YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!
KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!
07 Mayıs 2015 17:28
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, kendini Kürt veya Alevi kimliğiyle tanıtıp da çözümden yana olmayan kişilerin, kendisini Alevi veya Kürt kimliği altında kamufle etmiş Ermeni vatandaşlar olduğunu yazdı. İşte Tan'ın önemli bilgiler içeren o analizi

Ortadoğu’da yaşananlara bakarsak topyekün bir savaşın ortasında olduğumuz hemen anlaşılacaktır. Böyle bir savaşta hiçbir İslam ülkesi tek başına tam başarı sağlayamaz. Başarının yolu ittifak ve ittihattan geçiyor. Müslüman ülkelerle hızlı şekilde, her alanda entegrasyona başlamalıyız. Başlayan entegrasyonları hızlandırmalıyız.

Haçlı ruhunun, ülke içindeki kötü niyetli, açık ve gizli uzantılarına karşı da son derece dikkatli ve tedbirli olmalıyız.

Osmanlı döneminde her etnik ve dini grup inancını, örf ve adetini geniş bir özgürlük çerçevesinde sürdürüyordu. Cumhuriyet döneminde uygulanan despot devlet politikaları, toplumun tüm kesimlerini baskıladı, ezdi ve asimile etmeye çalıştı. “Tektipçi” bir vatandaşlık empoze edildi. Bu da insanların gerçek kimliklerini gizlemelerine yol açtı.

Osmanlı Ermenileri'nin bir kısmı, işgalci devletlerle iş birliği yapıp isyanlar çıkarmaya ve çete faaliyetlerine başlayınca, devlet, Ermenilerin tehcir edilmesine dair kararlar aldı ve uygulamaya çalıştı. Tehcir sadece şimdiki Türkiye sınırlarının dışına yapılmadı. Şimdiki sınırlar içinde de yer değiştirmeler oldu. Yapılan araştırmalar, bu noktada fazla bilinmeyen, farklı gerçekleri gösteriyor.

Anadolu’da bir yerden başka bir yere göç ettirilen Ermenilerin, taşındıkları yeni yerleşim bölgelerinde kendilerini kamufle etmek ve korumak için Ermeni kimliğini gizledikleri anlaşılıyor. Müslüman isimleri kullanarak kendilerini daha çok Alevi veya Kürt olarak tanıttıkları belirtiliyor. İçlerinde çok aşırı Türkçü görünenlerden tutun da, hatta Müslüman din adamı olarak tanınan isimlerden bile söz ediliyor. Devletin de onların başına olumsuz işler gelmemesi için bunları deşifre etmediği anlaşılıyor.

PKK yönetimi içinde, Çözüm Sürecine ayak direten, hatta çözüm isteyen PKK yöneticilerini devre dışı bırakmaya çalışan kesimlerin kahir ekseriyetini Kürt kimliği ile tanıdığımız, “kamufle” olmuş Türkiye ve Suriye Ermenileri'nin oluşturduğu söylenebilir.

Yine aynı şekilde yeni devlet anlayışının Alevi meselesini çözme konusunda son derece istekli ve kararlı olmasına rağmen meseleyi “Cem evleri ibadethane olmalıdır” veya “Alevilik İslam’ın yorumu değil ayrı bir dindir” dayatmasına getirip, çözüm arayışlarını sabote eden kesimlerin hepsini değil ama büyük çoğunluğunu da aynı kapsamda değerlendirmek gerekir. Tabii ki tüm Aleviler bu şekilde görülmemeli. Aleviliğin gerçek talepleri karşılanmalı ve mağduriyetler giderilmeli.

Kısaca belirtmek gerekirse Kürt meselesi ve Alevi meselesinde çözümden yana destek olmayan, aksine çözüm çabalarını sabote etmek üzere çalışan, kendilerini Kürt kimliğiyle veya Alevi kimliğiyle tanıdıklarımızın önemli bir kısmı aslında kendini Alevi veya Kürt kimliği altında kamufle etmiş Ermeni vatandaşlar olduğu gerçeği ile yüzleşmeliyiz.

Bu yüzleşme, kesinlikle onlara “düşmanlık” şeklinde olmamalı. Onların bu tür kamuflaja ihtiyaç duymadan, kimliklerini açıkça ortaya koyabilecekleri siyasi ve sosyal ortamlar sağlanmalı. Bu sayede gerçek Kürt ve gerçek Alevi vatandaşlarımız da kimliklerini işgal eden kesimlerin tasallutundan kurtarılmalılar. Kendilerini, farklı kimliklerle saklayarak “korunmaya” veya “mücadeleye” mecbur hissedenler de içinde oldukları marazi durumdan kurtarılmalılar.

HDP’nin seçim beyannamesinde “soykırım” gerekçesiyle “Ermenistan’dan özür dileyeceğini” beyan etmesi bu makalede anlatmaya çalıştığımız gizli “misyon”un bir tezahürü gibi görünüyor. HDP, bu vaadiyle, temsil ettiğini söylediği Kürtleri de “soykırımcı” ilan etmiştir. Çünkü Osmanlı Ermenileri, Doğu-Güneydoğu’da Kürtlerle içi içe yaşıyorlardı. Eğer HDP’nin iddia ettiği gibi bir soykırım oldu ise, bu suçlamanın en fazla muhatabı Türklerden çok, Kürtlerdir. Aslında HDP içine yerleşmiş “kripto zihniyet” Kürtlerin temsilcisi gibi görünen HDP’ye böyle taahhütler yaptırarak Kürtlerden de “intikam” almış oluyor! 

Gerçek Kürtlerin ve gerçek Alevilerin, kimliklerini işgal eden, kimliklerini ve ilişkilerini zehirleyen dış unsurların etkilerinden kurtulmaları gerekiyor. Aksi halde, “Kürt kimliği” veya “Alevi kimliği”ne bürünmüş “Ermeni politikaları,” geniş Kürt ve Alevi kitleleri bu örtülü faaliyetler altında istismara devam etme eğilimi taşıyor.

Devlet, hiç kimsenin gerçek kimliğine karşı olmamalı, kimlikleri asimile etmeye yeltenmemeli. Ancak gizli/örtülü faaliyetler uğruna kimliklerin istismarına ve ilişkilerin zehirlenmesine de izin vermemeli. Gerçek kimlikler aydınlandığında, Türkiye vatandaşı olan Ermenilerin sayılarının şimdilerde söylendiği gibi 40-50 bin değil aslında bundan kat kat daha fazla olduğu anlaşılacaktır. Hatta kimliklerin gizlenerek hangi kritik makamların tutulduğu da gün yüzüne çıkacaktır.

Cumhuriyet boyunca biz Türkler, “Türkçülük’le aldatıldık. Milli gururumuzu okşayan sloganlarla kandırıldık. Milletimize karşı oynanan büyük oyunu göremedik. Şimdilerde ise Kürtler “Kürtçülükle” aldatılmak isteniyor.

Önümüzdeki süreçte bu konularda sarsıcı ve şok edici gelişmeler olur ve bazı gerçekler ortaya dökülürse şaşırmamak gerekir. Kişilerin ve grupların kamuflajdan çıkarılıp gerçek kimliklerine kavuşturulmalarının hayırlı ve faydalı olacağını düşünüyoruz. Tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi.. Böyle bir durum, Türk, Kürt, Arap, Alevi, Ermeni; herkesi daha mutlu edebilir.

Alper TAN

25.04.2015

 

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

KÜRTLER ERMENİ SOYKIRIMI YAPTI MI?

BU SOYKIRIMLARIN HESABINI KİM VERECEK?​

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

HAÇLI TERÖRÜNE KİM “DUR” DİYECEK?​

MUHALEFETİN HEDEFİ KAZANMAK DEĞİL “KAYBETTİRMEK”​

FİTNEYE DİKKAT!​​

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?​

DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!​

MÜSLÜMANLARIN TAHAMMÜLÜ SONSUZA DEK SÜRER Mİ?

BATI İÇİN "SON ASRIN EN DERİN KRİZİ"

BATI NEDEN BATIYOR ANKARA NİÇİN YÜKSELİYOR?​

DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // MUHAMMEDİ OSMAN
ESSALAMUALEYKUM ÇOK GÜZEL BİRKONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ BU KONUYU ÇOK DİLLENDRMEK LAZIM TEŞEKÜR EDERİM BİRDE SİZDEN RİCAM DAVUTOĞLU MİLLİ MAÇA GİTTİ DİYE YIRTINIYORLAR AMA KILIÇDAROĞLU FEVZİOĞLU BAROLARIN AÇILIŞINDA ÇİFTE TELLİ OYNATIP ALALKIŞ TUTUYORLAR KİMSE SESİNİ ÇIKARTMIYOR 31 ŞEHİTİMİZİN OLDUĞU GÜN...
11 Eylül 2015 11:55
 // Sade Vatandas
Tebrikler cok dogru bir tespit.Bu Konuyu Yusuf Halacoglu Hoca onceden soylemisti ve buyuk bir tepkiyle karsilanmisti.Turkiyede dogru soyleyenler hep tepki gorurler.Ben nasil sizin yaninizda isem,Yusuf Hocaninda yaninda olacagiz....
10 Temmuz 2015 11:39
SÜPER YAZI
 // Murat Birol
Sayın Alper TAN. Gerçek anlamda mükemmel bir yazı ve tespit. Ama bukadarla kalmamalı. Israrla üzerine gitmeliyiz. PKK (Eski ASALA) Ermeni ve bu Ermeniler intikam duygularını hiç bırakmadılar. Sürekli ve İSİM İSİM Deşifre etmeliyiz. Kürt kardeşlerimiz uyanık olmalı
...
09 Mayıs 2015 Cumartesi 10:18