YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR
İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR
14 Nisan 2016 17:39
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Liderler zirvesi üzerinden, İslam coğrafyasındaki iklim değişikliğini kaleme aldı. İşte "İslam Birliği kuruluyor" diyen Tan'ın o analizi:

Osmanlı’nın dağıtılmasından sonra ümmetin her şeyini yağmaladılar, yıktılar, dağıttılar. Birliğimizi, devletlerimizi, topraklarımızı, kültürümüzü, medeniyetimizi, dinimizi.. Bunların yanında umutlarımızı çaldılar, şahsi ve içtimai özgüvenimizi yıktılar. Ümmetin fertlerini hayal bile kuramayacak duruma düşürdüler. Geleceğe dair plan kuran Müslümanları, hayalci veya komplocu olarak gösterdiler. Batı'nın hayalleri ve planları ise ümmete “mükemmel ideal” veya “gerçekçi öngörüler” olarak sunuldu, kutsandı, yüceltildi.

Sömürgeleştirilmiş İslam ülkelerinde uygulanan eğitim müfredatları, sadece topraklarımızın ve kaynaklarımızın değil zihinlerimizin de istila edilmesini sağladı. Beyinlerimiz formatlandı.

Şimdilerde bu eski formatları silip özümüze dönmeye çalışıyoruz. Bu yolda ümmetin çetin bir mücadelesi başladı ve hızla da yol alınıyor. Ancak bazı kafalara yeni format veya öze dönüş yazılımı uymuyor. Çünkü kafalar, tamamen modifiye edilerek özüne yabancılaşmış. Bunları yeni formata zorlamak kafayı bozabiliyor. Bu, Android veri tabanına uyumlu bir mobil cihaza, IOS veri tabanına uyumlu bir program yüklemeye çalışmak gibi bir durum. Olmaz.. Olmuyor.. O sebeple fazlaca zorlamanın gereği yok.

Kendisi, İslami kesimin aydınlarından görülen adam çıkıp, "Manyak mısın sen, Avrupa Birliği ile ilişkileri neden donduruyorsun" diye konuşarak, Müslüman bir ülkenin geleceğini Hristiyan Avrupa’da aradığını gösteriyor. Aynı durumdaki başka biri, İİT’nin ümmet açısından dönüm noktası olan İstanbul zirvesi için “Hayal ve sükut-u hayal arasında” tanımlaması yapıyor. Teşkilatı, “İslam aleminin içinde bulunduğu pek çok soruna müdahil olma hedefi, kapasitesi” bulunmayan, sadece “BM çatısı altında kurulmuş bir uluslararası dayanışma örgütü” olarak sunan yazılar yayınlıyor.

Dört ay önce kurulan ve dünyanın en büyük savaş tatbikatını tamamlamış olan “İslam Ordusu”nu “abartılı, beklentisi yüksek ama içi boş yapılanmalar” olarak gösteren, “İİT’den NATO gibi askeri, AB gibi siyasi, ekonomik ittifak modelleri beklemek çürük ipliğe hayal dizmek demektir” diye söz edenler...

Dört ay önce kurulmuş olan İslam Ordusu’nun Kudüs ve Keşmir sorunlarını çözemediğinden dem vurarak İslam Ordusu’nun abartılı ve gereksiz olduğuna vurgu yapan ama 70 senedir bu konuları çözmek için kılını kıpırdatmayan BM’nin, “çözüm”ünden medet bekleyen cümleler sıralayan kafalar bunlar. Batı'nın süslü, yaldızlı propagandalarının, Müslümanların zihinlerini ne denli işgal ettiğini, umutları ne denli körelttiğini gösteren örnekler..

Umut ve cesaret kırıcı, geleceği yanlış okuyan ve istikbali yanlış yerlerde arayan, dünyanın 50 sene önceki noktada sabit durduğunu varsayarak günümüze dair çıkarımlarda bulunan fikir fukarası kesimlere inat yolumuza devam etmeliyiz.

İstanbul Zirvesi, İslam dünyası için tarihi dönüşüm niteliğinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasında “Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de. Benim dinim İslam'dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece Müslümanım” diyerek mezhep fitnesi çıkarmak isteyenlere net mesaj verdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Cubeyr, 11 Nisan’da, bakanlığın Twitter hesabında da yayımlanan açıklamasında "Vahhabilik diye bir şey yok. Şeyh Muhammed Abdulvahhab ıslahatçıydı, radikalizm çağrısı yapmadı” diyerek Vahhabilik üzerinden olumsuz algı oluşturmak isteyenlerin elini boşa çıkarmıştı. Çünkü bu açıklama, Suudi Arabistan’ın resmi görüşü artık..

İstanbul Zirvesine İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılması da çok önemliydi. Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen konularında Batı’ya yaklaşıp Vatikan ve Rusya ile iş tutmaya çalışarak, Sünni kesimle ters düşen Tahran’ın yeni bir arayışa başladığını anlıyoruz.

İslam İstihbarat Koordinasyon Merkezi ve İslam Ordusu zaten kurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam ülkelerindeki krizlere yabancıların müdahale etmesine engel olmamız gerektiğini belirterek “Müdahaleyi kendimiz yapmalıyız” dedi ve İslam Ordusu’nun misyonuna dikkat çekti. Erdoğan, dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Müslümanların BM daimi üyeleri arasında hiç yer almadığına dikkat çekti ve “İslam Ordusu arzu ettiğimiz etkinliğe ve kapasiteye ulaşırsa İslam dünyasının önünde yeni bir dönem açılacağına inanıyorum” dedi.

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden Kazakistan, dünyadaki tercihini Müslümanlardan yana  yaptı.. Bu da Şangay’ın patronları, Rusya ve Çin'e önemli bir uyarıdır. İslam Ordusu, artık 56 ülkenin ortak kurumu olacaktır. Rusya'nın kurduğu ve 6 Bağımsız Devletler Topluluğu ülkesi, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Beyaz Rusya ve Ermenistan’ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nü de yavaş yavaş boşa çıkaracaktır.

Müslüman ülkeler arasında “Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi”  kurulması önerisi kabul edildi. Müslümanların, “Teknik, ticari, ekonomik, kültürel, sosyal, tüm boyutlarıyla gerçek anlamda” işbirliği yapmaları talep edildi. İslam ülkelerinin ortak bir Kızılay yapısı kurması benimsendi. Kalkınma için, İslam dayanışma fonunun genişletilmesi, küresel ekonomide olan tahkim sisteminin İslam ülkelerinde de oluşturulması konuşuluyor. Ayrıca İslam ülkeleri dışındaki coğrafyalarda “hakları ve gelecekleri için mücadele eden Müslüman toplumlara daha fazla sahip çıkılması” da değerlendiriliyor.

Dünya şartları, siyasi ve uluslararası dengeler, ekonomik güç dinamikleri ve beşeri beklentiler hızla ve Batı aleyhine değişiyor. Geldiğimiz ve içinde bulunduğumuz şartlar, Müslümanları “BİRLİK” olma konusunda metazori olarak itekliyor. Ümmet bunu bekliyor. Müslüman ülkelerin yönetimleri bu kitlesel taleplere bigane kalamazlar.

“Ee tamam da Batı buna müsaade eder mi?” diyenleri duyar gibi oluyoruz.

Cevap veriyoruz.. Müslümanlar artık, Batı’dan izin isteme gereği duymuyor. Buna bizdeki kafası bozukların da alışmalarında fayda var.

İslam Birliği kuruluyor.

Alper TAN

14.04.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERSLER

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

TÜRKİYE’NİN CHP VE HDP SORUNU

SURİYE’DE DEVRAN DÖNÜYOR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İRAN NE YAPMAK İSTİYOR?

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
 // Recep Altıner-Almanya
Dünya Lideri Dün İstanbul'daki İslam Konferansı üyeleri tarafından seçildi. RTE...
16 Nisan 2016 06:06
 // Salim yıldız
Bunlar güzel gelişmeler inşallah devamı gelir...
14 Nisan 2016 23:42
 // AHMET SAMIL KAYA
Umut ve cesaret kırıcı, geleceği yanlış okuyan ve istikbali yanlış yerlerde arayan, dünyanın 50 sene önceki noktada sabit durduğunu varsayarak günümüze dair çıkarımlarda bulunan fikir fukarası kesimlere inat yolumuza devam etmeliyiz....
14 Nisan 2016 19:35