YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Bey ekip olarak çalışıyor
Kemal Bey ekip olarak çalışıyor
05 Temmuz 2011 13:03
ALPER TAN

Deniz bey uzaktan takip ediyormuş. Karşı yamaçta üç kişi hummalı şekilde çalışıyormuş. Ancak öğleden sonra, çalışanların sayısı üçten ikiye inmiş. Bu arada Deniz bey çalışanlara biraz daha yaklaşmış. Gördüklerine inanamamış. Çalışan iki kişiden biri kazmayla çukur kazıyor. Diğer arkadaşı öbürünün kazdığı çukuru hemen arkasından kürekle tekrar dolduruyor. İlki kazmayla yeni bir çukur kazmaya, ikincisi de aynı şekilde kürekle çukuru doldurmaya devam ediyor.. Bu faaliyet aralıksız sürüyor.  

Deniz beyin merakı daha da artmış. “Acaba bu adamlar ne yapıyorlar?” Bir anlam vermemiş. Deniz bey merakını yenemeyerek, kazma kürek çalışan, iki kişinin yanına kadar gitmiş. Selamdan sonra çalışanların isimlerini sormuş.

Kazmayla çalışan, “Benim adım Kemal” demiş. Kürekle çukurları dolduran da “Ben Profesör Süheyl” demiş. Deniz bey, “Allah aşkına siz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Kemal sen kan ter içinde kazmayla çukur kazıyorsun, Süheyl sen de Kemal’in kazdığı çukuru hemen arkasından kürekle dolduruyorsun. Bu ne iş kardeşim, Amacınız ne?” diye sormuş.

Kemal bey hüzünlü vaziyette bir iç çektikten sonra demiş ki: “Ne sen sor ne ben söyleyeyim Deniz bey. Aslında sabah işe başladığımızda biz üç kişilik bir ekiptik. Ben kazmayla çukur açıyor, üçüncü arkadaşımız şuradaki fidanları getirip çukura yerleştiriyor, Süheyl de kürekle çukura tekrar toprak dolduruyordu. Ama ne yazık ki öğleye doğru polis geldi. Bizim üçüncü arkadaşı aldı Silivri’ye götürdü. Biz de böylece iki kişi kaldık. Yani ben çukuru kazdıktan sonra fidanı çukura yerleştirecek kimse kalmadı. Ancak hiç taviz vermeyeceğiz. Biz, ekip olarak sonuna kadar çalışmaya devam edeceğiz” demiş.

Deniz bey, “Hayırlı işler” diyerek oradan uzaklaşmış.

***

Kemal bey o gün çok sinirlenmiş. Ağzına gelen lafı söylemiş. “Asarım, keserim. Mahvederim. Adamı an ana anasını anasından doğduğuna pişman ederim” demiş. Ahali etrafına toplanmış. “Yahu Kemal ne oldu? Neden bu kadar esip gürlüyorsun. Sıkıntın ne” demişler. Kemal bey, “Çok sevdiği eşeğinin saman torbasının kaybolduğunu” söylemiş. Sonra da küplere binmiş. Sinirden yanakları kızararak herkesi tehdit etmiş. “Eğer o eşeğin saman torbası bulunmazsa ne yapacağımı görürsünüz” demiş.

Durumu Bahçe’den seyreden arkadaşı tehditleri dinledikten sonra başını sağa sola çevirerek, “Bizim Kemal işte” diye mırıldanmış. Fazla önemsememiş.

Karşı mahalleden Recep bey, önce merak etmiş. “Allah Allah! Ne oldu yahu acaba” diye meraklanmış. Yanındakilerden ikisini görevlendirmiş. Gidin bakın Kemal’e ne oldu böyle demiş. Gidenler Çiçek de götürmüşler. Kemal bey çiçeği sevmiş, ama pek yüz vermemiş gelenlere.. Tehditlere devam etmiş. “Görürsünüz siz. Benim eşeğin saman torbası bulunmazsa ne yapacağımı biliyorum” diye sürekli tekrarlıyormuş. Olanları öğrenen Recep bey bıyık altından gülümsemiş. Fazla konuşmamış. Ama konuşmamak için kendini zor tutuyormuş.

Yan mahallenin her zaman ortalığı karıştırmasıyla meşhur muzır ihtiyarı Süleyman da olup bitenleri dikkatlice takip ediyor, Kemal’in ne yapacağını o da merakla izliyormuş. Hatta Kemal beye adamlarını gönderip, “Vah vah vaaah. İnan Kemal bey bu olanlara Süleyman amca da çok üzülüyor. Vallahi billahi üzüntüden uykuları kaçıyor” falan dedirtiyormuş yalandan.

Aslında Kemal beyin eşeğinin torbasını saklatan ihtiyar muzır Süleyman’mış. Ama Kemal bey Süleyman’dan hiç şüphelenmiyor, tehditleriyle hep Recep beyi kastediyormuş.

Kemal bey günlerce sıkıntılar yaşamış. Vücudunun çeşitli yerlerinde zonalar çıkmış. Ama o, bunu hiç belli etmemeye gayret etmiş. Aslında aynı evde birlikte yaşamaktan hiç hoşlanmadığı, yan mahallenin fitnecisi ihtiyar Süleyman tarafından başına musallat edilen Süheyl hoca, Kemal’e “Hiç merak etme oğlum Kemal. Bu iş kolay. Eşeğin torbasını bulacağız” diye boyundan büyük laflar ediyormuş.

Lafı uzatmayalım. Muzır Süleyman Kemal’in eşeğinin, saklattığı saman torbasını gece yarısı gizlice ahırın önüne bıraktırmış. Sabah erkenden kalkan Kemal, kaybolan torbayı ahırın önünde görünce çok sevinmiş. “Tehdit etmeseydim bulunmazdı” diye mırıldanmış kendi kendine.

Eşeğin torbasının bulunduğu haberi herkes tarafından duyulunca, ahali Kemal beyin başına toplanarak merak edilen soruyu sormuşlar: “Yahu Kemal çok merak ettik. Eşeğin torbası bulunmazsa ne yapacağımı biliyorum” diyordun. “Hepimizi tehdit ettin. Eşeğin torbası bulunmasaydı, ne yapacaktın” demişler.

Kemal bey “Yahu ne yapabilirim birader. Evdeki heybeyi kesip torba yapacaktım” demiş.

Muzır Süleyman kıs kıs gülüyormuş.

İki fıkra anlattım. Bu yazıda anlatılanların ülkemizle uzaktan yakın alakası yok tabii..

 

05.07.2011

Alper TAN

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
RUH ÜÇÜZLERİNİN FİKİR BABASI SÜLÜ !
 // BATUHAN
O sülünün kafası gaz vermeye, uçuruma iteklemeye müthiş çalışır sonra oturur değerli gibi kıs kıs kırıtır.Buldular benim adım kemal'i o isim benzerliğinden avunurken şamar oğlanına çevirdiler artık ne yaptığını bilemez, silivriye girenleri kurtaramaz oldu. Deniz,sav,haberal,batum bunlara birde yenisi aziz eklendi oda tanıdık Hotel Hospital'e aday gibi.Bunlar hep bir birinin kopyası.Bakalım aziz'in izi "erken konduya" dayanacak mı ?....
05 Temmuz 2011 17:50
HAKLI SÖZ
 // Asım ASYALI
Bizim dağlarda bir söz vardır. "Haklı söze hacı amca ne desin ki". Keşke Kemal Bey çukur kazıp, oraya buruyu fidan dikip, oraya buraya tünel kazıp, boşa kürük çekmesede, çalıştıkları köyün meclisine katılıp, köyün kalkınmasına da yardıcı olsa idi. O muzır süleymanın ipine takılıpta bu halleri başına getirmese idi, kendi adamlarıda kendisine darılmazlardı. Yararlı işler yapmayı Allah herkese nasip etsin....
05 Temmuz 2011 14:58
süleman
 // komodor112@hotmail.com
türkiyen,n başına bu işleri açan süleyman bey ve ekibi ancak bu olay kemal beyi sözde bağımsızlarla aynı noktada birleştirdi illa eylemmi yapacaksın başka bir eylem yap neden bağımsızlarla aynı eylemi yapılıyor...
05 Temmuz 2011 13:24