YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KÜRTLERİ BATI'YA VE İSRAİL’E MAŞA YAPAMAZSINIZ!
KÜRTLERİ BATI'YA VE İSRAİL’E MAŞA YAPAMAZSINIZ!
09 Ekim 2014 18:19
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Kobani bahanesiyle çıkartılan olaylara ilişkin çarpıcı bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi:

Kobani bahanesiyle başlatılan sokak terörü, gündemi esir almaya çalışıyor. Eğer onların göstermeye çalıştıkları açıdan olayları anlamaya çalışırsak, biz de o yalan söylemin esiri oluruz. Bunu yapmayacağız. Daha geniş açıdan büyük fotoğrafa bakarsak gerçekleri daha net anlarız.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgalci sömürgecilerin masa başında çizdikleri suni sınırlar iflas etti. Bu sınırlar artık dikiş tutmuyor. Türkiye’de devletin değişmesi ve 2010 yılı sonlarında başlayan Arap baharı ile Ortadoğu düzeni yeniden kurgulanıyor. Siyasi ve sosyal sınırlar, bölgenin derin tarihine ve güncel realitelere göre yeniden şekilleniyor. ABD ve önde gelen Avrupa ülkeleri tarafından temsil edilen Batı bloğu, Birinci Cihan Harbi neticesinde omurgası oluşan vesayet düzeninin devamı için savaşırken Türkiye, yerli dinamiklerin hükümran olduğu yeni bir düzenden yana tavır gösteriyor.

Kısacası Türkiye bölgede halklara dayanan bir siyaset takip ederken Batı bloğu, halklarla “uğraşma” yerine daha basit yöntemlerle elde edecekleri “devlet yönetimleri” üzerinden halkı manipüle edecekleri bir siyaseti kullanıyor. Tıpkı Mısır’da darbeci Sisi’yi, Suriye’de tabansız Esad’ı destekledikleri gibi...

Batı nasıl ki Ortadoğu’da İsrail’i, İsrail de Batı'yı, kendi çıkarları için kullanıyorlarsa son dönemde buna ikinci bir proje eklemek istediler. Ortadoğu’da ikinci İsrail diye tanımlanabilecek bağımsız bir Kürt devleti kuracaklardı. Böylece İslam ülkeleri sadece İsrail’le değil yeni kurulan Kürt devleti ile de uğraşmak zorunda kalacak, dikkatler İsrail’den Kürt devletine kayacaktı. İsrail bir nebze rahatlayacaktı. Ama olmadı. Oyun bozuldu.

Paralel Yapı'nın kripto adamlarından birinin, Sözcü Gazetesi muhabiri ile 26 Ekim 2013’de yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydı, 30 Ocak 2014’te internete düşmüştü. Şu günlerdeki sokak olaylarını tarif eden ses kaydında olaylar madde madde anlatılıyordu...

O senaryoya göre... ABD'de büyük bir Kürt konferansı düzenlenecek, Abdullah Öcalan’ın karşısında olan bütün Kürt temsilciler Washington’da toplanacak. ABD, İsrail ve konferansa katılan Kürt temsilciler “Abdullah Öcalan’ın hükmünü bitirecek,” ABD Kürtleri dolaylı olarak tanımış olacak. Abdullah Öcalan, örgüt içinde devre dışı bırakılacak ve Kandil, örgütte birinci derece söz sahibi olacak, çatışmalı bir dönem başlayacak.. Diğer taraftan Suriye’deki Salih Müslim’e destek vermediği için Barzani etkisizleştirilerek devre dışı bırakılacak, yerine Salih Müslim ikame edilecek. Türkiye'nin “Çözüm Süreci” için kafa patlattığı sırada, bazı Kürtler bağımsızlık ilan edecekti. Böylece Türkiye’de de Tayyip Erdoğan bertaraf edilecekti. Paralel ağabeylerin emir ve talimat aldıkları, davulunu çaldıkları odakların ve maşalarının planı böyleydi.

Böyle bir gelişme, “Ağabeylerin çok sevdiği güneydeki ülke” İsrail’i çok mutlu edecek ve rahatlatacaktı.

Çözüm Süreci'nin başlamasından bu yana çok rahatsızlık duyan ama Abdullah Öcalan’a karşı çıkma cesaretini gösteremediği için açık tepki vermeyen PKK’nın Kandil’deki bir kolu ve Avrupa kanadı, süreci çökertmek istiyorlardı. PKK içindeki bu kesim, Öcalan’a rağmen Kobani’de kendilerince bir “devlet” kurdular. Bu sentetik devlete, Esad rejimi ve İsrail tarafından da kendi siyasetleri gereği destek geliyordu.

PYD’nin oyuncak devleti üzerinden Türkiye ve Barzani’nin sıkıştırılması sağlanacak güya Büyük Kürdistan’ın kurulmasına kapı açılacaktı. Ancak hesap edilmeyen gelişmeler başladı.

IŞİD diye bir örgüt sahneye çıktı. Bir günde Musul’u Bağdat’ın elinden aldı. Mahmur Kampı’nı dağıttı. Suriye’ye yöneldi. PYD’nin oyuncak devletini berhava etti. PYD ve destekçilerinin devlet hayali yerle bir olunca tüm umutlar ve stratejileri altüst oldu. Arkalarındaki Washington, Tel Aviv, Paralel örgüt.. Bunların hepsinin ince hesapları çöpe gitti. İşte bayramdan beri devam ettirilen sokak terörü bu sıkışmışlığın, acziyetin ve yalnızlığın feryadıdır. Onlara akıl ve taktik veren devletler bu günlerde Türkiye’nin tampon bölge önerisine yavaş yavaş destek verme noktasına geliyorlar.

Yine Ak Parti’ye karşı bir proje olan CHP-HDP ittifakı veya koalisyonu umudu da son olaylarla beraber çıkmaza girmiş oldu. Bugün yaşananlardan sadece PKK-PYD değil Paralel örgüt de büyük ders alacaktır.

Devletin ve hükümetin bu tür olaylara hazırlıklı olmadığı gibi bir algı çıkabilir. Devlet neden tedbir almadı diye sorulabilir. Eğer gizli bir darbe planı içinde olan paralel örgütün 17 ve 25 Aralık girişimlerine belli ölçüye kadar müsaade edilmiş olmasa, Paralel örgütün MİT Tırlarına operasyonu ve Dışişleri Bakanlığı’nın dinlendiği gerçeği topluma gösterilmiş olmasaydı bugün durum çok farklı olurdu. Paralel örgüte karşı yapılan operasyonu toplum benimsemezdi. Çünkü onların gerçek yüzünü halk görmediği için masum zannedebilirdi.

Çözüm süreci konusunda PKK’nın bir kolu, HDP’nin bir kanadı ve PYD, gizli gizli bu süreci zehirlemeye çalışıyorlardı. Ama açıktan eylem için bu güne kadar mantıklı bir gerekçe bulamadılar. Sokakları yakıp yıkanlar için Kobani sadece bir bahanedir. Bu sokak olayları ile sadece Kürtler ölmüştür. Kürlerin ofisleri, dükkanları ve belediye binaları, camileri, Kur’an kursları yakılmıştır yıkılmıştır. Diğer Kürtlerin bir diğer partisi Hüda Par’ın binaları harap edilmiş ve üyeleri IŞİD yönteminden daha barbar yöntemlerle katledilmiştir. Zarar görenlerin tamamına yakını Kürtlerin yoğun yaşadıkları şehirlerdir.

Türkiye’de sahnelenen bu sokak teröründen IŞİD zerre kadar etkilenmemiştir. Yani Kobani’deki Kürtlere IŞİD saldırırken Türkiye’deki Kürtlere de PKK’lılar ve HDP’liler saldırmaktadır. Bu PKK’lılar, bu HDP’liler IŞİD’le mücadele etmek yerine IŞİD’in tehdidi altındaki Kürtlere kucak açan Türkiye’ye saldırıyorlar. Kendileri gibi düşünmeyen tüm Kürtleri hedef aldılar. Bu HDP’nin Beşşar Esad’ın BAAS Partisi'nden hiçbir farkı bulunmuyor.

PKK ve siyasi uzantıları bu güne kadar Türkiye’de kendileri gibi düşünmeyen tüm Kürtlere savaş açtılar. Irak Kürtlerinin lideri Mesud Barzani’nin geçen yıl Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan’la ortak miting yapmasını bile hazmedemediler. Kuzey Irak’ta ona karşı mücadele edecek bir parti kurdular. Suriye’de Barzani taraftarı Kürtlerin reislerini katlettiler. Yine Suriye’de Özgür Suriye Ordusu ile savaşarak Suriyeli Arapların nefretini kazandılar. Bunların dertleri kesinlikle Kürtler değil. Bunlar Kürtleri sevmiyorlar; bunlar Kürtleri BAAS yöntemiyle idare etmeyi seviyorlar. Yeni Ankara, Kürtlere ve Araplara bölgenin geleceğini birlikte belirleyelim diye ortaklık sunarken, bunlar, Kürtleri Batı’ya ve İsrail’e maşa yapmak için çalışıyorlar. İşte son olaylarla bu adamların bu foyalarının tamamen ortaya çıkması sağlandı.

Kobani bahanesiyle sokak eylemlerinin sonucu ölenlerin hepsi Kürt. Artık PKK’ya karşı Kürtlerden de nefret ve direnç başlayacaktır. Bu ölümler,  PKK nefretini Kürtler arasında daha da artıracaktır. IŞİD saldırıları neticesinde, Irak Kürtlerinin de, Suriye Kürtlerinin de Türkiye’den başka medet bekleyebilecekleri ikinci bir samimi devletin olmadığı bir kere daha anlaşıldı. Türkiye, Kürtlerle savaşarak değil, Kürtleri de yanına alarak geleceğini kurgulamak istiyor. Çözüm karşıtı PKK’lılar ise Kürtlerin geleceğini Marksist bir anlayışla, Kürtlere danışmadan, kendi istedikleri gibi belirlemek istiyorlar. Bunu Kürtler görüyorlar. Bundan sonra olacakları yakından takip etmek lazım...

Alper TAN

09.10.2014

 

 

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

IŞİD KATİLSE ABD VE İSRAİL NEDİR?

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!

İÇİMİZDEKİ VE DIŞIMIZDAKİ İSRAİL

BATI ORADA MÜSLÜMANLAR NERDE?!

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU

 

yzm.jpg

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017