YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EKMELEDDİN BEY KİMİN İHSANI
EKMELEDDİN BEY KİMİN İHSANI
19 Haziran 2014 14:51
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, CHP ve MHP'nin 'çatı aday' olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı olmasını kimlerin istediğini gözler önüne seren bir analiz kaleme aldı. İşte Tan'ın analizi:

Bu yaz yine sıcak ve hareketli geçecek. Bunun en önemli sebepleri içerdeki cumhurbaşkanı seçimi ve komşularımızda gelişen ve bizi de doğrudan etkileyen, ilgilendiren hadiseler..

2011 milletvekili seçimlerinde % 50 oy almış olan Ak Parti’nin ülkeyi kutuplaştırdığını iddia eden CHP ve MHP, cumhurbaşkanını bir çatı olarak gördüklerini anlattılar ve herkesi temsil eden birini ortak aday göstereceklerini belirttiler. Dinleyince kulağa hayli hoş geliyordu. Türkiye’ye çatı arayan bu iki parti, kapı kapı dolaştılar. Ak Parti dışında BDP, BBP, DSP, İP, ÖDP, TOBB, TÜSİAD, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, çeşitli vakıflar, dernekler, kuruluşlar ile günlerce görüşmeler yaptılar. Amaç neydi Türkiye’ye çatı aday bulmaktı.

Sonunda ne oldu?

Bu kadar kuruluşla görüştüler ama isim konusunda CHP’de 4 kişiyle karar verdiklerini itiraf ettiler. Yani milyonların gözünü boyamak için haftalarca şov yaptılar. Ama bir sihirbaz edasıyla sundukları adayı belirlerken, içerde önceden görüştükleri kimseciklere sormadan danışmadan açıkladılar.

Açıklanan “çatı” aday Ekmeleddin İhsanoğlu, aslında 2010 yılının Şubat ayından bu yana ısıtılmakta olan bir isimdi. Bu gerçek yaklaşık 4 yıldır yazılıp, konuşuluyordu. O günün şartlarında seçimin 2012’de olma ihtimali de bulunduğu için bir buçuk sene önceden çalışmalar başlamıştı. Hatta 2010 yılında Ankara ve İstanbul’da bu isim için faaliyet yürütmek üzere ofisler tutulduğu da biliniyordu. Yani ortada fazla bir sürpriz bulunmuyor. Ancak CHP yönetiminin fikrini almak için dolaştığı kuruluşları aldatması gerçeği ile karşı karşıyayız.

Eğer 2007 yılında Ak Parti Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı gösterseydi CHP onu engellemek için büyük ihtimalle Cumhuriyet mitingleri yapar, laikliğin ve Atatürkçülüğün elden gittiğini haykırırdı. Ama şimdi CHP onu aday gösteriyor.

Öyleyse Ekmeleddin İhsanoğlu CHP tarafından neden aday gösterildi? Bu durum, üzerinde durulması gereken bir konu. "CHP neden kendi adayını göstermedi?" sorusuna CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, çok anlamlı bir cevap verdi. Koç, "Kendi belirlediğimiz kriterlerle kendi ölçütlerimize göre yola çıktığımızda, alınabilecek oranlar bellidir" dedi.

CHP kendi zihniyeti kapsamında azami ne kadar oy alabileceğini görüyor. Gördüğü için sadece oy toplamaya dönük, özü CHP ile aynı ama görüntüsü farklı isimler peşine düşüyor. Buna göz boyama denilebilir. Fakat 30 Mart 2014 seçimlerinde bunu denediler ve hayli başarılı da oldular. Ankara’da Mansur Yavaş’ın gösterilmesi böyle bir siyasetin yansıması idi. İstanbul’da Sarıgül hikayesi de biraz buna uyuyor.

Bazı bölgelerde CHP ve MHP gizli ittifakları 2007, 2009 ve 2011 seçimlerinde zaten yapılmıştı. O seçimlerde de bir nebze başarılı oldular. Mansur Yavaş meselesinde bunu biraz daha açık hale getirdiler. Bunun başarılı olabileceğini ve iki partinin seçmen tabanının da bu ittifaklara olumlu baktığını görünce iki parti bu defa kamuoyu huzurunda cumhurbaşkanı seçimi için açık bir ittifak kurdular.

CHP ve MHP Türkiye’yi uzun süre gizlice yöneten küresel gücün farklı hatta birbirine zıt görünümlü iki ayrı aktörü konumundadır. 12 Eylül öncesi aynı silah öğleden önce bir sağcıyı, öğleden sonra bir solcuyu öldürüyordu. Ölenler ve öldürenler farklı ama silahı ve talimatı verenler aynıydı.

Eski statükonun devamı için 12 Eylül öncesi CHP-MHP çatışması gerekiyordu. Ama o yasakçı statükonun hayatta kalabilmesi için bugünün şartlarında bu aktörlerin şimdi ittifak kurmaları elzem hale geldi. 12 Eylül öncesinin düşman kardeşleri olan CHP ve MHP’nin bugün çatı aday konusunda mütteefik ve ortak olmaları böyle görülebilir.

Gelelim Ekmeleddin İhsanoğlu’na.. İhsanoğlu Yozgat kökenli olmakla birlikte Mısır’da Arap kültürü ile yetişmiş, laiklik konusunda Hüsnü Mübarek’ten farklı olmayan biri. Ama Ezher Üniversitesinde çalışmış, uzun yıllar İslam Konferansı Teşkilatı’nda görev yapmış olması onun bu kimliğini hayli kamufle ediyor. Suudi Arabistan, Mısır ve Suriye gibi ülkelerdeki mevcut statükonun devamı konusunda Beşşar Esad ve Abdülfettah Sisi’ye paralel düşünüyor. Düşüncesi böyle olduğu için, Sisi’ye darbeci diyememiş, geçen yıl yaptığı açıklamada Suriye’de ise Beşşar Esad’lı bir formül önermiştir.

Bu tekliflere daha geniş bir açıdan bakacak olursak Mısır’da Sisi’nin Suriye’de Esad’ın varlığını sürdürmesi İsrail’in de ABD’li Neoconlar’ın da arzu ettiği bir konu. Bu konularda MHP’nin de bir rahatsızlığı yok. CHP ise heyet göndererek Esad’a zaten açık destek vermişti.

Kemal Kılıçdaroğlu Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Ortadoğu’ya barış ve istikrarın getirilmesi için çalışacağını söylüyor. Burada kastedilen barış ve istikrar Mısır’ı Sisi’nin Suriye’yi Esad’ın baskıyla yönettiği bir yönetimden başkası değil. Ve diğer Ortadoğu ülkelerinde mevcut monarşilerin devamının temini kastediliyor..

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kişisel özellikleri kadar onun cumhurbaşkanı olmasını içerde ve dışarda kimler istiyor sorusunun cevabına bakmak gerekir. Çünkü kim getirirse onun dediğini yapacaktır.

İhsanoğlu’nun aday olması için, içerde ve dışarda hayli güçlü destekçiler var. Ancak küçük bir eksiklik görülüyor. Onun arkasında halk yok! Bu tabloya baktığımızda Ekmeleddin Bey'in bize kimlerin ihsanı olduğu açıkça görülecektir...

Bu konuları daha çok konuşacağız. Mahkemenin 12 Eylül kararı tarihi nitelikte ve önemli bir karar hayırlı olsun.

Alper TAN

19.06.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

MUSUL SALDIRISINA FARKLI BAKIŞ

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

HEDEF KÖŞK SEÇİMİNDE KÜRTLERİ AK PARTİ ADAYINDAN SOĞUTMAK

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

PERES “İRAN İSRAİL’İN DÜŞMANI DEĞİL”

ESAD’IN GİZLİ DESTEKÇİLERİ KİMLER?

KÜRESEL PROJELERE KÜRESEL DARBE

VESAYETÇİ MÜSLÜMANLARLA İMTİHANIMIZ-MISIR VE TÜRKİYE

MUSA’NIN ÇOCUKLARI FİRAVUN’U DESTEKLİYOR

 

ANALİZ Kategorisindeki Diğer Haberler
KRİZDEN FIRSAT ÇIKARMA VAKTİ 04.10.2017Doğu - Batı savaşında zihinlerin işgali 21.09.2017BÜYÜK HESAPLAŞMAYA DOĞRU.. 18.09.2017BATI DÜNYASI NEREYE YUVARLANIYOR? 04.08.2017"MÜBAREK BELDELERİMİZİ KORUMAK İMAN MESELESİDİR" 25.07.2017YÜCELTİLEN EVRENSEL HUKUK NEDİR? 14.07.2017Alper Tan: Olaylar, tehditler ve biz 06.07.2017OLAYLAR, TEHDİTLER VE BİZ 05.07.2017ASLINDA NELER OLUYOR? 28.06.2017“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI? 22.06.2017YÜRÜYEN CHP BOĞAZ’I NASIL GEÇMELİ? 20.06.2017KATAR’I SEVMEK İÇİN ARAB’A SÖVMEK Mİ LAZIM? 13.06.2017BÜYÜK PATLAMAYA AZ KALDI 30.05.2017ABD VE TERÖR MÜHENDİSLİĞİ 24.05.2017ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK? 18.05.2017TÜRKİYE-BATI İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM! 12.05.2017DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM 08.05.2017ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR! 19.04.2017BİR DEVRİMİN ARDINDAN.. 17.04.2017Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin İç-Dış Boyutları ve Arka Planı 11.04.2017
00:32
 // ÖMER EL BEŞİR
Kimin ihsanı mı?... E tabiki Ömer El Beşir'in ihsanıdır. Kılıçtaroğlu'na sorun, Beşir'i çok iyi tanır. Erdoğan'ı Sudan'a, El Beşir'in yanına gönderelim dediği Beşir O... Bu Beşir nedense Ekmel Bey'in Kankası. Hadi buyur, burdan yak. Kırk yıldır dolapçıyım, ben böyle dönme dolap görmedim....
25 Haziran 2014 00:32
19:09
 // bulut
oksijene ihtiyacımız var...
21 Haziran 2014 19:09
Cumurbaşkanı
 // Bozkurt
Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak destekliyorum. Ülkemiz için mükemmel bir insan Selamlar....
20 Haziran 2014 Cuma 16:20