YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kozmik patates' nasıl yenir?
'Kozmik patates' nasıl yenir?
06 Ocak 2010 15:04
ALPER TAN

Patates, günlük olarak tüketilen en temel gıdalardan biridir. Bol miktarda C ve B vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum ihtiva eder. Ayrıca protein, bakır, demir ve fosfor da içerir.

Patatesin faydaları:

Patatesin çok sayıda faydaları vardır. Ondan muhtelif yiyecekler yapılır. Patates yahnisi, patates haşlaması, patatas cipsi en meşhurları arasındadır. Ayrıca fotoğraf çektirirken de “patateees” derseniz, gülümser vaziyette görünür ve sempatik bir poz vermiş olursunuz.
Patates, vücuda enerji verir, halsizliği ve yorgunluğu giderir. Patates, şeker hastaları için faydalıdır. Damar sertliğini giderir. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Kanı temizler. Kansere karşı koruyucudur. Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır. El ve ayak çatlaklarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbreklere faydalıdır.

Patates nerede üretilir?

Genelde Niğde ilimizde üretildiği bilinmesine rağmen son zamanlarda Ankara’da da üretilmeye başlandığna dair çok güçlü emareler mevcuttur. Ancak Ankara’da üretilen patateslerin bildiğimiz renginin aksine haki renkli olduğu panelvan türü araçlarla alındığı ve taşındığı, alış faturasının görünmesine rağmen patateslerin görünmediği anlaşılmaktadır. Patateslerin görünmeme sebebinin ise Tarım Bakanlığının son yönetmeliğinde yer alan tartışmalı GDO, yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar sebebiyle olduğu tespit edilmektedir. Kısacası genetiği değiştirildiği için Ankara’da üretilen patateslerin kendileri göze görünmemekte, ama varlığını ve üretildiğini ispat için marangozun gösterdiği fatura yeterli gelmektedir. Ankara’da üretilen haki renkli patatesler marangozlar tarafından hizar makinelerinde doğranmakta, TPAO binasının karşısında yer alan yüksek bir binada da pişirilmektedir.

Patates nasıl kullanılır?

Patatesten çok çeşitli şekillerde yararlanmak mümkündür. Patates kızartması yapılırsa kalori değeri artar fakat sindirimi zorlaşır. Patates lapa haline getirilip yanıkların üzerine konursa hem ağrıyı hafifletir hem de iyileşmesini hızlandırır. Patatesin kabuklarını kalın soymak besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir. Eğer külde ya da fırında pişirilirse kabukları zar gibi soyulur.

Uyarı:
Çimlenmiş patatesi ve 24 saatten fazla bekleyen patates yemeğini tüketmemek gerekir. Çünkü tehlikeli olabilir.
Patatesin yeme içme ve gülümsetme dışında başka faydalarının olduğu da malumdur. Doksanlı yıllarda bir kozmik siyasetçi, “Patates Dini” diye bir din icat ederek hayli provokasyon yapmış, temsil ettiğini ileri sürdüğü kesimleri bayağı zor duruma düşürmüştü. Sonra da patatesten iktidar olmuştu. Şimdi tarih sayfalarında patates başlığı altında yerini almış bulunmaktadır. O kozmik lider tarihte kalmış olmakla birlikte kozmik patates güncel yerini korumaktadır.

Şimdilerde bir “Kozmik Parti”nin lideri “kozmik odadan kozmik patates çıktı” diyor. Kozmik odayı araştıran hakimin ailesinin aşçı ve marangoz askerler tarafından takip ve tacizi bir “kozmik patates” vakası olduğuna göre savcı ve hakime kurye ile kaleşnikof mermileri gönderilmesi de kurşundan kolye yapılması amacıyla hediye mahiyetindedir.

Reçete:
Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum. Bu patates çok su götürür. Reçetem şu: Ülkede halsizlik çeken, kansere duçar olmuş, el ve ayaklarında çatlak olan, sindirim zorluğu olan, bağırsak şişkinliği çeken, bağırsak kurtlarını düşürmeye çalışan, böbrek sıkıntısı bulunan, basuru olan ve kabızlık çeken herkese Ankara’da üretilen “Haki renkli patates”ten bol bol tavsiye ederim. Size gayet iyi gelir.

Sizi 10 gün sonra yeniden görmem lazım.

Allah hepinize acil şifalar versin.

ANALİZ VİDEO

Alper TAN
06.01.2010

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
çok komiksin bayram tuna...
 // ismail nur
neyin arkasında olup olmadığın beni çok alakadar etmiyor ama hakkı ve haklıyı savunma ve haktan yana taraf olma iddiana gülmekten kırıldım.İsim geçmediğinden bahsetmişsin. Ya yapma be tuna! bir insan ancak bu kadar komik olabilir.o iftiranın kime atıldığını 10 yaşındaki çocuğa sorsan bilir sen bilemiyorsan ben ne diyeyim ki? ALLAH ıslah etsin seni.sen alper beyden faydalanmaya(!) devam et.belki yeni kozmik (!) iftiralar öğrenirsin... Hadi eyvallah kozmik kardeş(!).....
18 Ocak 2010 22:53
YARASI OLAN GOCUNUR !
 // Bayram TUNA
Sn.İ.Nur bunları iyi oku:1-Adı geçen yazınızı tekrar okuyunuz. 2-Sn.Alper Beyin yazılarını sürekli okuyor, anlaya biliyor vede istifade ediyorum.3-Yorumumu tekrar okuyunuz"biriside yanlış yapmışsa"ibaresi var,şayet yapmamışsa ki isim geçmiyor niçin gocunuyorsunuz?4-Hakkı ve Haklıyı savunmak ve haktan, doğrudan yana taraf olmak benim şiarımdır.5-Yorumumun arkasındayım,haddini de,sözünü de bilen birisiyim,özürü özürlü olanlar düşünsün.....
16 Ocak 2010 16:20
BAYRAM TUNA'YA
 // ismail nur
sn tuna;yazarı savunmak size kaldımı bilmiyorum ama,sen yazıyı okumadan yorum yapmışsın gibi geliyor bana.eğer Erbakan hocanın "patates dini" diye bir sözünü bulupta göndermezseniz sizde müfterisiniz,yazar da..bu iftirayı atana söylenecek daha çok söz var ama neyse.şimdilik bu kadar yeter..
o atasözünü de çevir çevir kendin oku olur mu kardeş? Belki biri görür de adam sanır seni ha ne dersin? Asıl senin ve alper bey'in muhterem Erbakan hocamdan özür dilemeniz ...
14 Ocak 2010 18:36