YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KADER ADALET EDER
KADER ADALET EDER
24 Temmuz 2014 18:59
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, geçtiğimiz günlerde Paralel Yapı'ya düzenlenen operasyonla ilgili bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın o analizi;

17 Aralık sabahından bu yana ülkenin gündemini işgal eden “Paralel örgüt” meselesi yerini koruyor. Yürütülen soruşturmalarla casusluk yapma, yasadışı telefon dinleme ve darbe girişimde bulunma gibi suçlamalarla gözaltına alınan emniyetçiler tartışılıyor.

Emniyetçilerin evlerinden gece yarısı, sahur vakti alınmış olmaları, kendileri de polis oldukları halde polisin polise kelepçe takması, belli bir kesim tarafından eleştiriliyor. “Gece gündüz ülkesi için çalışan polisler, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele eden emniyetçiler” “Terörle mücadele eden polislere terörist muamelesi” “Onlar içerde Rıza Sarraf dışarda” türü sloganik başlıklar..

Bu itirazlar bize hiç yabancı gelmedi.  Ergenekon ve Balyoz operasyonları yapılırken gece yarıları evler basılmıştı. Göz altına alınanların ellerine kelepçeler vurulmuştu. Görüntüleri teşhir edilerek toplumsal bir algı oluşturulmuştu.

Gözaltına alınan veya tutuklanan Ergenekon ve Balyoz şüphelileri de yukardaki aynı cümlelerle duruma itiraz etmişlerdi. “Kaçıyor muyuz; savcılar ifadeye çağırsaydılar gelirdik” “Terörle mücadele eden komutanlarımıza terörist muamelesi yapılıyor” “Bizimle ilgili sahte belgeler üretildi” “Telefonumuza polis tarafından suç oluşturacak yüklemeler yapıldı” “O silahları oraya polis gömdü” “Sahte gizli tanık konuşturuluyor” türünden itirazlar yükseliyordu. Ama öyle bir hava oluşturulmuştu ki, halkın büyük çoğunluğu yapılan bu itirazlara itibar etmiyor, böyle bir duruma ihtimal vermiyordu.

KCK operasyonlarında gözaltına alınan seçilmiş belediye başkanları, gece yarıları armut gibi toplanmış, ellerine kelepçeler geçirilmiş ve arka arkaya sıraya sokularak medya üzerinden dünyaya teşhir edilmişlerdi.

Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarında gözaltına alınan şüphelilere bu muameleyi yapan emniyetçiler şimdi aynı akıbeti kendileri yaşıyorlar. Ergenekon, Balyoz ve KCK şüphelilerinin o zaman dile getirdikleri itirazları o dönemin muktedir polisleri bu günlerde aynen tekrarlıyorlar. Bu defa da toplumun büyük çoğunluğu, emniyetçilerin söylediklerine itibar etmiyor. Kaderin ibretamiz bir tecellisi bu.

Yanlış anlaşılmasın... Ergenekon ve Balyoz davalarının boş ve gereksiz bir dava olduğunu kastetmiyoruz. Özellikle 17 Aralık darbe girişimi ile anlaşıldı ki dönemin muktedir emniyetçileri, olmaması gereken, yasa dışı ve hatta insanlık dışı işler yapmışlar. Yaptıkları yasa dışı işlerle önemli davalar olan Ergenekon ve Balyoz davalarını sulandırmışlar, rayından çıkarmaya çalışmışlar. Gayet meşru olan bu derin devlet davalarının meşruiyetini istismar ederek bu davayı paralel devlet örgütlenmesinin bahanesi olarak kullanmak istemişler. Kendi adamlarını yerleştirmek istedikleri makamlarda yer alan isimler, üretilmiş suç belgeleriyle hapse atılmış ve boşalan yerlere kendi adamlarını getirmeye başlamışlar.

Başbakanı korumakla görevli memurlar, onu evinde ofisinde arabasında her yerde gizlice dinleyip, kaydedip, yabancı istihbarat kurumlarına servis etmişler. Geç de olsa bütün bunlar ortaya çıktı. Suçlamalar bu yönde..

Adına “Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu” diyenler 17 Aralık 2013’teki girişim sonrası inanılmaz bir kin ve nefretle hükümetin istifasını istiyorlardı. Hükümetin itirazlarına karşı gayet pişkin bir eda ile “Karşı çıkmanıza gerek yok. Hele bir yargılanın. Suçsuzsanız zaten beraat edersiniz” diyorlardı. Şimdi ise birileri de bu gözaltına alınan emniyetçilerin itirazlarına karşı aynı cümlelerle karşılık veriyor.

Bu durumu açıklayan çeşitli özlü sözler vardır. “Keser döner sap döner. Gün gelir hesap döner” “Men dakka dukka: Çalma kapıyı, çalarlar kapını.”

Ülkemiz ve halkımız açısından acı bir durum. Dışarda zaten fazlasıyla hasmımız varken, içerden bir kesimin de dışardakilere maşa olarak kendilerini kullandırtmaları, kabul edilmesi imkansız bir durum.

Ergenekon, Balyoz, KCK davaları gibi meşhur davalar da dahil bu paralel örgüt operasyonlarında da gerçekten suçsuz, masum insanlar varsa mutlaka bunlar ayrılmalıdır. Ancak bunun yargı tarafından ayırt edilebilmesi için herkesin bildiklerini açık açık konuşması gerekir.

Paralel yapı, gözaltına alınan veya yargılanan adamları için kendi avukatlarını, kendi savcılarını ve kendi hakimlerini seferber etmiş durumda. Görevli avukatlar, hukuki savunma yapmak yerine, örgütsel telkinlerle, yargılanan şüphelilerin konuşmalarını engellemeye çalışıyorlar. Kendi medyaları ve kirli bir ittifak kurdukları iliştirilmiş medya üzerinden her gün aralıksız yapılan yayınlarla kendi lehlerine toplumsal algı oluşturmak istiyorlar. Ailelerin, eşlerin, çocukların dramını öne sürerek bir masumiyet algısı sağlama niyetindeler. Ergenekon ve Balyoz sanıkları da aynı yöntemi kullanmışlardı.

17 Aralık operasyonları sonrası hükümet, operasyonun arkasında Paralel yapının ve Pensilvanya’nın var olduğunu söylediğinde Pensilvanya ve onun temsilcileri: “Bizimle ne alakası var. Bu haksız bir suçlama. Hükümet rüşvet ve yolsuzluğu örtmeye çalışıyor. Devletin yargısı, devletin polisi, kendi işini yapıyor” diyorlar ve devamında ise “Eğer devletin polisi, memuru, yargısı suç işliyorsa yargılansın. Neden Hizmet hareketini suçluyorsunuz” diyorlardı. Ama şimdi o memurlar yargılanmaya başlayınca bas bas bağırmaya başladılar. “Bizim arkadaşları” yargılıyorlar diye..

Şunu hepimiz bilmeliyiz ki “İnsanlar zulmetse de kader adalet eder.” Edenler ettiğini bulurlar. Kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Allah ihmal etmez, imhal eder yani mühlet verir. Önemli olan o mühleti iyi değerlendirmek. Zulmedenler zalimliklerinin karşılığını görürler. Şimdilerde olduğu gibi..

24.07.2014

Alper TAN

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BATI ORADA MÜSLÜMANLAR NERDE?!

EKMELEDDİN BEY KİMİN İHSANI

MUSUL SALDIRISINA FARKLI BAKIŞ

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

HEDEF KÖŞK SEÇİMİNDE KÜRTLERİ AK PARTİ ADAYINDAN SOĞUTMAK

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
09:50
 // muatafa
Bu polisler yanlış yapsa bile hain olduklarini pek düşünmüyorum. bir hainden daha tehlikelisi, ikna edilmiş insandır. memlekete hizmet için bazi yanlışlara inanan gladio gibi. bu yanlışlarla millete yön vererek vatanın daha iyi hale getirme inancı vardır....
26 Temmuz 2014 09:50
23:20
 // Özcan
Çok haklisiniz Alper bey. Erdogan simdi zulmediyor. Sırf kendi istikbalini kurtarmak icin. Birgün bu zalimligin cezasini görecek....
24 Temmuz 2014 23:20