YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon'un Pirus zaferi
Ergenekon'un Pirus zaferi
19 Haziran 2010 15:17
ALPER TAN

Şemdinli’de gerçekleştirilen saldırı son derece manidar. Bu tür saldırıların olabileceği zaten tahmin ediliyordu. Genelkurmay Başkanlığı da bir gün önce yaptığı açıklama ile bunu ifade etmişti. Genelkurmay’ın açıklaması öncesinde de defalarca yazıldı ve söylendi. Diğer taraftan kışın sona ermesi ve yaz aylarına geçişle birlikte terör olaylarının arttığı da bilinen bir gerçek. İmralı’da bulunan terör lideri de zaten geçen ay yaptığı açıklamada Mayıs ayından sonra olacaklara karışmam anlamına gelen açıklamalar yapmıştı.

Gerçekleştirilen saldırıyı yorumlayacak olanlar bu sıraladığım veya buraya yazmadığım bir sürü gerekçe veya gelişmeden yola çıkarak değerlendirme yapabilirler. Bütün bunların belli oranda doğru ve gerçek tarafları da var. Ancak işin başka boyutlarına dikkat çekmek istiyorum.

Geçmiş tarihlerde meydana gelen büyük çaplı terör olaylarının zamanlamasına göz atacak olursak ilginç bağlantılara rastlıyoruz. Nasılki o günkü hükümetin “Kürt açılımı” denilebilecek adımlarına tekabül eden günlerde Bingöl’de 33 askerimiz göz göre göre şehit edildi ise, nasıl ki 2007’de cumhurbaşkanlığı seçimi arafesinde özellikle oluşturulan siyasi gerilime paralel olarak terörün şiddeti arttı ise, nasıl ki cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören referanduma gidileceği günün öncesi gece skandal Dağlıca saldırısı yapıldı ise, nasıl ki devletin Demokratik açılımlara başladığı günlerle birlikte terörist saldırılar tavan yaptı ise, bu saldırıyı da o kategoride düşünmek gerekir.

Bu yaz çok sıcak ve çok kanlı geçebilir. Bunun en önemli sebebi Ergenekon’un ölüm kalım savaşına başlamasıdır.  Yapılan operasyonlar ve deşifre edilen ilişkileri ile gizlenecek bir tarafı kalmayan Ergenekon artık gizlenme gereği duymadan hareket etmeye başladı.

Ergenekon avukatlığı yapan siyasi kanat zaten her zaman savunma pozisyonunda. Ergenekon’un en çok işine yarayan yerlerin anayasa paketi ile değişeceğini görerek engel olmaya çalışıyor. Ergenekon’un yargı bağlantısı Ergenekon’u kurtarmak için tüm gücüyle çalışıyor. Ortaya çıkan skandal ses kayıtları yüksek yargıdaki çarpık hukuk dışı ilişkileri tüm çıplaklığı ile deşifre etti. Hukuk devletine de hukuk sistemine de alenen tecavüz edilmektedir. Yargıtay’da 17 Haziran günü İlhan Cihaner ve beraberindekilerle ilgi verilen kararla hukuk ve adalet resmen ölmüştür. Aynı gün İstanbul’daki mahkemenin balyoz tutuklularını toptan serbest bırakması ise zamanlama bakımından Yargıtay’daki Cihaner davası ile aynı güne rast gelmesi tesadüfün ötesinde bir şeydir.

Hukukun öldüğü, Yargıtay ve İstanbul mahkemesinin kararları ile açıkça tartışılmaya başlanmıştı. Ve bu günden itibaren ölen adaletin tartışılacağı, tartışılmaz bir gerçekti. Şimdi söyleyeceklerim çok önemli. Şemdinli saldırısı ile gündem tamamen değiştirilmeye çalışılıyor. Yargının ölümünün tartışılması yerine terör saldırılarının tartışılması ve açılımların ebediyen kapatılması hedefleniyor.

Şimdi bir taraftan Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen değişiklik paketi bozulmayla sonuçlandırılmaya çalışılacak. Eğer orada bozdurulamazsa referandum öncesi ülke kan gölüne çevrilmeye çalışılacak.

Bölgesinde ve dünyada ezber bozan adımlar atan, uluslararası oyunları ters yüz eden ve dünyanın en önemli aktörlerinden biri olmaya başlayan Türkiye tekrar içine kapatılmaya çalışılıyor. Maksat, açılımları sonuçsuz, hükümeti başarısız, Türkiye’yi de güçsüz ve yalnız göstermek. Böylece malum statükonun devamını temin etmek.

Peki bu saldırılar açımları durdurabilecek mi? Anayasa paketini sonuçsuz bırakabilecek mi? Anayasa referandumuna engel olabilecek mi? Türkiye’yi içe kapabilecek mi? Türkiye’nin bölgesel ve küresel güç olmasını önleyebilecek mi? Yoksa her şey bunların umduklarının tersiyle mi gerçekleşecek. Ömrü olanlar görecekler. Türkiye’yi dizginlemeye kimsenin gücü yetmeyecek. Aksine Türkiye’yi durdurmak için yapılan bu manevralar Ankara’nın motivasyonunu daha de artıracak, azmini daha da katlayacak.

Türkiye kabuk değiştiriyor. Esas eksenine oturuyor. Olması gereken role kavuşuyor. Bu da Batıyı ve işbirlikçilerini elbette rahatsız ediyor. Rahatsız etmesi de normal. Her şeyin olduğu gibi bunun da bir faturası olacak. Şimdi bu faturayı ödüyoruz.  

İşler kolay değil. Ancak umutsuz olmak için de önemli bir durum yok. Yeni tahliyelerle büyük bir moral bulan Ergenekon’un sevinç çığlıkları ne kadar devam eder göreceğiz. Ergenekon’u iyi günlerin beklediğini zannetmiyorum.

ANALİZ VİDEO

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
Ergenekon'un Pirus zaferi
 // ziyaretçi
ağzınıza sağlık şu sıkıntılı günlerde moral oluyorsunuz .analiz yazılarınızı bizde çevremizdekilerle paylaşarak insanları uyandırmaya çalışıyoruz. yazılarınızın devamını bekliyor teşekkür ediyorum...
22 Haziran 2010 16:03
masonlarin oyunu bitmez...
 // tuncay temiz
askerlerimize allah rahmet eylesin.

israil egemenligi dunya uzerinde surdukce bu kanli olaylar,bozguncular herzaman is basinda olucaktir.
suphesiz cenab'i allah herseyi gormekte ve bilmekte.

elbet bunlarin sonuda yakinda gelicektir....
21 Haziran 2010 16:51
ASİL VATANDAŞ VE YAZAR BÖYLE OLUR !
 // BATUHAN
Okuyan herkesin Allah razı olsun akıllı olaylara vakıf ve yazıya dökmektende çekinmeyen mert ve dürüst adam diyeceği Sn.Alper beyi bizde tebrik ediyor sesinin kaleminin 72.5 milyona ulaşmasını arzu ediyoruz içindeki kiralık insan kılıklılarda dahil. Okumak yeter sonrası kişilere kalmış....
19 Haziran 2010 16:54