YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İZLEYİN OYUN BOZULACAK
İZLEYİN OYUN BOZULACAK
14 Kasım 2013 17:08
Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da Mesut Barzani ile yapacağı görüşme, daha şimdiden, çözüm süreci konusunda kimin aslında nerede durduğunu açıkça gözler önüne serdi. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan bu konuyu analiz etti. İşte Tan'ın o analizi:

Başbakan Erdoğan’ın daveti ile Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Diyarbakır’a gelecek olması Türkiye’de bir kesimin ezberini ve dengesini bozmuş durumda. Rahatsız kesimlerin bazıları ağzından bazıları da karnından konuşarak tepkilerini dışa vuruyorlar. Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır programı konusunda envai çeşit yorumlar yapılıyor. Yorumların büyük çoğunluğu soğuk savaş döneminin reflekslerini yansıtıyor. Tabi eski Türkiye’nin modası geçmiş jargonuyla..

Bazıları bu görüşmeyi zamanlama ve görüşmenin yapılacağı mekan itibariyle ele alıp “Seçim kardeşliği” olarak değerlendiriyor. Görüşmeyi değersizleştirmeye çalışıyorlar. Bazıları da “Memleketin elden gitmesi olarak” gösterip karşı çıkıyor.

Bu görüşmeyi birileri Ak Parti-KDP yakınlaşması olarak gösterip rahatsızlık duyuyorlar. Mesela BDP ve HDP, Erdoğan-Barzani görüşmesine ilginç biçimde çok soğuk bakıyor. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Erdoğan seçim için geliyor” diyor. Erdoğan’ın Diyarbakır gezisine, hükümetin “Çözüm Süreci”nde yeni ittifak arayışlarına dayalı politika değişikliği yorumlarını yapanlar da var.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Barzani’ye gösterilen misafirperverliğin, PYD lideri Salih Müslim’e de gösterilmesi gerektiğini” söyledi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise BDP tabanına “Erdoğan’ın programlarına katılmayın” çağrısı yaptı. Gültan Kışanak, “Başbakan, seçim kampanyasını yürütüyor, Diyarbakır programının, çözüm
süreciyle alakası yok”
diyor.

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Biz Sayın Barzani’yi davet etmiştik etkinliklerimize, ne yazık ki katılmadı. İktidar partisinin bir programına dahil oluyor.  Katılmamız söz konusu olmaz” değerlendirmesinde bulunuyor. Sebahat Tuncel, Barzani’nin Diyarbakır ziyaretine “AKP’nin seçim politikasına dahil olmamasını, bölgedeki AKP’nin sarsılan imajını yeniden kazandırma yaklaşımının bir parçası olmamasını bekliyoruz” şeklinde tepki gösteriyor.

BDP heyetinin İmralı’da yaptığı son görüşmede, Abdullah Öcalan’ın, “Çözüm için yeni adımlar bakımından hükümete yeni opsiyon tanıdığı, 4 aylık bir sürecin içinden bu durumu okumaya devam edeceğini ve bu çerçevede çözüm sürecinin tıkanmasına izin vermeyeceğini ifade ettiğine” dair açıklaması, Başbakan Erdoğan’ın, “Seçimi terörsüz, olaysız atlatma” konusunda Öcalan’dan garanti aldığı şeklinde göstermeye çalışanlar var. Bu konuda en azından bir tereddüt, kuşku uyandırmak isteyenler söz konusu..

Bütün bu tepkisel değerlendirmeler ya kasıtlı ya da yersiz ve mesnetsiz değerlendirmelerdir. Olaylara miyop bakışın ve “Çözüm Süreci'ni” tam olarak anlayamamış olmanın getirisi. Şunu iyi anlamak gerekir. Bizce “Çözüm Süreci” sadece PKK terörünü bitirmekle sınırlı değil. Çözüm Süreci'nin, Türkiye’dekilerin yanı sıra komşu ülkeler de dahil tüm Kürtleri ilgilendiren boyutları söz konusu. Türkler ve Kürtler tarihte olduğu gibi “Kader birliği” yapıyorlar. Eski Türkiye’nin olumsuz izlerini birlikte silmeye başladılar. Türkler ve Kürtler kader birliği yaparak “ortak geleceğe” birlikte yürüyecekler.

Diyarbakır’daki görüşme bir “Ak Parti-KDP ittifakı” değildir. Bu görüşme bir “seçim kardeşliği” de değildir. Kaldı ki Ak Parti’nin bir siyasi parti olarak seçim öncesi bu amaçla bile olsa böyle bir etkinlik yapmasının kime ne zararı olabilir? BDP ve HDP kendi siyasetine güveniyorsa böyle bir görüşmeden niye rahatsızlık duyuyor? Eğer Mesut Barzani BDP ve HDP’nin davetini ciddiye almıyorsa BDP ve HDP’nin kendilerini gözden geçirmesi gerekir.

BDP bu güne kadar terör üzerinden siyasi bir ranta konduğu için barış ve kardeşlik ortamında gerçek siyaseti yapmakta zorlanıyor. Bugüne kadar ölen Kürt gençlerinin kanları üzerinde duran siyasi mevkiler, kan durunca karaya oturdu. O sebeple de nasıl bir siyaset yapacakları konusunda yalpa yapıyorlar, karar veremiyorlar.

Önümüzdeki yerel seçimlerde zafiyete uğrarlarsa acaba BDP ve HDP bunun faturasını Mesut Barzani’ye mi çıkaracaklar?

Burada şunu açıkça ifade edelim. Görünen o ki Tayyip Erdoğan da, Mesut Barzani de Abdullah Öcalan da “Türklerin ve Kürtlerin ittifakı” ve “Ortak gelecek” konusunda görüş birliği içindeler. Ama PKK’nın, BDP’nin, HDP’nin ve KCK’nın içinde yer alan, halktan kopuk, sırtını soğuk savaş döneminin yöntemlerine dayamış acımasız, sosyalist, laik ve gizli Kemalist kesimler bu birliğe karşılar ve buna karşı mücadele ediyorlar.

On sene önce “Olağanüstü hal kaldırılsa Kürt sorunu çözülür” diyenler, şimdi “Rojava sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülmez” diyorlar. Daha geçen yıla kadar “Kürt sorunu demokratikleşme sorunudur. Demokrasi olursa sorun da çözülür” diyenler, şimdi İsrail örneğini vererek “Kürt sorunu demokratikleşme sorunu değildir. Demokratikleşme olsa bile çözülmez çünkü Kürt sorunu egemenlik sorunudur” demeye başladılar.

Bir sene öncesine kadar hükümete “Muhatabınız başkası değil muhatabınız Abdullah Öcalan’dır” diye işi yokuşa sürmek için dayatanlar, “Çözüm süreci” ile Öcalan ortaya çıkınca şok oldular ve başka bahaneler üretmeye başladılar. Bu bahaneler bitmeyecek.

Bunların derdi Türkler ve Kürtler değil. Bunların derdi başka. Bunların kimler olduklarını ise Türkler de Kürtler de biliyorlar artık. Mesut Barzani’nin Diyarbakır programı ile bunların kimler olduklarını halkımız daha açık ve net olarak görecek. Oyunlar bozulacak.

Alper TAN

14.11.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

MESUT BARZANİ NİÇİN “GELECEK”

GENÇLİĞİ TEHDİT EDEN KORKUNÇ TABLO

NE DEĞİŞTİ?

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ

BİRLİĞİN GÜCÜ VE DÜŞMANIN KORKUSU

EYVAAH. “MİT TÜRKİYE’Yİ KOLLUYOR!”

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN İNCE İNCE İNCİLER

28 ŞUBAT “ÜST YAPI” VE DEMİREL

28 ŞUBAT, BÇG VE YEŞİL HOLDİNGLERİN GERÇEK YÜZÜ!

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
TAYYİBİN FENDİ BDP Yİ YENDİ !
 // BATUHAN
Bu aşamada sağ olsun israilin istemediği H.Fidan'ın çok rolü var.Onların umdukları dallara kar yağdı.Ayakları dolaşıyor ne yapacaklarını ne söyleyeceklerini bilmiyorlar, tüm kozları tükendi.Kurtarılmış girilemez dedikleri başkentte ellerin den gitti her geçen gün kahroluyorlar.Alper beye teşekkürler....
15 Kasım 2013 Cuma 14:35
BDP VE MHP'NİN ACI SONU
 // GODZİLLA
Biri kürt, diğeri türk faşizmi ile beslenen bu iki partiyi, ufukta acı bir son bekliyor. Hadi geçmiş olsun....
14 Kasım 2013 Perşembe 18:45