YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR
KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR
07 Mart 2016 17:32
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, dünya üzerinde değişen dengeleri analiz etti. İşte Tan'ın o analizi:

“2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERSLER” başlıklı Analiz’de ülkelerin o büyük savaşta nasıl kayıplar verdiklerini çok çarpıcı rakamlarla anlatmaya çalışmış ve Batı’nın o savaştan ne gibi dersler aldığını izaha gayret etmiştik. “BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ” başlıklı bir önceki Analiz’de ise ABD, Avrupa ve Rusya’nın içine düştüğü rezil duruma dikkat çekmiş, bunların artık dünyada “Düzen kurma” kabiliyetlerinin kalmadığını anlatmıştık. Bu yazıda ise Küresel denklemdeki güç dengelerinin ne yönde ağırlık kazandığını izaha çalışacağız.

Bir önceki makalede “Tehditkâr ve buyurgan üslupla Türkiye ve İslam alemine nizam vermeye çalışan Batı, bugünlerde ne oldu ise hümanistleşti. ‘Dünyamızı savaşla değil, barışla dizayn etmenin mümkün olduğunu’ telkin etmeye başladılar” diye hatırlatıp, “Şimdi oyunun kuralları değişiyor. Bundan sonra kuralları Batı değil, başkaları koyacak” diye eklemiştik.

Dikkatle takip edenler fark etmiştir. Son 10 güne baktığımızda küresel dengelerin değişmeye başladığı hissediliyor. Riyad-Moskova görüşmeleri, Ankara-Tahran arasındaki gerilimin diyaloğa dönüşmeye başlaması.. Bu çerçevede Hasan Ruhani’nin Türkiye’ye geleceğinin duyurulması.. Ukrayna ve etrafındaki ülkelerin Rusya ile ilişkilerinin gerilime dönüşmeye başlaması.. Avrupa ve ABD'den, Suriye ve sığınmacılar bağlamında gelmeye başlayan pozitif sinyaller.. Putin’in Merkel’i devirmek için Almanya’daki aşırıcı uçları örgütlediğine dair haberler.. Ve bu haberlerin özellikle NATO tarafından deşifre edilmesi.

Bu baş döndürücü hızla gelişen olaylar, bölgede ve dünyada gerçekten İslam dünyası açısından bugüne kadar “olumsuz” gibi görünen durumun nasıl olumlu bir değişime evrilmeye başladığını gösteriyor..

İran’daki ve Batı’daki bu değişimin temel sebebi, hiç şüphesiz “İslam Ordusu”nun ete kemiğe bürünmeye başlaması ve Türkiye'nin kararlılığıdır.. İran ve Rusya'daki belirli bir değişimin yanı sıra, ABD ve Avrupa'dan da olumlu sinyaller geliyor.. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Batı Afrika ziyaretlerine, ziyaret edilen ülke yönetimleri ve Afrika halklarının verdiği değer ve önem Batı’yı çok ürküttü.

Bunun yanında 25-26 İslam ülkesinin 200 bin özel kuvvet askeri ile Suudi Arabistan’da dünyanın en büyük askeri tatbikatını yaparak “güç göstermesi” elbette bu konuda en büyük unsur.. Bu bir askeri tatbikatın çok ötesinde, hiç şüphesiz bir “KÜRESEL SAVAŞ PROVASI”dır.

Batı, İran ve Rusya karşısında, Türkiye’nin çok yakın temasta olduğu Azerbaycan ve Ukrayna'nın dimdik duruşları da denklemde önemli bir değer ifade ediyor.

Yapılan son seçim sonuçlarına baktığımızda, halkın, İran yönetiminin Irak ve Suriye politikasını beğenmediğini ve desteklemediğini görüyoruz. Rusya ve İran, İslam dünyasının büyük bir ekonomik kuşatması altındalar.. Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarına dip yaptırması, Rusya ve İran’a karşı bunu “savaş silahı” olarak kullanmak istemesinden kaynaklanıyor. Ayrıca İran, Rusya ile Rusya da İran’la kendi siyasetleri açısından nereye kadar gidebileceklerini gördüler. Bu iki ülke, birlikte bu şekilde yeni dünya düzeninde iyi bir yer alabilmelerinin zorluğunu anlamaya başladılar.

Tahran, Sünni dünya ile savaşı seçerse İran mutlaka karışır. O zaman Humeyni rejimi Kum’a saplanır ve devam edemez. İran halkı da bunu gördü ve İran'ın, Suriye, Irak, Yemen savaşlarının ortasında iradesini ortaya koydu. İran seçimlerinde bölgeler bazında baktığımızda halkların farklılaştığı görülüyor. Mesela Belucistan, %90’ın üzerinde “muhafazakarları” reddetti.. Irak Şiileri de öyle görünüyor. Iraklı Şiileri, Tahran destekli Bağdat hükümetine açıkça cephe aldı.. Bir de Davutoğlu Tahran ziyaretinde “Ben sırf Türkiye adına değil, Körfez adına da buradayım” dedi. Bu açık bir mesajdı.

Rusya-İran ittifakına kısmen Irak ve yine kısmen Suriye'den başka destek olacak aktör yok yeryüzünde. ABD ise her türlü savaş gücünü elinde tutuyor olmasına rağmen bölgede halk desteği olmadığı için, çaresizlikten bölgeyi, bölge ülkelerini kaybediyor.. Dolayısıyla süper güç kabiliyetini de kaybediyor.

AB ise siyaseten ve sosyolojik olarak dağılmış ve çaresiz.. Türkiye, 3,5-4 milyon sığınmacıyı gözünü kırpmadan yıllarca misafir ederken o koskoca(!) AB, 1.5 milyon silahsız mülteciden korkmuş ve tırsmış durumda. Ya bu mültecinin bir de 3 bini silahlanıverse, dünyanın gözünde büyüttüğü AB’nin ne hallere düşeceğini hayal edin.

Kendince Türkiye’ye kafa tutan Berlin’in son çıkışlarına dikkat edin. Almanya'nın Türkiye politikasında keskin bir “U” dönüşü yaşanıyor.. Bu, belki kamuoylarına tam yansımıyor ama Almanya yeni dünya düzeninde yeni ittifaklar peşinde artık..

Rusya, Almanya’nın böyle yapabileceğini hiç beklemiyordu. Onun için Putin, Merkel’i devirmek ve cezalandırmak için belden aşağı çalışmaya başladı. Merkel ise gizlemiyor; çok açık konuşuyor, Türkiye’yi destekliyor. Bu sadece siyasi bir karar olmasa gerek.. Almanya, sırf köhnemiş, yaşlanmış bir AB ile yeni dünyada yer bulamayacağını gördü. Ayrıca ilk defa içindeki 3 milyon Türkün Almanya'yı ihya edebileceği gibi berbat da edebileceğini anlamış gibi görünüyor.

İslam dünyasında 15 ile 50 yaş arası 350 milyon erkek, “içi yanan” birer mücahit durumunda. Bunun önüne kimse geçemez.. Hepsi iyi yetişmiş savaşçı bunlar... Batı bunu gördü. İran da bunu gördü ve kendisine sempatiyle bakan her ülkedeki Şiileri kaybedeceği korkusu sardı Tahran’ı..

İran, Suriye'de tutunmakta zorlanıyor.. Lübnan'da artık Hizbullah istenmiyor.. Hizbullah örgütü, bu durumu kendi içinde bile sorgulamaya başladı.

Şimdi bu şartlarda, İran, Suriye'de Sünnilerle kuramadığı ittifakı Rusya ile mi kurabilecek? Bunu hangi Şii kabullenebilir?

Kim ne derse desin.. Belki ülkeler yandı, yanıyor; ama Arap Bahar'ı olmasaydı İslam dünyasındaki bu uyanış olmazdı. “Arap Baharı’nı ABD yaptı” diye konuşanlara şunu sormak lazım. “ABD, süper gücünü mahvetmek için mi öyle yaptı!?”

Küresel denklemde büyük bir kırılma ve dönüşüm yaşanıyor. Alışılmış, ezberlenmiş uluslararası ilişkiler denklemi alt-üst oluyor. Ama yine de biraz temkinle beklemekte fayda var. Çünkü son raddede başka yeni gelişmeler ve kaymalar da olabilir.

Ama inşallah inananlar için netice güzel olacak..

Alper TAN

7.3.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERSLER

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

TÜRKİYE’NİN CHP VE HDP SORUNU

SURİYE’DE DEVRAN DÖNÜYOR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İRAN NE YAPMAK İSTİYOR?

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

RUSYA VE İRAN DA KAYBEDECEK!

MÜSLÜMANLARI KATLEDEN KAFİRLER İÇİN DUA EDEN İRAN

SAVAŞ ARTIK AVRUPA'DA

GİZLİ İRAN-İSRAİL ANLAŞMASI DEŞİFRE OLDU!

İSRAİL İLE İRAN ARASINDA ÇOK YAKIN BİR İLİŞKİ VAR

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

 

Etiketler: , ,
ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Gurbetçi
Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler. Er veya geç zafer islamin olacaktır. Islam bayraktarligi yeniden Türkiye olacak inşallah. Alemi islam Turkiyeyi model olarak alacaktır ve başkanlık sistemi ile her islam devleti Turkiyeye bağlanacak......
08 Mart 2016 14:18
cok güzel bir motivasyon
 // ismail kus
sayin alper bey !
yaptiginiz yorum ve analizler bizlere ümit veriyor , önümüzü görmemize vesile oluyor , ALLAH sizden razi olsun.
saygilarimla...
07 Mart 2016 Pazartesi 22:38