YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KÜRT BAASI İKTİDAR OLURSA
KÜRT BAASI İKTİDAR OLURSA
22 Ekim 2014 19:15
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Kobani'de yaşanan krizin perde arkasında yaşananları; ABD, HDP, PKK ve PYD'nin Kobani üzerindeki oyunlarını deşifre eden çarpıcı bir analiz kaleme aldı.

Dünyada Kobani merkezli gündem, önceliğini koruyor. Ancak konuyla ilgilenen her ülkenin konuya yaklaşımı ve bu konudan elde etmeye çalıştığı sonuç çok farklı. İlgilenen her ülkenin ayrı ayrı hesapları var. Bölge dışı ülkelerin gerçek amaçları kesinlikle burada yaşayan Türkün, Kürdün, Arabın Acemin hayatını kurtarmak değil. Kendi çıkarları bakımından konuyu elverişli bir malzeme olarak kullanmak.

HDP-PKK-PYD hayalci bir yaklaşımla devam edip Ortadoğu’daki kaostan bir Marksist veya Kürt BAAS’ı şeklinde, yahut da Kemalizm geleneğine uygun bir Kürt devleti çıkarabileceğini umuyorsa çok yanılıyor.

Kemalistlerin, mütedeyyin Müslümanları, Kürtleri, Arapları ve bazı azınlıkları yok sayarak Türkiye’yi despot bir devlet haline getirdikleri gibi, PKK-PYD dayanışmasından böyle bir sonuç bekliyorlarsa bunun öyle olamayacağını anlayacaklar.

1955’te ülkedeki azınlıkları temizlemek için Kemalist maskeli derin devlet 6-7 Eylül olaylarını yapmıştı. Kemalist geleneği iyi kopyalayan HDP-PKK çizgisi de Doğu, Güneydoğu’daki mütedeyyin Kürtleri ülkenin başka yerlerine göçe zorlamak için 6-7 Ekim 2014 kalkışmasını yaptı.

PYD, Suriye’de kendisi gibi düşünmeyen 550 bin civarında Kürdün Irak Kürdistanı’na kaçmasını sağladı. 180 bin civarında Kürt de Türkiye’ye sığındı. Kobani’den kaçanlar dışındaki Kürtlerin çoğu IŞİD tehlikesinden değil, PYD’nin tehdit, baskı ve şiddetinden kaçtılar. PYD Suriye’de hem kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri kendine düşman etti, hem de Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyen Arap, Türkmen ve diğer unsurların düşmanlığını kazandı. Doğuda Irak Kürdistanı’nın husumetini kazanmayı başardı! Kuzeyde ise özellikle son Kurban Bayramı’nda yaptıkları ile hem Türkiye Kürtlerinin büyük kısmının hem de Türklerin nefretini üzerine çekti.

PYD-PKK cephesi bu bölgede bu kadar kesimin nefretini ve düşmanlığını kazanarak katiyyen bir başarı elde edemez. Ayrıca mevcut tabanını da zaman içinde hızla kaybeder. PKK-PYD cenahı, “ABD öncülüğündeki Haçlı koalisyonu bölgede bize bir Kürdistan kursun, biz de bu Kürdistan’ı Kuzey Kore gibi yönetelim” istiyor. Böyle bir şeye ne Türkiye, ne Araplar ne de Kürtler müsaade ederler.

Eğer bu bölgede yaşayan Kürtler bir statü elde etmek istiyorlarsa bunu ABD, Avrupa, Rusya, İran, İsrail ile paslaşarak değil bölgede veya aynı ülkede yaşadıkları Türklerle, Kürtlerle ve Araplarla konuşarak yapabilirler.

PYD, Suriye Kürtlerini Marksist veya Kürt BAAS’ı zihniyeti ile yönetmek istediği için Suriye’ye Türk askerinin girmesini de istemiyor, Irak Kürtlerinin yani peşmergenin girmesini de istemiyor. “Türkler IŞİD’i bölgeden çıkarıp bölgeyi bize teslim etsin, biz de hem Kürtleri yönetelim hem de Türkiye’nin başına bela olmaya devam edelim” anlayışı ile hareket ediyor.

Elbette başına bela arayan belasını bulur. Türkiye’nin desteğini alamadığı müddetçe, arkasında dünyanın süper gücü ABD de olsa PYD, bu bölgede bir şey elde edemez. IŞİD’i durdurabilecek en önemli ülke Türkiye’dir. Türkiye de bu örgütü askeri güçle değil, sadece yumuşak gücünü kullanarak durdurabilir.

PKK-PYD cephesi de Batılı devletler de bunu iyi anlamalı. Türkiye’yi denklem dışı bırakarak hiç bir şey elde edemezler. Eğer bunu şimdi anlamazlarsa daha sonra anlayacaklardır. Ancak bunun faturası bu bölgeye de Batıya da oldukça fazla olacaktır.

Batının Müslümanlarla yaptığı bu büyük ve örtülü savaşı kazanma şansı yoktur. Batıya maşalık ve uşaklık etmek için Kürt milliyetçiliğini paravan olarak kullananların maskeleri de hızla düşürülecektir. Kurban Bayramında Müslüman, mütedeyyin Kürtlere yapılanlarla bu bir ölçüde oraya çıkmıştır. Daha da çıkacaktır.

Hayali, ütopik vaadlerle Kürt çocukları heba edilmektedir. Gariban Kürt gençleri sokaklara ve cepheye sürerek onların ölü ve yaralı bedenleri üzerinden kanlı bir siyaset yürütenlerin kendi çocukları, özel kolejlerde veya yurt dışındaki okullarda okuyorlar. O okullar bitirildikten sonra da sağ kalan Kürtleri bunlar yönetmeye talip olacaklar.

Kürtleri sokağa çağıran HDP’lilerin çocuklarını bir araştırın bakalım, cephede çocukları olan kimse var mı? Sokağa çıkıp terör yapmak iyi bir şey ise kendi çocukları neden ortada yoklar?

Sözün özü şu. Yeni Türkiye, sadece Türklerle değil Kürtleri ve Arapları da yanına alıp bölgenin geleceğini yeniden inşa etmek istiyor. Bunu yaparken kimseyi dışlamadan bölgenin tüm renklerini adil biçimde temsil edecek bir siyaset istiyor.

Ancak PKK-PYD cephesi Kürtleri sevmek ve savunmak yerine sadece Kürtleri bir Kürt BAAS’ı zihniyetiyle yönetmek istiyor. Eğer, eskazara bunlar iktidara gelirlerse Kurban Bayramında yaptıkları gibi yönetecekler. Suriye’de yaptıkları gibi kendilerinden olmayan Kürtler bölgeden göçe zorlanarak sürülecekler. Yerlerine ve yurtlarına para bile ödenmeden el konulacak. Kaçmayanlar katledilecek.

İtfaiye kendi partilerinden olmayan birinin evi yanarsa o ateşi söndürmeyecek. Kendilerinden olmayan hastaları ambulanslar taşımayacak. Hastaneler kendilerinden olmayana sağlık hizmeti vermeyecek. Mütedeyyin Kürtler veya başka fikirde olanlara hayat hakkı verilmeyecek.

Üstelik bütün bunar “barış ve demokrasi” veya “halkların demokratik partisi” kılıfıyla yapılacak.

Kürtler eğer bunları istiyorlarsa bu PKK’ya bu PYD’ye destek olsunlar.

Alper TAN

22.10.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BERKİN'İ İDOL YAPANLAR YASİN, HASAN, HÜSEYİN İÇİN NERDESİNİZ?

KÜRTLERİ BATI'YA VE İSRAİL’E MAŞA YAPAMAZSINIZ!

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

IŞİD KATİLSE ABD VE İSRAİL NEDİR?

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
11:16
 // mahmut çolak
Tamam kurt baasi diyorlar ama kürtler de işi iyice azittılar ne elektrik faturası ödüyorlar arkadaş hükümetin bu meselelere de bir el atmaları lazım çünkü onların yaktığı elektirigi ben ödüyorum olmaz böyle bir çözüm bulunamaz ise ahirette sorumluları bunun hesabını verir bir de hükümet vur yetkisini çıkarsın bakın eylemler devam edecekmi...
30 Ekim 2014 11:16
00:56
 // Ahmet
Bizleri en çok üzen şudur,rusyadan 4 milyar dolar yardım aldı ve "ruslarla iş tutuyor" gerekçesi ile kurduğu ışid denen gulyabani- frankestain benzeri kuklalarını malikinin üstüne salıp,,bağdata yürütüp,20 km. Kala malikiyi o koltuktan kaldırıp,yerine esad'ın londradan sınıf arkadaşını koltuğa oturtup,petrolü suriye üzerinden akdenize (çalarak) indiren Küresel güçlerin (ingilizlerin-neocon'ların)dalkavukluğunu yapan ,feto ile iş tutan-elele yürüyen bir parti oluşu ve bu partinin'de malesef ve malesef ömrü ingilizlerle mücadele ile tükenen kişinin kurduğu ve vahşi sermayenin ele geçirdiği şer yuvası haline dönüşen chp 'dir. Kılıçtaroğlu yüzyılın talihsizliğidir türkiye için.Vatana ihaneti görmek çok da zor değil .Allah büyük,sandal'da büyük. Durmak yok,yola devam. Büyük türkiyeye çeyrek var,haydi birdaha....
25 Ekim 2014 00:56
08:54
 // M Sami
Aci ama gercek bir yaklasim! Zaten oyle bir durumda, bes sene icinde bu HDP/PKK bolgedeki mutedeyyin Kurtleri ve kendisi gibi dusunmeyenleri oldurur, sonra da Turk askeri gider geriye kalan bu azgin azinligi acimadan temizler biz de hem Turkiye Kurtleri olduruyor yaftasindan kurtulur, hem de bu iki yuzlu HDP ve bebek katili Pkk den kurtuluruz! Saygilar, Londra...
23 Ekim 2014 08:54