YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef Kaddafi değil
Hedef Kaddafi değil
21 Mart 2011 14:37
ALPER TAN

ABD ve Avrupa, Ortadoğu’da sürdürdükleri sömürgeciliği, bu coğrafyadaki diktatörlere borçlular. Batı, tarihten gelen ikiyüzlü, çifte standartlı politikasının bir tezahürü olarak, bölgedeki diktatörleri zahiren eleştirirken öbür taraftan fiilen desteklemiştir. Bugün bu despotların, halklarından çaldıkları paraların, haram servetlerin Batı bankalarında olduğu bir bir ortaya çıkıyor. Bu zaten bilinmeyen bir şey değildi.

Despot yönetimlerin ordularının nereden silah aldıklarına bakarsanız, bu silahların ABD ve Avrupa menşeli olduğunu görürsünüz. Son yıllarda Suudi Arabistan yönetiminin ABD’den 67 milyar dolarlık silah aldığı, 60 milyar dolarlık ilave alım için de anlaştığı söyleniyor. Kaddafi’nin elindeki savaş uçaklarını da Fransa satmıştı. Fransa şimdi Libya’yı vuran Haçlı koalisyonunun içinde. Libya’daki silahların kime karşı kullanıldığını görüyoruz. Acaba Suudi Arabistan bu silahları kime karşı kullanacak. Suudi Arabistan ve diğerlerinin aldığı silahlar için ödediği paralar kimlerin kasalarını dolduruyor? Suudi Arabistan’a silah satan ABD, Arabistan halkını mı korumak istiyor, yoksa Suudi kralı mı?

Libya’ya saldırı başlatmış olan ABD öncülüğündeki Haçlı koalisyonu Libya’nın silah gücünün yanında halkını da vuruyor. Muammer Kaddafi zaten kendi halkını vuruyordu. Libya halkını şimdi hem Kaddafi vuruyor hem de Haçlı koalisyonu vuruyor. Şimdi Libya’yı vuran Batı güçleri kimle işbirliği yapmış oluyor?

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen, saldırıdaki hedefin Kaddafi yönetimini devirmek olmadığını, operasyondan sonra Kaddafi’nin görevine devam edebileceğini açıkça söyledi. Kendi halkını vuran Kaddafi Libya’yı vuran koalisyonun hedefi olmadığına göre bu operasyon niçin yapılıyor?

Batı’da bazı sesler Libya’nın ikiye bölünebileceğini dillendirmeye başladılar. Anlaşılıyor ki 1991’de Saddam’ı bahane ederek Irak’ı işgal eden ABD’nin  Irak’ı yerle bir edip sonra da Kuzey ve Güney olarak ikiye bölüp, Kuzey’i kendi kontrolüne almasına benzer bir süreçle karşı karşıyayız. ABD 91 Savaşında Saddam Hüseyin’e dokunmamış, onun densizliklerini sürdürmesine fırsat vererek 2003’de ülkenin tamamını ele geçirmesiyle sonuçlanacak gelişmelerin alt yapısını hazırlamıştı. 

ABD ve diğer Haçlı orduları, olmayan kitle imha silahları ve Saddam’ın olmayan El Kaide bağlantısını bahane ederek Irak’ın tamamını işgal ettiler. Saddam 30 senede 300 bin Iraklıyı öldürmüştü. ABD öncülüğündeki Haçlı Orduları 3 senede 1 milyon Iraklı’yı öldürüp yaklaşık 4 Milyon Iraklının da ülkeyi terk etmesini sağladılar. Ülkenin harabeye dönüştürülmesi ise cabası…

Saldırgan ülkeler, Libya’yı da ikiye bölerlerse hem Kaddafi’nin yöneteceği kesimi hem de muhaliflerin kontrol edecekleri kesimi farklı stratejilerle yönetme amacını güdebilirler. Baskı altına alacakları Kaddafi’yi tehditle, tavize zorlayarak yönlendirecekler -ki Kaddafi buna hazır- diğer tarafı da size yardımcı olalım yaklaşımı ile… 

BM’nin Kaddafi saldırılarını engellemek için hava sahasını denetleme kararı doğru. Ancak bunun, Libya’nın askeri gücünü ve ülkenin alt yapısını hedef alan hava saldırısına dönüşmesi kabul edilemez. Bu saldırılar, göstermektedir ki BM kararı, Haçlı koalisyonunun gizli amaçları için kullanılıyor. Konu görüşülürken çekimser davranan BM Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisine sahip Rusya ve Çin’in saldırılara karşı serzenişi ise Libya halkını düşünmekten ziyade Libya’ya saldıran koalisyonun başarısız olma ihtimalini şimdiden satın alma hevesine dayanıyor. Saldıran Haçlı koalisyonunun başarısız olması halinde Libya petrollerini işletme konusunda Rusya ve Çin’in beklentisi var. Yani Rusya ve Çin’in, Libya’nın vurulması karşısında böyle insancıl(!) bir hassasiyeti var.

Eğer Libya’ya saldıran Batı koalisyonu, halkı Kaddafi’nin zulmünden koruma konusunda samimi olsaydı Libya’nın askeri varlığına, alt yapısına değil, doğrudan diktatör Kaddafi’ye saldırır ve onu tek uçaklı bir bombardımanla ortadan kaldırabilirdi. Bunu yapmadılar. Bunu yapmadıkları gibi hedefin Kaddafi olmadığını da açıkladılar. Kaddafi’nin nerede olduğunu da bilmediklerini söylediler. Daha önce de yazdım şimdi de söylüyorum. Kaddafi’nin nerede olduğunu öğrenmek istiyorlarsa Kaddafi’ye destek için yıllardır o ülkede olan ABD askerlerine sorabilirler. Kaddafi’nin nerede olduğunu bal gibi biliyorlar. Ama onu vurmak istemiyorlar. Tıpkı El Kaide’yi bahane edip Afganistan ve Irak’ı işgal etmelerine rağmen nerde olduğunu çok iyi bildikleri El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e hiç dokunmadıkları gibi. 91 savaşı ile Irak’ı harabeye çevirip Saddam’a dokunmadıkları ve daha sonra yapacakları işgale bahane hazırladıkları gibi.

Haçlı koalisyonunun vurduğu Libya askeri yapıları Kaddafi’nin babasının parasıyla alınmadı. Libya halkının kaynakları ile alındı. Yarın Kaddafi ortadan kalktığında –ki bu kaçınılmaz- Libya ordusunun alt yapısı hangi parayla gerçekleştirilecek? Haçlı koalisyonu, Libya ordusunun alt yapısını özellikle yok ederek, kurulacak yeni Libya’nın silaha daha çok para harcamasını ve Batılı silah tüccarlarının kasalarının dolmasını hedefliyor. Haçlı koalisyonu hava saldırılarının ardından kara gücüyle de Libya’yı işgal etmek istiyor. Çünkü Libya, Dünyadaki en önemli petrol kaynaklarının bulunduğu ülkelerden biri.

Ayrıca Libya saldırısında Ortadoğu’da diktatörlere karşı ayaklanacak halklara da gözdağı var. “Bu işler, Mısır ve Tunus kadar kolay olmayacak” mesajı veriliyor. “Ayaklanırsanız Libya halkı gibi ağır faturalar ödersiniz” deniliyor.

Kaddafi’nin oğlu Seyf’ul İslam Kaddafi, Sarkozy’nin son seçim kampanyasının masraflarını Libya’nın karşıladığını açıkladı. Acaba Kaddafi’ler bu desteği, Sarkozy’nin burnunu çok sevdikleri için mi verdiler, Carla Bruni’nin gülüşüne bayıldıkları için mi? Bu muhabbet nereden geliyor?

Bu arada Nobel barış ödülünü dağıtacaklara önerim var. 2011 Barış ödülünü Obama, Sarkozy ve Berlusconi’ye birlikte versinler. Neden mi? Önemli değil. Nasıl olsa uygun bir sebep bulurlar…

Alper TAN
21.3.2011


 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
SÜPER ANALİZ
 // HÜSEYİN TÜRKMEN
ÜSTAD ALPER TAN IN ANALİZLERİNİ TAKİP EDİYORUM ÇOK GÜZEL BİR ANALİZ SİSTEMİ VAR HEM ÜLKE HEMDE DÜNYADA HABER ANALİZİ OLARAK MUHTEŞEM BİR SİSTEM VAR .. ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN HAYATINDA BAŞARILAR DİLERİM RABİM ONU HAYATTA MESUT ETSİN...
30 Mart 2011 13:22
gerçekten enfes bir yazı
 // hakan uysal
bu adresi okumam için bir arkadaş önerdi. Gerçekten enfes bir yazı teşekkür ederim...
25 Mart 2011 22:30
Harika,
 // Gürcü Beyi
ALLAHcc Razi Olsun , Kaleminizin Hakkını Çok Güzel Vermissiniz , İlk Defa Bugun Yazınızı Okumak Nasip Oldu , İnşaallah Bundan Sonra Yazılarınızı Takip Edeceğim.. Çok Güzel Yazmıssınız Gerçekleri İle. Hayatınızda Başarılar.. Selam ve Dua İle....
23 Mart 2011 12:30