YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Laden bombası Obama'nın elinde
Laden bombası Obama'nın elinde
05 Mayıs 2011 16:31
ALPER TAN

Hayat, esnek ve değişken bir süreç. 20. yüzyılın başında kurulan sahte dünya düzeni artık iflas etti. 21. yüzyılda Dünya, siyasi yönden yeniden şekilleniyor. Ulaşım, bilişim ve iletişim yeni düzeni etkileyen en önemli faktörler. Ortadoğu’da yaşanan Arap isyanları ise bunun bariz göstergeleri. Artık toplumlar kendilerine telkin edilenlere değil, kendi bildikleri ve gördüklerine daha çok itibar ediyorlar. O sebeple de toplumları kandırmak eskisi kadar kolay bir iş değil. 

Toplumlar kandırılabilseydi, ABD’nin, gücünün ve prestijinin en zirve noktasında olduğu dönemde başkan olan George Bush’un cilalı küresel yalanlarının etkili olması ve amacına ulaşması gerekirdi. Yegane küresel güç olan ABD’nin yalanları kısa zaman içinde deşifre oldu. Çok sayıda yalan gün yüzüne çıktı. Bu süreçten yararlanan Barack Obama, Bush yönetiminin hatalarını ortaya koyarak Amerikan halkının desteğini aldı ve başkan seçildi. Ama unutmayalım ki Bush döneminde yönetimde etkili olan bazı isimleri Başkan Obama değiştiremedi. Onlarla çalışmak zorunda kaldı. 

Obama başkan seçilmeden önce Amerikan halkına bazı sözler vermişti. İç siyasetle alakalı sözleri bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren en önemli sözü Afganistan ve Irak’tan Amerikan askerlerini çekme sözüydü. Irak’taki askerleri çekiyor. Ama Afganistan konusunda henüz adım atılmadı. 

George Bush, 11 Eylül saldırılarını bahane ederek İslam dünyasına “Haçlı Seferi” ilan etmiş ve savaşa başlamıştı. Afganistan ve Irak’ın işgal edilmesi ve Büyük Ortadoğu Projesi diye açıklanan hedefin altında bu “Haçlı zihniyeti” vardı. Obama, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk ziyaretlerinden ikisini Türkiye ve Mısır’a yaptı. Washington’un Müslümanlarla olan ilişkilerini düzeltme çabasına girdi. Bu konuda hatırı sayılır bir mesafe aldığını da söyleyebiliriz. İslam dünyasındaki Amerikan karşıtlığı, Bush dönemine göre hayli azalmış görünüyor.  

Obama Irak’tan sonra Afganistan’dan da askerlerini çekmeye başlarsa Amerikanın İslam alemiyle olan ilişkilerini bir kademe daha ilerletebilir. Ancak Obama’nın bu dış siyasetine karşı devlet içinde ciddi bir direnç olduğu da biliniyor. Neoconlar’ın bu tavırdan hoşnut olmadıkları ortada. Çünkü Obama, Neocon zihniyetin aksine bir yönetim sergiliyor. Obama’nın bu siyaseti, Amerikan halkı için bir avantaj olsa bile, kandan, şiddetten, savaştan, zulümden, silahtan ve baruttan beslenen vahşi Amerikayı temsil eden Neoconlar için istenmeyen bir durum.  

Barack Obama, Usame Bin Laden’i operasyonla öldürdüklerini zafer edasıyla dünyaya duyurmakla büyük kumar oynadı. Bu kumarı kazanabileceği gibi fena şekilde kaybedebilir de.. Pakistan’da bir operasyon yapıldı. Ama bu operasyonda Bin Laden’in öldürüldüğü doğru değil. Ancak yalan da olsa Amerikan halkının büyük bir kısmı şimdilik buna inanmış durumda. Dolayısıyla Obama’nın halk desteğinin 8-9 puan yükseldiği ifade ediliyor. Bu yönüyle Obama’nın prestiji artmış görünüyor. 

Ancak Bush döneminin tersine bir dış politika takip eden Obama’dan rahatsız olan Neoconlar’ın bundan sonra ne yapacakları çok önemli. Bin Laden’in bu son operasyonda öldürüldüğü haberinin doğru olmadığını Obama da biliyor Bush da. Bush, Obama’nın “Sıfır noktasında” yapılacak törene kendisini davet etmesini karşılıksız bıraktı.  

Usame Bin Laden’le çok kozmik ilişki içinde olan ve dünyadan gizlenen gerçekleri çok iyi bilen Neoconlar bildikleri gerçekleri deşifre ederlerse Obama yönetimi çok zor duruma düşebilir. Obama’nın bundan sonraki siyasi kariyerini ve siyasi geleceğini bir bakıma Usame Bin Laden’in ölümüyle ilgili gerçekler ve El Kaide’nin tavrının belirleyeceğini söylersek abartmış olmayız. 

Usame Bin Laden’in bir Amerikan operasyonuyla öldürüldüğü haberi doğru olmasa da Obama yönetiminin niyeti bakımından değerlendirecek olursak dünya açısından iyi sonuçlara yol açabilir. İslam dünyasıyla savaşan bir Amerika yerine kimseyle savaşmayan bir Amerika elbette tercih edilir.  

Amerika’nın sahip olduğu güç ve imkanları savaş ve silah için değil özgürlükler ve barış için kullanması insanlığın faydasına olur. Eğer Amerika ve NATO, Irak ve Afganistan başta olmak üzere İslam ülkelerindeki askerlerini çeker, Filistin barışına, Filistin devletinin bağımsızlığına destek verir İsrail’i şımartma ve kollama sevdasından vazgeçerse hem kendisi hem de dünya için hayırlı bir iş yapmış olur. 

Eğer Bin Laden’in operasyonla öldürüldüğü yalanı böyle bir sonuç doğuracaksa ne ala. Yok, bu yalandan başka yalanlar ve başka kılıflar hazırlanacaksa o zaman çok kötü. Kısaca tekrarlayalım. Şu an Obama’nın elinde pimi çekilmiş bir bomba var. Sürece hakim olamazsa bomba elinde patlayabilir. Sürece hakim olur ve iyi yönetebilirse faydalı sonuçlar da çıkabilir.

 

05.05.2011

Alper TAN

 

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
selamın aleyküm
 // veysel yıldız
hocam azına salık.....
05 Mayıs 2011 21:03