21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenistan uçağı neden indirildi?
Ermenistan uçağı neden indirildi?
16 Ekim 2012 14:41
ALPER TAN

Geçen hafta Rusya’dan Suriye’ye harp malzemesi taşıdığı için bir Suriye uçağı Esenboğa Havaalanına indirilmiş ve uçaktki askeri malzemelere el konulmuştu. Türkiye’deki gizli Baasçılar veya Baasçı olmamakla birlikte hükümeti ya da yeni devleti yıpratmak için Baas politikalarını benimsemeyi bile tercih edenler, olay duyulur duyulmaz kararlarını vermişlerdi: “İstihbaratı CIA ve NATO vermişti.” Çünkü bunlara göre milli istihbarat bu tür işleri beceremezdi. “Uçağın indirilmesine kızan Rusya, Türkiye’ye verdiği gazı kesecek ve soğuk kış günlerinde vatandaş donacak”tı. Suriye ve Rusya bile rahatsızlık belirten bir açıklama yapmadan içimizdeki kadim dostları onlar adına konuşmuşlardı. Üstelik fena halde gaza gelerek konuştular.

“Suriye uçağından bakın ne çıktı?” başlıklı yazımızda “gaza gelmemelerini” hatırlatmıştık.  O yazıda, şu konuya dikkat çekmiştik: “14 Ekim’de Türkiye’ye gelseydi Beşşar Esad sonrası Suriye konuşulacaktı. Şu sıralar Ankara’nın eli güçlü olduğu için Putin, ziyareti erteleyerek Suriye’de savaşı tırmandırıp Rusya’nın elini daha da güçlendirip o şartlarda pazarlık yapmak için ziyareti ertelemişti. Ankara, Suriye uçağına yaptığı bu operasyonla Putin’in gerçek yüzünü ortaya koydu. Kimin eli daha güçlü onu gösterdi. Şimdi Putin daha alttan almak zorunda kalacak. Zamanı uzattıkça kaybı da artacak. Bu gelişme aslında İran’a da bir mesaj veriyor. Suriye konusunda İran’da, mevcut tutumunu sürdürdükçe Ortadoğu’daki yeni dönemden daha fazla zarar görecektir.”

Bizimkilerin görmek istemediği gerçekleri bilen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’nın ipine sarılan Türkiye’deki Baas dostlarını fena halde zor ve mahcup duruma düşüren bir açıklama yaptı. Lavrov, açıklamasında “Hiç kimsenin Türk-Rus ilişkileri hakkında endişelenmemesi gerektiğini, bu olayın iki ülke ilişkilerini etkilemeyeceğini belirtti.” Türkiye’deki gözünü muhalefet bürümüş olan, gerçekleri görmeme konusunda yeminli kesim Lavrov’un “kriz yok” açıklamasından hiç hoşnut olmadılar. Mesela Rusya, uçak indirme olayını gerekçe göstererek Türkiye’ye atıp tutsa, Ankara’yı tehdit etse idi bizdeki muhalefet buna bayram edecekti. Ama Rusya, Türkiye’yi karşısına almasının kendisi için hiç de yararlı olmayacağını biliyor. Ve gerçekçi davranıyor.

15 Ekim’de ise bu defa Ermenistan uçağı Erzurum Havaalanı’na indirildi. Uçaktan olumsuz bir şey çıkmadı. Moskova’dan gelen uçakta çuvallayan arkadaşlar, Ermenistan uçağına daha temkinli yaklaştılar. Allahtan “Ermenistan bize savaş açarsa ne hale geliriz” türlü bir analiz yapmadılar. Umarım gerçekleri anlamaya başlamışlardır.

Peki Ermenistan uçağı Erzurum’a niçin indirildi?

Ermenistan, Azerbaycan’la arasında ihtilaf konusu olan Dağlık Karabağ’daki Hocalı Havaalanı’nı uçuşa açmak istiyor. Azerbaycan ise havaalanının açılmasına karşı çıkıyor ve“Ermenistan, Hocalı Havaalanı’nı uçuşa açarsa biz de vururuz” diyor. Eğer Ermenistan havaalanını uçuşa açarsa, Türkiye, Ermenistan’a hava sahasını kapatabilir. Ayrıca, bunun da ötesinde Bakü ve Ankara bu konuda ortak hareket etmek üzere anlaşmış durumdalar. Eğer Erivan Hocalı Havaalanı’nı uçuşa açacak olursa Türkiyede askeri müdahalede bulunabilir.

Ankara bu konudaki kararlılığını ortak dostlar vasıtasıyla Erivan’a ulaştırıyor. Ancak Türkiye’nin nüfuzunun güçlenmesini istemeyenler Ermenistan’a coşku vererek Erivan’ın hata yapmasını ve Türkiye ile arasında kriz çıkarmasını teşvik ediyorlar. Maksat Ermenistan’ın yeni bir havaalanını devreye sokması değil. Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan arasında yeni bir problem çıkarıp, Şam yönetimini rahatlatmak için Ankara’nın dikkatlerini Ermenistan’a çekmek. Fakat Ankara, bu tür numaralara karşı tecrübeli ve hazırlıklı..

İki ülkenin milli ordularının yanında Türkiye-Azerbaycan ortak silahlı gücü kurulması için bir süredir çalışma yürütülüyor. Yaklaşık 23 bin askerden oluşacak bu ortak ordunun üçte biri Türkiye’nin Ermenistan sınırında gerisi ise Azerbaycan’ın Ermenistan sınırında ve diğer kritik bölgelerde görev yapacak.

Suriye’ye giden Ermenistan uçağının indirilmesi ile Ankara, Ermenistan’a verdiği mesajın dozunu bir kademe daha arttırmış oldu. Ermenistan uçağının indirilmesindeki esas amaç, Suriye’ye yardım gönderilmesinden çok Erivan’ı Karabağ politikasından caydırmak gibi görünüyor. Ankara Erivan’ı hata yapmaması konusunda ciddi şekilde bir kez daha ikaz etmiş oldu.

Söz konusu Havaalanı, 1992 kışında Ermeni askerlerinin 600’den fazla Azeriyi öldürerek katliam yaptıkları Hocalı şehrinde yer alıyor. O dönemde havaalanı askeri amaçlı kullanılmış ve sivil Azerilerin ölümlerinin daha da artmasına sebep olmuştu. Tıpkı Rusya gibi Ermenistan da uçak işini büyütmek istemedi ve bunu “rutin bir işlem” olarak değerlendirdi.

Suriye’de zalim Baas rejimine destek verenler, diktatörlüğün sonunun geldiğini görüyorlar. Bu şartlarda neye mal olursa olsun Beşşar Esad’ı desteklemek gibi bir tutumları olmaz.

Türkiye, ağır kış şartları bastırmadan önce yani Aralık ayına kadar Şam diktatörünün devrilmesini öngörüyor. Devrilecek Baas rejimi ile kendi çıkarları da tehlikeye girecek ülkeler ise Baas sonrası Suriye’de pazarlık gücünü yüksek tutmak için Türkiye’yi uğraştıracak işler çıkarabiliyorlar. Böylece Yeni Türkiye’nin gücü ve gücünün boyutlarını test etmiş oluyorlar. Türkiye bu güne kadar oynanan oyunları başarıyla bertaraf etti. Bundan sonrakileri de rahatlıkla aşacağından kuşkumuz yok.

Yeni Türkiye’nin en büyük şanssızlığı, ayarı bozuk tutarsız ve çapsız bir muhalefet anlayışının sürmesi ve bir tarafta da kompleksli bir medyaya sahip olması. Bu iki hastalıklı durum birbirini besliyor. Gerçeklerle yalanların ayırt edilmesi zorlaşıyor.

Baksanıza “Bülent Ecevit, milletvekili seçilen Merve Kavakçı’yı milletin meclisinden kovarak darbeyi önlemiş”miş. Bunlar yakında Süleyman Demirel’i de demokrasi kahramanı ilan ederlerse hiç şaşırmam. Çünkü Demirel de 28 Şubat’a destek olarak darbeyi önlediğini söylüyordu?

Sahi arkadaşlar 28 Şubat’ın kendisi zaten “DARBE” değildi; değil mi? Kusura bakmayın. Ben hafızamı kaybettim de..

Alper TAN

16.10.2012

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
ermenistan
 // önder
ÇOK GÜZEL ANALİZLER AĞZINA SAĞLIK...
17 Ekim 2012 15:20
09:35
 // sahin
çok isabetli ifadeler tebrik ederim acizane.
Muhalefein koltuk sevdasi yuzunden vatan cikarlarini hice sayar tarzda devletin zor durumda kalmasini istemesi ne ile izah etmek gerek aklima bir osmanli pasasinin ihaneti geliyor. Filan pasa emrimdeki kuvvetlerin yardimi ile ruslari maglup ederse padisah onu sadrazaam yapar. O sadrazam olmasin diye askrlik gorevini gerektigi gibi yerine getirmez sonuc ise koca devlet icin husran olur. Tabi bizim muhalefet fikirli pasa çok sevinsin iraz insanligi varsa sahsi veya oligarsik cikar degil vatanin menfaatleri pesi de kosulmali...
17 Ekim 2012 09:35
GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ !
 // BATUHAN
Komleksli medya A Kalite yazara rastlayınca tüm gerçekler açığa çıkıyor.Kimsede ektiğini biçmekten kurtulamıyor.Diline kalbine sağlık Alper bey....
16 Ekim 2012 17:13