YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Mavi Marmara' film olsun
'Mavi Marmara' film olsun
04 Haziran 2010 12:02
ALPER TAN

Onlarca yıldan bu yana Batının kültür emperyalizmine tabi tutulduk. Vahşi Batı, çektiği dizi ve filmlerle gerçek yüzünü gizleyerek sempatik görünmeyi başardı. Çizgi romanlarda bile Teksas Tommix okuduk. Yanıbaşımızdaki akrabalarımızı ve komşu halkları bile onların aynasından tanımaya çalıştık. Uluslararası ajanslar, sinema ve TV sektörü % 90 hala onların kontrolünde. Dolayısıyla nesiller iyiyi de kötüyü de onların değer yargıları üzerinden öğrenmiş oluyor. Kahramanları da zalimleri de onlar belirlemiş oluyorlar.

Ama artık devir hızla değişiyor. Gelişen iletişim teknolojileri ve yumuşak güç kullanılarak ölüm saçan silahlar bir anda sükut edebiliyor. CHP’nin demirbaşı zannedilen Deniz Baykal birkaç dakikalık bir video ile bir anda koltuğundan olabiliyor. York Düşesi  Sarah Ferguson, bir gazetecinin gizli video kaydı ile tüm dünyaya rezil olarak ne mal olduğu ortaya çıkabiliyor. Bir Afrika(!) ülkesinde derin örgüte hizmet eden  başsavcıyı kurtarmak için yüksek yargı hakimlerinin hukuk dışı kurtarma planının konuşmaları internet sitelerinde deşifre olabiliyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Kurtlar Vadisi Irak filmi ve başka bazı işlerle Türk yapımcılar dünyada, sinema ve TV sektöründe yavaş yavaş rekabet edebileceğimizi gösterdiler. Bu gün Ortadoğu ülkelerinin birçoğunda Türk dizileri, Hollywood dizileri ile rekabet ediyor. Bu dizilerden bazılarının, eleştirebileceğimiz birçok yönleri olsa bile bu ülkelerde Batılı diziler yerine Türk dizilerinin yayınlanması son derece önemli.

İHH’nın Gazze’ye insani yardım konvoyuna karşı vahşi İsrail’in insanlık dışı muamelesi ve orada olanların kameralar tarafından çekilerek tüm dünyaya ulaştırılması, dünyayı yalanlarıyla kandıran Siyonist devletin gerçek yüzünü açıkça gösterdi.

Filistin’deki feryadı, insanlığın görmesi ve hatırlaması bakımından bu girişim çok önemliydi. Hatta o gemilerdeki yardım malzemelerinin Gazze’ye ulaşmasından bin kat daha önemliydi. Bu sağlandı.

Şimdi bu hayırlı girişim bir adım daha öteye ulaştırılmalı. Bunun için de ülkemizdeki sinema yapımcılarına bir çağrı yapmak istiyorum. Şimdi hemen elleri kolları sıvamalı ve “Mavi Marmara” adında bir sinema filmi çekmeliyiz. Bu film Filistin’deki insanlık dışı trajediye hala kulaklarını tıkayan sağır dünyaya gerçekleri anlatmalı.

Çekilecek sinema filminde ihtiyaç duyulan tüm malzemeler zaten gerçek olarak yaşandı ve mevcut. Ancak yaşananların çok küçük kısmı dünyaya duyuruldu. Mavi Marmara’da yaşanan gerçekler aslına uygun olarak çekildiği takdirde sağır dünyaya çok şey anlatabilir. Sadece Batılı sağırlara değil Ortadoğu’nun sessiz, korkak yönetimleri ve yüreği sızlayan ama  elinden bir şey gelmeyen mazlum halklarına da çok şey anlatabilir. Bir sinema filmi için ihtiyaç duyulan her şey Mavi Marmara’da fazlasıyla var.

Filmin senaryosunu bu konuda zaten tecrübesi olan olayları baştan sona yaşamış bulunan Hakan Albayrak yazabilir. Oyuncu Sinan Albayrak aktörlerden biri olabilir. Gemideki gazeteciler katkıda bulunabilirler. Gemide yer almış yerli ve yabancı aktivistlerin yaşadıkları derlenebilir.

Çekimler gerçek mekan olarak Mavi Marmara gemisinde yapılabilir. Biraz para da harcanarak tüm dünyada gösterilmek üzere dünya standartlarında hazırlanacak böyle bir sinema filmi Filistin davasını insanlığın zihnine iyice yerleştirebilir. Hatta gerekirse dünyaca ünlü yönetmenlerden birine de yaptırılabilir.

Bu çağrımı tüm sinema yapımcılarına iletiyorum. Böyle bir film Türkiye sinemasının bir açılımı da olabilir. Kaliteli şekilde çekilirse gişe rekorları da kırabilir.

ANALİZ VİDEO

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
A DAN Z YE BİZDEN OLSUN.
 // BATUHAN
Sn.Alper bey artık islami filimleride Türkler yapmalı ayrıca Mavi Marmara Gemisinin öncülüğünü organizasyonunuda İHH yapmıştı bu filmin filmin yapımıda ve geliride İHH ya ait olsun teşekkürler....
04 Haziran 2010 12:38