükonun asıl savunucusu CHP varken hiç kimse küçük kopyasına itibar etmez.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin tek vekili olmasına rağmen yer yer siyasete yön verebiliyordu. Hatta milletvekili olamadığı dönemlerde bile bunu yapabiliyordu. Bugün Ufuk Uras tek başına demokrasi mücadelesinin sembollerinden biri oldu. Karakterli, istikrarlı, sivil, cesur ve demokrat tavırları ile örnek teşkil ediyor.

Dünya değişiyor, Türkiye’de de her şey hızla değişiyor. Kurumlar değişiyor, toplumlar değişiyor. Toplumları temsil etmesi gereken siyaset ve siyasetçilerin de olumlu yönde değişmesi gerekir. Eğer değişmezlerse siyaset sahnesinden silinen çok sayıda siyasi hareketler gibi onlar da silinir giderler.

Anayasa değişikliğini kimler istiyor? Ak Parti, Cumhurbaşkanı demokrat tavırlarıyla tanınan hukukçular, akademisyenler, STK’lar, halkın büyük çoğunluğu.

Anayasa paketine CHP, MHP, BDP, Abdullah Öcalan, Sabih Kanadoğlu, Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel ve kısacası Ergenekon camiası ise kökten karşı. Bu karşı cephede yer alanların genel olarak neden böyle davrandıklarını anlamak mümkün. Çünkü onlar için statüko hem geçim kaynağı hem de pozisyonlarını statükoya borçlular. Statüko onların yaşam biçimi.

Fakat MHP açısından durum biraz farklı. MHP geçmiş dönemde statüko tarafından çok sayıda yanlış işte kullanıldı, milliyetçi gençliğin temiz duyguları istismar edildi. 1980 sonrası milliyetçiler bu konuların muhasebesini yaptılar ve daha dikkatli olmaya çalıştılar. Birçok milliyetçi, geçmişte yaşananları sorguladı. Devlet Bahçeli zamanında daha ileri adımlar atılarak ülkücü gençlik sokak eylemlerinin dışında tutuldu. Bu durum Ergenekonun bazı oyunlarını bozdu. MHP yer yer başka siyasi oyunları da bozdu. 57 hükümetin ortağı iken MHP’yi devre dışı bırakarak kurulmak istenen oyunu, 3 Kasım 2002 tarihinde seçime giderek bozması gibi.

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini engellemek isteyenlerin oyunu da yine Bahçeli’nin tavrı ile bozuldu. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İktidarın her istediğini muhalefetin desteklemesi de beklenmemeli. Bütün bunlara eyvallah. Gelelim anayasa değişikliği paketine, MHP’nin yaklaşımı konusuna. Çerçevedeki son resimde MHP, Abdullah Öcalan, CHP, Sabih Kanadoğlu, BDP, Ergenekon cemaati ve Ahmet Necdet Sezer’le birlikte görünüyor. Bu çok garip değil mi?

MHP’nin 1980’e kadar ülkede kardeş kanı dökülmesine göz yumanların hatta olayları organize edenlerin hazırladığı darbe anayasasını savunur pozisyonda veya “12 Eylül anayasasını değiştirtmeyiz” cenahında olması MHP tabanınca izah edilebilir bir durum mudur? Ak Parti’ye muhalefet için ille de statükoyu savunmak mı gerekiyor. Kendi milletine zulmedenlerin, bu zalimlikler sırasında binlerce ülkücüyü kurban edenlerin, darbeyle hazırladığı yasakçı anayasayı bu millete layık görecek davranışlar milliyetçilikle izah edilebilir mi?

MHP açısından bu nasıl bir milliyetçilik ki, darbe anayasasını değiştirme konusunda Ergenekon’la, CHP ile PKK’nın başı Abdullah Öcalan ile milletin inançlarıyla dalga geçen Sabih Kanadoğlu, Yekta Güngör Özden, Tansel Çölaşan ile MHP aynı çerçevede yer alabiliyor!

Türkiye’de birçok gariplikler yaşanıyor. Bu da o garipliklerden biri. Ancak MHP’nin kendi tabanına bile izah edemeyeceği bir yanlışlığa düşmemesi temenni edilir. Aksi halde MHP’nin, Doğu Perinçek’in İşçi Partisi’nden farkı kalmaz.


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞÜNE HAZIR OLUN 22.03.2017HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 15.03.2017AVRUPA NİÇİN DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR? 10.03.2017NİÇİN “HAYIR” DEMELİYİZ! İŞTE SEBEPLER.. 06.03.2017ASLINDA “KİMLER RAHATSIZ” 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017FETHULLAH’I VERSELER NE OLACAK! 23.02.2017BU SİSTEMİN NE ZARARI VARDI DA DEĞİŞTİRİYORUZ? 15.02.2017ABD’NİN DİNCİ SİYASETİ TUTAR MI? 12.02.2017SANDIĞA GİDERKEN DÜNYADA NELER OLUYOR? 09.02.2017DONALD TRUMP’A TEŞEKKÜR MEKTUBU 31.01.2017ABD GİZLİ BELGESİ VE REİNA SALDIRISI! 17.01.2017ABD, NATO, TERÖR VE CUMA HUTBESİ! 02.01.2017BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ! 30.12.2016SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ? 27.12.20162017 VE SONRASI NELER OLABİLİR? 22.12.2016BU “TERÖR” DEĞİL, “DIŞ SALDIRIDIR” 17.12.2016İRAN, MÜFLİS BATININ TRUVA ATI MI? 16.12.20163.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR” 12.12.2016BATI DEĞERLERİ VE HEGOMONYASI SARSILIYOR! 08.12.2016
BAK SEN...
 // kagan tataroglu
ÖNÜNE GELEN KÖŞE YAZARI OLURSA OLACAĞI BUDUR. SAYIN YAZAR PKK VE ÖCALAN EVET'E DÖNDÜ... KENDİ YAZINI TEKZİP ET İSTERSEN......
17 Ağustos 2010 04:52
akp..
 // memo..
akp be kadrları TÜM mhp lileri kafir-ırkçı-faşist ve katil olarak görüyor.. istisna yok.. zaten bunu geçen başbakanda açıklamıştı. yüreğiniz varsa, başbakanı o gün eleştirseydiniz. ama yemez. mhp nin ne kendini savunacak bir gazetesi, ne de bir televizyonu var. vurun ha bire. yandaşlık adına vurun. hem de müslümanlık adına.

MHP için akp ve kadroları en büyük tehdit unsurudur. çünkü milliyetçiliği hor gören, ümmetçiliği ikame etmek isteyen bir yapıya ...
30 Nisan 2010 14:58
MHP yi sen mi yargılayacan..
 // taşdemir..
MHP nin milliyetçi olup olmadığına sen mi karar vericen.. hangi birikimle.. hangi bilgi düzeyinle..

Arap hayranlarına yandaşlık adına çamurun içinde debeleniyorsunuz. milliyetçilik filistini görüpte, kerküğü görmemek değildir.. kerküğün acısını yüreğinde duyabiliyorsan milliyetçi olabilirsin.. yoksa günlük siyasette, akp ye destek vermiyor diye sen hangi birikiminle MHP yi milliyetçi olmamakla itham edersin.....
30 Nisan 2010 14:54