YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katil "Üst Yapı”
Katil "Üst Yapı”
10 Aralık 2012 14:42
ALPER TAN

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın nasıl öldüğü konusu vefattan 20 yıl sonra tartışılmaya devam ediliyor. Özal’ın zehirlenerek öldüğüne dair çok ciddi gelişmeler oldu. Bunları tek tek yeniden hatırlatmaya gerek yok. Yakında her şey ortaya çıkacak. Adli Tıp, zehirlenme konusunu 4 ayrı heyete verdi. Her grupta 7’şer uzman var. Yapılan incelemelerle ilgili detaylar birinden kaçsa diğerinden kaçamaz. Her şey bu denli ciddi şekilde incelenirken birilerinin erken davranıp konuyu sulandırmaya veya perdelemeye çalışıyor olması çok manidar. Belli odaklar Özal’ı zehirleyerek öldürmekle kalmadılar. Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü gerçeğinin ortaya çıktığı gündemi de zehirliyorlar. Şimdi tüm vatandaşlar, gündemi kimlerin zehirlemeye çalıştığını daha dikkatli takip etmeliler.

Hiç kimse merak etmesin. Tüm gerçekler bir gün mutlaka aydınlanacak. Merhum Özal kendisini kimlerin öldürdüğünü anlatmak için mezarda 20 sene bekledi. Kabir açıldığında tüm vücut sağlam vaziyette çıktı. Kefeni bile bembeyaz duruyordu. Özal Adli Tıp’a gitti. Zehirlenme belgelerini uzmanlara verdi. Sonra da yeniden kabrine döndü. Kabirde 20 yıl sağlam vaziyette bekleyen cesedin, Adli Tıp’ın belge niteliğindeki numuneleri almasından sonra kararmaya başladığı ifade ediliyor.

Ama daha da önemlisi bundan sonra yeryüzünde bazılarının yüzlerinin kararacak olması. Mesela “Özal’ın zehirlendiği iddiası bir safsatadır” diyen Süleyman Demirel’in neden bu kadar telaşlandığını çok merak ediyoruz. Neden acaba Demirel, “yılladır böyle bir kuşku vardı. Şimdi iyi oldu. Gerçek olup olmadığı ortaya çıkar” diyemiyor da olayı örtmeye çalışıyor.

Devletin, bu olayın gerçek yüzünün ortaya çıkması için girişimde bulunması, Turgut Özal’ın eşi Semra hanımı acaba sevindirmiş midir? Yoksa endişelendirmiş midir? Endişelendirdi ise neden endişelendirmiştir? Bu zehirlenme konusuyla alakalı acaba kaç ANAP’lı sorgulanacaktır? Köşk’teki Özal’a yakın bürokratlar beraber çalıştıkları cumhurbaşkanının nasıl öldürüldüğünün ortaya çıkıyor olmasından müsterih midirler, korkuya mı kapılmışlardır? 

Gerçekler ortaya çıkmaya başlamışken belli odaklar gerçekleri kapatmak için neden “Zehir var, zehirleme yok” haberleri yaymaya çalışıyorlar? Kim bunlar?

Ahmet Özal: “Mide rahatsızlığı çeken bir insan istifra edince rahatlar. Türkiye şimdi bu noktada. ABD'de 1963'te Kennedy'yi öldürdüler, 30 sene sonra CIA'nın yaptığı ortaya çıktı. ABD de bununla yüzleşti. Bundan kaçmamak, korkmamak gerekir. … Tayyip Bey'e benim bildiğim bir sürü suikast girişiminde bulunuldu. Çoğu kamuoyunda bilinmiyor bunların. Düşünebiliyor musunuz; bu ülkede bir genelkurmay başkanı (E. Org. Hilmi Özkök'ü kastediyor) zehirlenmemek için evinden sefer tası ile yemek getiriyor. Kahvelerine zehir koyuyorlar. Hâle bak. Babamın döneminde Başbakanlık Konutu'na her ay özel aletler getirirler, yatak odasını dinleme cihazı var mı diye tararlardı. Her ay 5-6 tane çıkıyordu. Ne ara koydular, nasıl koydular, anlaşılmazdı. Bu ülkede başka bir yapı vardı. Fakat, bundan sonra zor artık.”

Ahmet Özal Türkiye Gazetesi’ne verdiği mülakatta önemli bazı gerçeklere değiniyor. Ama bu konuşmada en önemli konu, Ahmet Özal’ınBu ülkede başka bir yapı vardı. Fakat, bundan sonra zor artık” cümlesi. Son yıllara kadar üzerinde fazla durulmayan, hesap sorulmayan, gizlenen, ama herkesten hesap soran, başbakanlar, cumhurbaşkanları, parlamentolar ve yargı üzerinde tartışılmaz bir güce sahip olan bu “YAPI” ne yapısıydı? Kime bağlıydı? Nasıl çalışıyordu? Nasıl karar alıyordu? Ve bu yapıya neden kimse hesap soramıyordu? Şimdiye kadar gizlenmeyi nasıl başardı?

Ahmet Özal’a “Sizi engellemek için hiç tehdit oldu mu?” diye sorulduğunda, “Çok” diyor. “Kimdi tehdit edenler?” sorusuna ise “Bilmem,” “Nasıl tehdit ettiler?” diye sorulduğunda “Telefonla, haber göndererek, yazıyla, mektupla... Her şey oluyor” diyor. Daha fazla konuşmuyor. Semra Özal ise kabir açıldıktan sonra sessizliğe büründü. Özal ailesi, neden bildikleri her şeyi açıklamıyor da imalı ve dolambaçlı yolları tercih ediyorlar!

Ergenekon davasında sona gelindi. Bu ay veya Ocak ayında kararlar açıklanabilir. Ama bu davada Ergenekon’un da üzerinde konumlanmış olan ABD-NATO bağlantılı “ÜST YAPI” konusunda nereye ulaşıldı? Esas noktaya tam olarak ulaşıldığı kanaatinde değiliz. Elbette Ergenekon ve bağlantıları konusunda çok önemli hususlar aydınlatılmış olabilir. Ancak görünen o ki halk arasında “Derin Devlet” diye bilinen gizli “ÜST YAPI” hakkında her şeyi öğrenebilmiş olmayacağız.

Gizli “ÜST YAPI”nın tamamen deşifre olması için ise 2-3 seneye ihtiyaç olduğu anlaşılıyor. Özal’ın zehirlenerek öldürülmesinde esas failin bu gizli “ÜST YAPI” olduğuna dair güçlü işaretler var. Zehirlemenin tedavi için gittiği ABD’de verilen ilaçla başlamış olma ihtimali gözden kaçırılmamalı. Özal’ın birden fazla tarihte zehirlendiği görülüyor. Çeşitli ilaçlarla, ağızdan ve enjeksiyonla yapılmış olma ihtimalleri güç kazanıyor.

Ülkede bir asra yakın hüküm sürmüş olan gizli “ÜST YAPI” sorgulanmadan Özal’ın ölümünün de Türkiye’nin NATO’ya girmesinden bu yana işlenmiş yaklaşık 46 000 faili meçhul cinayetin -ki bunların 17 500 civarı 1990-2003 arasındadır- tam olarak anlaşılması çok zor.  

Bu kadar faili meçhul cinayet kararına imza atanlar, Turan Dursun’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Uğur Mumcu’yu öldürenler, Özal’ı zehirleyenler, şimdi de gündemi zehirlemeye, gerçekleri öldürmeye çalışıyorlar. “Zehir var, zehirleme yok” diyenler kimlere hizmet ettiklerini iyi düşünsünler.

Artık en hafif tabirle en azından ayıp oluyor ayıp. Unutmayalım. Bu ülkede katil bir gizli “ÜST YAPI” bir asra yakın hüküm sürdü. Bunu tartışalım. Bunu sorgulayalım. Ama kaçamak ve dolambaçlı yollardan değil.. 

Alper TAN

10.12.2012

       

 

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Üst Yapı Deşifre edilsin
 // Ahmet Türkdoğan
Alper Bey ve arkadaşlarıınn kamuoyuna açıkladığı üst yapı deşifre olmalı. Bunu da demokrat gazeteciler yapar. Alper Tan, Tamer Korkmaz, Ergün Diler den oluşan ekibe ve bu cesur gazetecilerin fikir mimarı Celal Bey e ve Beşir Atalay'a güveniyoruz. ...
19 Aralık 2012 18:54
bir dizi gerçek
 // fatih altinsoy
sayın alper tan,kanal A yı bir süre önce tanıdım,inanın çok etkilendim ve programlarınızı ve özellikle katkı yaptığınız dünden yarına programını kaçırmıyorum...ama şu da bir gerçekki bu ülkede bu devran böyle geldi böyle gider...bu ülkede öyle insanlar var ki 2 kuruş çıkarı için değil vatanı anasını bile gözden çıkarırlar...bu ülkede temiz ve namuslu insanları öcü gibi görürler,mucitleri deli gibi,bilimadamlarını sapık gibi.....suç ne ABD de ...
15 Aralık 2012 11:56
10:39
 // ali diri
ozala otopsi yapildi kafalar daha da karisti.yazilanlar cizilenler dogruysa hukumete ragman cumhurbaskanina ragmen nasil nasil yapildi bunlar anlamis deyilim.kim bu ust yapi devletin butun kurumlarinin ustunde oldugu bunlara kimsenin mudahale edemedigi soyleniyordu.ama ozalin otopsisi sonrasi butun turk milleti bu yapinin ne kadar guclu oldugunu nelere kadir oldugunu tum ciplakligiyla gordu....
14 Aralık 2012 10:39