YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İSRAİL MUHALİFLERİ VURUYOR,  ESAD’I DEĞİL
İSRAİL MUHALİFLERİ VURUYOR, ESAD’I DEĞİL
05 Şubat 2013 11:32
Suriye’de Baas rejimine karşı halkın ayaklanarak direnişe başlamasından bu yana sık sık ifade ediyoruz. Bu olaylarla beraber Suriye konusunda bölgede örtülü bir ittifak oluştu.

 

 
Uzatmadan tekrar söyleyelim. Suriye’de Baas yönetiminin düşmemesi veya diğer bir ifade ile Suriye halkının çok büyük kesiminin arkasında olduğu ve Türkiye’nin de desteklediği Baas muhaliflerinin yönetime gelmemesi için Beşşar Esad, İran, İsrail ve Rusya ortak bir strateji takip ediyorlar. Bu ülkeler mevcut Şam yönetimini yani Beşşar Esad’ı destekliyor.
 
Birbirine karşı azılı düşman görünen İsrail ile İran birçok konuda karşı karşıya olsalar da Suriye konusunda aynı taraftalar. Yani müttefik durumundalar. Yine birbiri ile tarihi iki düşman bilinen Şam yönetimi ile İsrail de gizli bir ittifak içindeler. İsrail, Türkiye’nin desteklediği bir yönetimin Suriye’de iş başına gelmesinden çok korktuğu için mevcut Baas yönetiminin devamını kendisi açısından daha olumlu görüyor. İsrail böyle istiyor. Türkiye’deki ana muhalefet CHP, İşçi Partisi, Hürriyet ve Sözcü gazeteleri de aynı çizgide siyaset ve haber üretiyorlar.
 
Türkiye’de halkın oylarıyla iktidara gelen hükümeti, atılan demokratikleşme adımlarında bile yerden yere vuran CHP, Suriye’de son bir buçuk sene içinde 60 binden fazla vatandaşını katletmiş olan Baas rejimini destekliyor.
 
Geçen hafta güzide medyamızda “İsrail jetleri Şam'ı vurdu” şeklinde bol bol haber verildi. Aynı konudaki haberlerde bile çok büyük çelişkiler vardı. Uluslararası haber ajansları, İsrail savaş uçaklarının, Lübnan hava sahasını geçerek, Suriye'den Lübnan'a doğru hareket eden bir araç konvoyunu vurduğuna yönelik haber geçmişti. Suriye Devlet Televizyonu ise hedefin, Şam'daki bir askeri araştırma merkezi olduğunu öne sürdü. Suriye Devlet Televizyonu, İsrail savaş uçaklarının, sabah saatlerinde, kuzeydeki Cebel-i Şeyh tepeleri üzerinden Şam'ın banliyösü Cemraya bölgesindeki askeri araştırma merkezine doğrudan saldırı düzenlediğini duyurdu.
 
Haberlerde İsrail'in son dönemde Esad rejimine ait kimyasal silahların Lübnan'daki Hizbullah'ın eline geçmesinden çekindiği ve alarmda olduğu ifadeleri yer almıştı.
 
Bir haftada 12 ihlal: 
 
Lübnan ordusu ise yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Lübnan hava sahalarını ihlal ettiğini kabul etti. Açıklamada, 4 İsrail savaş uçağının Lübnan'ın güney kıyısındaki Nakura kasabası yakınlarında saatlerce hava sahası ihlalinde bulunduğu belirtildi. Lübnan ordusunun açıklamasında, son bir hafta içinde ise 12 İsrail savaş uçağının Lübnan hava sahasını ihlal ederek, Lübnan-Suriye sınırı üzerinde uçtuğu da ifade edildi.
 
Peki Suriye’de neler oluyor?
 
Suriye konusunda biraz önce ifade ettiğimiz gizli ittifak devam ediyor. 30 Ocak 2013’te İsrail jetlerinin Şam yakınında bir yeri vurduğu haberi yanlış değil. Ancak haberdeki yalanlar bundan sonra başlıyor. İsrail’in bu saldırıdaki amacı Beşşar Esad’a zarar vermek değil. Hassas elektronik askeri cihazlar üretildiği belirtilen bu tesisin Baas muhalefetinin eline geçmesine engel olmak. Çünkü bu tesisin Suriye muhaliflerince teslim alınmak üzere olduğunu tespit eden İsrail yaptığı saldırı ile tesisin muhaliflerin eline geçmesini engellemiş oldu. Ama bombalanan yer Şam yakınlarında olunca da Baas’la İsrail arasındaki gizli ittifakı örtmek için dünya kamuoyuna haberler “İsrail Şam’ı vurdu” şeklinde servis edildi.
 
Eğer İsrail Şam yönetimini vurdu ise şimdi şu sorulara cevap vermeleri gerekiyor.
 
2012 yılı Haziran ayında silahsız olarak uçan Türk keşif uçağı Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında yani Suriye hava sahasının dışında uçarken Şam yönetimi bu uçağı kendi egemenlik hakkını ihlal olarak görüp düşürmüştü. Bu olayda Şam yönetimine İsrail, elektronik olarak ve Rusya da Lazkiye üssünden füze fırlatarak destek vermişti.
 
Şimdi sıkı durun. İsrail uçağının Akdeniz üzerinden önce Lübnan hava sahasını aştığı, Suriye sınırını da geçerek 56 km daha uçup Şam’a 6 km mesafeye kadar gelip vurduğu ve aynı mesafeyi kat ederek geri döndüğü anlaşılıyor. Şam yönetiminin radarları, Rusya’nın Şam yönetimini koruyan üslerdeki savunma sistemleri ve dahası İran ile ilişkileri iyi olan Lübnan’ın savunma sistemleri, İsrail jetlerini durdurmak veya düşürmek için neden kılını kıpırdatmamıştır. Lübnan ve Suriye üzerinde gidiş dönüş en az 200 km uçan savaş uçağına neden en ufak bir müdahale yapılmamıştır?
 
Kasım ayında İsrail Esad’ın askerlerini kurtarmıştı:
 
11 Kasım 2012’de güzide medyadamız “İsrail, Suriye'yi 39 yıl sonra vurdu” şeklinde haberler yayınlamıştı. İsrail ile Suriye’nin Golan tepeleri civarında çatıştıkları belirtilmişti. Bu da yine bu son olaydaki gibi kuyruklu yalandı. Olayın aslı şuydu. Suriye’li muhalifler o bölgede 120 Esad askerini teslim almıştı. İsrail ise bu askerleri kurtarmak için o saldırıda Suriyeli muhalif güçleri vurarak Beşşar Esad’ın askerlerini kurtarmıştı.
 
Bu arada İsrail Dışişleri Bakanı Liberman’ın Rus göçmeni olduğunu hatırlatmak isteriz. Rusya’nın Suriye’de görev yapan uzmanlarının da Yahudi kökenli veya İsrail ile işbirliği içinde olanlardan oluştuğunu da ekleyelim.
 
Suriye ve İsrail’in bu yalanları tutmayacak, oluşan o ittifak da taraflarına hayır getirmeyecektir. Türkiye’deki destekçilerine de öyle..
 
 
Alper TAN
 
05.02.2013
 
 
 
ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Esad'ı deviremeyince...
 // Mehmet Orhan
Şam yönetimini İsrail ile iş birliği yapmakla suçlayın, ama İsrail ile asıl iş birliği yapan Türkiye'yi görmezden gelin. nedense İsrail'e ait ticari gemiler Mersin ve Antakya limanlarına yanaşıp yük alır, yük getirirler. ...
06 Şubat 2013 15:38
İsrail'den Esat'a Hayat öpücüğü
 // Hasan Gülmez
ESAT'A HAYAT ÖPÜCÜĞÜ İran-Lübnan Hizbullah Örgütü-Suriye arasında bir siyonist şeytan üçgeni oluşturulmuştur! Türkiye liderliğinde fiilen gelişmekte olan İslam Birliği önünde engel teşkil eden bu siyonist şeytan üçgeninin kırılıp parçalanmaması için Suriye’deki Nusayri azınlığa dayalı Baas rejimi batılı ülkeler tarafından bazen açıktan, bazen dolaylı şekilde ama büyük bir kararlılıkla desteklenmektedir....
06 Şubat 2013 11:21
17:32
 // Kenan Akkuş
ŞER İTTİFAKI
Birkaç gün önceki İsrailin Suriyeyi vurmasıyla alakalı haberinize 'CAN SİMİDİ' diye başlık atmıştım. Gerçektende İsrailin bu saldırısı Esed'e Can simidi olmuştur. Haklı olduğumu siz de teyyid ettiniz. Ama haklı olmak yetmiyor, aynı zamanda güçlü olmamız da gerekiyor....
05 Şubat 2013 17:32