YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KAFA KARIŞTIRAN FOTOĞRAF
KAFA KARIŞTIRAN FOTOĞRAF
11 Şubat 2013 15:07
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Balyoz Davası mahkumu Ergin Saygun'u ziyaret etmesi kafaları karıştırdı. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, o ziyaretin arkasında yatanları ve kimin ne yapmak istediğini analiz etti. İşte o analiz...

 

Balyoz darbe planı mahkumu eski Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’u kalp ameliyatı olduğu hastanede Başbakan Erdoğan’ın ziyaret etmiş olması ülkede çok sayıda insanın kafasını ciddi şekilde karıştırdı. Herkes, kendine göre çeşitli şekillerde bu fotoğrafı yorumluyor.
 
Mesela ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kılıçdaroğlu, “Başbakan çıkmazdan kurtulmaya çalışıyor” diye yorumladı. Bu ziyaret, Başbakan Erdoğan’ın birkaç hafta önce bir TV programında tutuklu askerlere yönelik sözleri ile birleşince kafaların karışmasını yadırgamamak gerekiyor.
 
Başbakan Erdoğan o TV programında “Başta Genelkurmay Başkanım (İlker Başbuğ) olmak üzere diğer generallerimizin hiçbirisine kalkıp da bir alışılmış anlamda 'terör örgütü mensubu' demek çok ciddi bir yanlıştır ve bu affedilemez” demişti. Bu sözlerden de açıkça görüleceği gibi Başbakan’ın tepkisinin esasında İlker Başbuğ’un tutuklanmış olması var. Yani bu sözler İlker Başbuğ özelinde söylenmiş sözlerdir. İlker Başbuğ için söylenmiş olması, Başbuğ’u “azılı bir darbeci” olarak gören bazıları açısından izah edilemeyen bir durum olabilir. Ama İlker Başbuğ ile birlikte çalışmış olan Başbakan, onun nasıl bir adam olduğunu yakinen biliyor ve o rahatlıkla konuşuyor. Başbuğ’un ne kadar suçlu olabileceği konusunda güçlü bir kanaate sahip.
 
Başbuğ hassasiyeti dışında ise genel olarak mahkemelerin, yargılamayı tutuklu olarak yapmayı tercih etmesine ve yargılamanın uzamasına karşı da bir itiraz söz konusu Başbakan’da.. O sebeple de "Tutuklama bizim için son seçenek olmalı. Yahu Genelkurmay Başkanı'nı niye içeri alıyorsun arkadaş. Tutuksuz yargıla. Şahsen bundan dolayı üzgünüm" diyor. Yoksa Başbakan’ın tepkisi, bu yargılamalar yapılmasın anlamına gelmiyor. Tutuklu askerlerin hepsinin suçsuz olduğu gibi bir anlama hiç mi hiç gelmiyor. Yani bu itirazlarda Ergenekon cenahını sevindirecek bir değişiklik olduğu kanaatini asla taşımıyoruz.
 
“Belli makamlarda olan insanlar bazı insanları artık öyle bir hale getirmiştir ki, bu kaçar mı, durur mu bunu (mahkeme) bilir. Kaçma ihtimali yokken, böyle bir şey yokken bunu yaparsan sistemi tehdit eder pozisyona giriyorsun. İster emekli olsun, ister muvazzaf olsun.” Bu sözler de Başbakan Erdoğan’a ait. Fakat bugüne kadar meydana gelen olaylar bu konuda Başbakan’ı doğrulamıyor. Bedrettin Dalan, Başbakan’ın kendi partisinden milletvekili yapılmış olan Turan Çömez ve General Mustafa Bakıcı, yargılama sırasında yurt dışına kaçarak, paçayı en azından şimdilik kurtaran isimlerden bazıları..
 
Demek ki “Bunlar kaçmaz” diye bir garanti yok. Genelkurmay Başkanı’nın terör örgütü üyesi olması suçlamasına gelince.. Kanunlarda klasik anlamda terör örgütlerini tanımlayan ve ona göre de cezalar öngören düzenlemeler var. Ama Ergenekon, Balyoz gibi davalarda yargılanan yasa dışı örgüt, klasik örgüt tanımlarına tam olarak uymuyor. O halde yapılması gereken iş bu konuda mahkemeleri eleştirmek yerine sahibi olduğu bürokratik makamın gücünü kötüye kullanan illegal yapılanmaların ayrı bir örgüt veya suç tanımına girmesini sağlayacak yasal düzenleme yapmak. Bu da TBMM’nin görevidir. Bu konuda hakimlerin eleştirilmesi bir haksızlıktır.
 
Tabii ki ABD elçiliği önünde intihar saldırısı yapan DHKP-C mensubu ile Balyoz darbe planını hazırlayan ve uygulamak isteyen General’i “örgüt tanımında” aynı torbaya koymak garip olabilir. Toplum ve ülke açısından hangisi daha zararlıdır diye sorulacak olursa, bizce darbe veya darbe planı yapmak daha ağır bir suçtur cezası da daha ağır olmalıdır.
 
Başbakan “ihtimaller”i planlıyor:
 
İlker Başbuğ özelinde konuşmaları ve Balyoz mahkumu Ergin Saygun’u ziyareti nedeniyle Başbakan’ın görüş değiştirdiğini düşünenlerin fena halde yanıldıkları kanaatindeyiz. Başbakan’ı eleştirenler “olanlar” üzerinden hareketle bir sonuç çıkarıp belli bir kanaate ulaşıyorlar. Başbakan ise onlardan birkaç adım önde giderek “olacaklar” üzerinden hareket etmeye çalışıyor. Bu son tartışmaların bizce kilit noktası budur. Daha da açmak gerekirse..
 
Terör sorununun bitmesi için çalışılan bir çözüm süreci var. Gündemde olan 4. Yargı paketi yasalaşıp yürürlüğe girdiğinde KCK tutuklularının bir kısmı bu düzenlemelerden yararlanarak cezaevinden çıkacak. Bu konu çözüm sürecinin bir parçası olarak planlanmış durumda. Bu düzenlemeler çerçevesinde KCK’lıların bir kısmının tahliye olmasıyla yeni tartışmalar ortaya çıkabilir. Öte yandan çözüm süreci başarıldığında da PKK’nın önemli bir kısmının bir şekilde affedilmesi söz konusu olacak.
 
Bu anlattığımız gelişmeler yaşandığında belli kesimler politik olarak koro halinde aynı şeyleri söyleyecekler: “Hükümet PKK’lı teröristleri bile affediyor. Ama bizim teröristle mücadele eden güzel komutanlarımızı hapiste tutuyorlar.” Bu mantık, elmalarla armutların belli bir amaca ulaşmak için, bilinçli ve kasıtlı olarak karıştırılmasıdır. Ancak böyle bir yaygara ister istemez hükümeti ve Başbakan'ı rahatsız edecektir.
 
Gelişebilecek bu ve benzeri ihtimaller üzerine Başbakan Erdoğan şimdiden kendine politik bir zemin hazırlamaya çalışıyor. “Terörle” mücadele eden ama bunu demokratik sınırlar içinde yapan, çatışmayı değil barışmayı ve birlikte yaşamayı tercih eden, “Darbeci askerleri” “Kurunun yanında” yananlardan ayrı gören. “Muktedir” ama aynı zamanda “vicdani” hassasiyeti yüksek bir profil vermek istiyor. Böyle bir profil ona gelecek yıl yapılacak “Cumhurbaşkanlığı” veya “Başkanlık” seçimlerinde de “artı” kazanç sağlayabilir.
 
Fakat bunun riskleri de var. Eğer süreç iyi yönetilemezse “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” da söz konusu. Lakin Başbakan, risk olmaktan korkmuyor. Bugüne kadar aldığı riskler onun lehine gerçekleşti.
 
İşte çözüm süreci toplumda bu tür kafa karışıklıklarına yol açabilir. Kafalardaki sabit fikirler bu süreçte de sarsılmaya devam edecektir. Ancak Başbakan’ın son çıkışlarından hareketle Ergenekon, Balyoz ve darbe suçlularının paçayı kurtaracağını umanlar boşa umutlanıyorlar. Bu cenah geçmişte karşıdan saldırarak kurtulmaya çalışıyordu. Şimdilerde taktik değiştirip “acındırarak, duygusal görünerek,” vicdanları etkileyerek “sıyrılmaya” çalışıyor.
 
Keşke kendilerinde de vicdan olsaydı ve darbe planlarını yaparken, ocakları söndürürken ve bu ülkeye ihanet ederken o vicdanları işe yarasaydı.

Hükümetin ise doğal olarak önümüzdeki süreçteki ihtimalleri hesaba katarak kendisi açısından politik bir zemin hazırlamak isterken Ergenekon, Balyoz ve diğer darbe davaları gibi hayati önemdeki konulara bakan mahkeme heyetlerini toplumsal zeminden mahrum bırakacak söylemlere tevessül etmemesi, kaş yapayım derken göz çıkarmaması gerekiyor.

Bu eleştiriler yapılırken, bu ülkenin yanlış gelenekleri çerçevesinde çok sayıda muhtemel tehlikeyi göze alan cesur savcılar ve hakimler rencide edilmemeli. Yoksa bu büyük bir haksızlık olur.
 
 
Alper TAN
 
11.02.2013    
 
 

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
HEP İLERİYE DÖNÜK YATIRIM
 // KEMAL TÜRKOĞLU
İNSANİ BİR HAREKETİN İLERİDE BAZI KATI VİJDAN ( ERGENEKON, DARBECİ ) LARIN YÜREĞİNİ YUMUŞATMAYACAĞINI KİM BİLEBİLİR. SEN İNSANLIK GÖREVİNİ YAP GERİSİNİ ALLAH A BIRAK....
12 Şubat 2013 19:31
00:31
 // Çakır
risk almazsan başaramazsın...
12 Şubat 2013 00:31
Falso Üstüne Falso
 // A.TÜRKOĞLU
Hem sonra arkası gelmeyen tehditler, bizi bölgede kuru tehditler savuran, caydırıcılığı olmayan ülke konumuna düşürdü. Bölgede adeta kağıttan kaplan olarak algılanmaya başladık. Askerimizin başına çuval geçirildi, Mavi Marmara gemisinde 9 vatandaşımız katledildi, Uçağımız düşürüldü ve nihayet gün geçmiyor ki İran'lı bir yetkili küstah tehditler savurmasın.

Ergin SAYGUN hkümete muhtıra veren ekipte değil miydi? Öyleyse verilen bu görüntü hoş oldu mu yani? ...
11 Şubat 2013 22:41